Teknolojiye yüklediğimiz 6 kötü huyumuz!

Teknoloji güzel ama onunla birlikte sahip olduğumuz bu 6 kötü huy hiç dikkatinizi çekti mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Teknolojiye yüklediğimiz kötü huylarımız!
Suç teknolojide mi, yoksa bizde mi?

Teknoloji bugünlerde hayatımınızın neredeyse her alanına girmiş durumda. Ev ve iş hayatımızda her gün bilgisayarlar, telefonlar ve diğer elektronik cihazlarla beraberiz. Peki çok fazla teknoloji kötü bir şey mi? Zaman zaman bir işi yapmakta teknolojiyi kullanmaya o kadar alışıyoruz ki, bunu normal olarak nasıl yapacağımızı unutabiliyoruz, yaptığımız hatalarda ise teknolojiyi suçluyoruz. İşte suçunu teknolojiye yüklediğimiz bazı kötü huylarımız:

'Şu an konuştuğumuzun farkındayım ama daha önemli biri mesaj attı'

Özellikle bire bir konumdayken arkadaşınızı dinlememek ve telefonla ilgilenmek, onun için oldukça sıkıcı olabilir. Bunu yapmanız, karşınızdaki kişiyi umursamadığınız anlamına gelir.

'Arabanıza çarptığım için kusura bakmayın ama çok komik bir mesaj gönderiyordum'

Araba sürerken mesaj göndermek oldukça tehlikeli bir alışkanlık. Yapılan kazaların önemli bir bölümünün mesaj yazmak nedeniyle meydana geldiği biliniyor. Eğer göndereceğiniz mesaj bu kadar önemliyse, yolun kenarına park edin ve mesajınızı bu şekilde gönderin.

'Senden SMS ile ayrılıyorum, beni uğraştırma'

Bir ilişkiye mesajla son vermek, genellikle cesaretsizliğin bir ürünü

'Senden SMS ile ayrılıyorum, bu sayede senle uğraşmama gerek yok'

Birine kızdığınızda onun Facebook duvarına dilediğiniz gibi bir mesaj bırakabilmeniz mümkün. Kız arkadaşınızdan veya erkek arkadaşınızdan ayrılmak istediğnizde ve onun söyleyecekleriyle uğraşmak istemediğinizde bunu bir SMS ile yapabiliyorsunuz.

Gerçek ise bu çözümün aslında herşeyi geciktirdiği ve güçlendirdiği. Bu durumda Facebook'da yazdıklarınızı açıklamak zorunda kalabilir veya SMS'le ayrıldığınız için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Teknolojinin arkasına saklanmak cesaretsizliğin bir işaretidir ve sonunda size geri dönecektir.

'Arkadaşlarım ve ailem Facebook güncelemelerimi görüyor, ama ne kadar sarhoş olduğumu mutlaka yazmalıyım!'

Hayatımızla ilgili her detayı paylaşmak, ileride başımızı ağrıtabilir. Örneğin yeni bir iş ararken bunun sizi nasıl etkileyeceğini düşünün. Facebook'daki gizlilik ayarlarınızın en yüksek derecelerde olmasına dikkat edin.

'Bir saat geç kaldım ama sana mesaj çekmiştim'

Patronunuza mesaj yazacaksanız, acayip kısaltmalar ve değişiklikleri kullanmayı aklınızdan geçirmeyin

'Bir saat geç kaldım ama sana mesaj çekmiştim'

40 dakika içinde arkadaşınızla buluşacaksınız ancak daha banyo bile yapmadınız. Çözümü bir SMS göndererek geç kalacağınızı söylemekte buluyorsanız yanılıyorsunuz. Arkadaşınız ya önceden gelmeyi seviyorsa veya hala otobüsteyse? Sonuç olarak sizi yine de beklemek zorunda ve bu bir mazeret değil. Bu tür 'geç kalacağım' mesajlarını çok sık gönderiyorsanız, arkadaşlarınız size artık inanmayacaktır.

