Teknolojiyi derinden etkileyen 5 yazılım!

Bu 5 yazılım ve site, çoktan tarihe damgalarını vurdular bile! İşte en etkili 5 yazılım ve site!

  • Zeynel A. Öztürk
Teknolojiyi derinden etkileyen 5 yazılım!
Mac OS, bilgisayarlarla iletişimimizi yeniden tanımlıyordu

Teknoloji dünyasını derinden etkileyen şeyler arasında bilgisayarlar, cep telefonları gibi donanımlar yanında yazılımların da büyük yeri var. Bazı yazılımların ortaya çıkışı, bugün var olmasalar dahi ortaya çıkardığı yenilikler ve toplum üzerindeki etkisiyle hayatımızda önemli değişikliklere yol açtı.

Bu yazımızda tarihteki en etkili 5 yazılımı ve web sitesini bir araya getirdik. İşte gelmiş geçmiş en önemli yazılımlardan bazıları:

Mac OS (1984)

İlk kez Macintosh System Software olarak tanıtılan bu işletim sistemi, Apple'ın Macintosh serisinin başarısı açısından çok önemliydi. Steve Jobs ve Apple takımı, grafik ara yüzde Xerox PARC'dan ilham almışlardı. Sonuç olarak bilgisayarlarla iletişimimizi baştan aşağı değiştiren bir işletim sistemi ortaya çıktı.

Windows 3.1 ve Mosaic

Mosaic, web konseptini kitlelere ulaşmayı başardı

Mozaic (1993)

Mozaic, ilk web tarayıcısı olmasa da, web konseptini kitlelere ulaştırmaya yardımcı olan ilk yazılımdı. İlk web tarayıcısı olan WorldWideWeb'in büyümesi ise, sadece NeXT Computer platformuna kısıtlı olması nedeniyle pek mümkün değildi. Mosaic, Unix, Windows ve Commodore Amiga'da yer almayı başardı. Grafik de gösterebilen yazılım, metin bazlı olanlara göre çok daha kullanıcı dostuydu.

Windows 3.1 (1993)

Mosaic, web konseptini kitlelere ulaşmayı başardıWindows 3.0'daki hataları gideren ve ölçekli TrueType yazı tiplerini ekleyen işletim sistemi, sürüm numaralarına baktığımızda küçük bir yükseltme gibi görünse de, Microsoft için çok büyük bir gelişmeydi. Zira işletim sistemi, en yaygın kullanılan işletim sistemi haline gelecekti.

Napster ve Yahoo

Napster, bugünkü müzik paylaşımı olgusunu yeniden tanımladı

Napster (1999)

Napster'ın çıkışı, hem iyi hem de kötü teknoloji ve müzik endüstrisini etkiledi. Site bir zamanlar 70 milyon kayıtlı kullanıcıya sahipti, ancak kayıt endüstrisinin baskılarına dayanamadı ve kapatıldı ve milyonlarca dolar telif hakkı ödemek zorunda kaldı. Napster'ın kapanmasının ardından çok sayıda site ve hizmet onun yerini almaya çalıştı. Çevrim içi müzik satışının şekli, Napster tarafından sonsuza dek değiştirilmişti. Ücretsiz müzik dağıtmak, bugünlerde olağanüstü bir şey olarak görülmeyebiliyor.

Yahoo (1994)

Yahoo'nun kategoriler halinde sunduğu web dizini, zamanla Inktomi, Google ve en son Bing'in kullandığı teknolojilerle güçlendirilen daha standart bir arama motoruna dönüştü. Şirketin etkisi olmasaydı belki de Google gibi rakipleri ortaya çıkmayacaktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hani linux ?

Apple Xerox'tan ilhamdan fazlasını aldı.(Çaldı) Bu yüzden senerce Xerox'la davalık oldular.

Peki Facebook ? Kac ulkede devrimin araci oldu. Bu saydiklarinizin hic biri bu kadar buyuk bir etki yaratmamistir. Sanki internet onun icin bulunmus gibi.

Apple Xerox'tan ilhamdan fazlasını aldı.(Çaldı) Bu yüzden senerce Xerox'la davalık oldular.
------------------------
Kesinlikle haklısın... Bende bir apple kullanıcısıyım ancak bugüne kadar herkeste kulaktan dolma bilgi olan GIU 'nun apple tarafından bulunduğu hikayesi tamamen yalandır. Günümüzdeki bir çok şeyin buluşunu yapan XEROX dur. Ağ sistemi ve ağ kartları da buna dahil.

facebook mu? hala onu kullanlar var mı? :)) hakkınızda bir çok bilgiyi verdiğiniz hatta evinizin soyulmasına izin verdiğiniz siteleri nasıl översiniz... ayrıca facebook küçük insanlar için... bizler vaktimizi zamanında altavista ve yahoo ile geçirirdik. istediklerimizi bize bu iki site verirdi... sohbeti yahooyla tanıdık mailimizi hotmailden alırdık... ey gidi günler eyy... sanırım şimdi yahooya yılda belki 2 defa giriyorum altavistaya 0 :( onlar olmasaydı google ve facebook hiç olmazdı... birde nescape mi ne vardı onuda unutmamak lazım... windows tarayısından kat ve kat üstündü...

bunların arasında kesinlikle unix olmalıydı. her sistemin temlidir unix ve linux

ne linux'u ya bi gidin abi bıkmadınız mı senelerce linux diye bağırmaktan. bi halta yaramıyor işte masaüstü linux ortak kütüphane yazmadılar daha herkes programcımı anasını satayım son kullanıcıyız biz...

C programlama dili olmalıydı listede.

siz linuxçuların yapğtığını Microsoft yapmıyor ya :D microsoftu sevdireceksiniz bu itici tavırlarınızla.
bıktım her haberin altında linux diye çırpınan görmekten.
linux ne daha hızlı, ne daha güvenli, 2 kişi kullanırsa tabi virüs yazılmaz. KDE'yi denedim müthiş bi hantallığı var sistemin core 2 duolu sistemde uygulama açılışları falan vistadan çok daha yavaş!, hesap makinesi windowstaki IE8 kadar geç açılıyor. Unix tabanlı mac os'nin safari tarayıcısını gördük windowsa geldiği gibi bombaladılar uzaktan makinenizi bile yakıyor adamlar safarideki açıkları kullanıp :D
linux bir anda windows kadar yaygın olsa açıkları kapamak 25 senesini alır linux foundationun( açık kaynak ya hızlı gelişiyor mübarek). siz hepiniz programıcı ve hekırsınız zaten, kız çocukları gibi bağırmaktan başka ne yaptınız, ne hayrınız oldu pardus'a??

olum gidin lan hayatınızı yaşayın artık :D

ne linux'u ya bi gidin abi bıkmadınız mı senelerce linux diye bağırmaktan. bi halta yaramıyor işte masaüstü linux ortak kütüphane yazmadılar daha herkes programcımı anasını satayım son kullanıcıyız biz...

----------------------------------------------------------------
Evet doğru size dummy user da deniliyor.

Linux'te var.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play