'Chok iii. Manyaq bi$e! sadfdssdf'

Aramızda bunun ne demek olduğunu bilen var mı? Türkçeyi kullanırken kurallara özen göstermek bir yana, bazı karakterleri ve İngilizce fonetiklerini vs. kullanarak bozuyoruz. Eğer sizi anlayan arkadaşlarınıza yazıyorsanız çok büyük bir sorun yok, ancak mesajınızı ailenize, iş arkadaşlarınıza, özellikle de patronunuza yazıyorsanız bu tür alışkanlıklardan kaçının.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hepsini geçsek bile en son madde en önemlisi bence,millet sapıttı iyice,herhangi bir dil kullansalar yine razıyım ama insan kendi dilini bile bile rezil eder mi ?Nefret ediyorum öylelerinden.

Özellikle dilin bozulması kısmında size katılıyorum...

müthiş bir konu zevkle okudum. teşekkürler chip.com

Elin fransızı, ingilizce bilse dahi, her türlü inatı göstererek fransızcayı kollarken, ingilizce konuşana "yermiş" gibi bakarken, bizde ise gençler ve firmalar, ingilizce kelimeler kullanarak kendilerini bişey zannederler, sonra da Türküz derler!

Sen kendi diline sahip çıkmıyorsun bir kere.
Mesela operatörün teki " junior paket" diye bişey çıkarmış, bu operatör, "çocuk paket" diye çıkarsa zarar mı eder, itibarı mı kaybolur, borsada dibe mi çakılır?

1.madde tam bizim arkadaşı tarif ediyor.Biyere gittiğimizde elinden telefon düşmüyor ve kendi kendime konuşuyormuş gibi hissediyorum.

SMS ile sevgiliden ayrılma çağımızın modası. Çok başıma geldi.

güzel bi konuya değinmişsiniz halimiz ne olacak belli değil

Her ne kadar sosyalleşme, iletişimi geliştirme amaçlı olsalar da bu teknolojiler (Facebook, SMS...) gerçek insan ilişkilerini öldürüyor. İnsanın doğasında bu yok ama artık bunun geri dönüşü de yok. Aşırı dijital nesiller geliyor, etrafımız parlak ekranlar, ışıklar, beton duvarlarla dolu artık. Doğaya dair, doğallığa dair çok az şey kaldı!...

! Çokkk iyi manyak bişi garip bir yazı yazmak anlamı yok sadece gülmek ve laf salatası için bire bir :9

İnternette fazla takılan biriyim. Hatta internetin ne yaptığını bile tahmin edebiliyorum diyebilecek kadar takipcisiyimdir. Ancak bende Garip yazı yazanlardan anlaşılması zor cümlelerden ve dahası türkce ingilizce fransızca karışımı kelimelerden hiç hoşlanmam.

Varmı böyle bişi klavyeye dokun anlam çıkart :). Kardeşim kafan güzel yada çirkin yada kendini anlatmak istiyorsun başkalarına....... ya yazı yazma kafan güzelse yada konuşmayı öğren başkalarına kendini anlatacaksan. Seni kim anlayacakta yazına cevap versin uzaylı müsvettesi..

Bilgisyarda bile yazılım yaparken ben türkce kullanıyoyurm hatta C++ diline bir kaç eklenti yapıp bazı terimleri türkceleştirdim belki devrim değil sadece kodlama değişimi ama en azından anladığım dilde. :))) O yazıları okuyanlarda anlıyor :)))

ben de iphone olmadan tuvalete giremiyorum. girdiğimde en az 1 saat kalıyorum. nereden baksanız 55 dakika zaman kaybı.

Türkçe'nin kullanımı hakkındaki görüşlerinize bende katılıyorum. Ufak tefek kısaltmaları ben de yapıyorum falan bu kadarı da saçma gerçekten.

Patronuma 'Chok iii. Manyaq bi$e! sadfdssdf' diye mesaj attım. Çok mantıklı... Chip Online ailesini tebrik ediyor bu başarılarının devamını diliyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play