Teknolojiyi seviyoruz ama biz kullanırken!

Intel'in araştırmasına göre 10 yetişkinde 9'u başkasının kullandığı teknolojik ürünlerden rahatsız

  • Ümit Öncel
Başkaları kullandığında teknoloji sevmiyor muyuz?
Cep telefonu kullanırken gerekli özeni gösteriyor muyuz?

Teknolojik ürünler hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak yerini sağlamlaştırmış durumda. Günlük hayatımızda cep telefonları başta olmak üzere en az bir teknolojik ürünü yanımızda taşıyoruz. Peki, bunları kullanmanın adabını biliyor muyuz?

Intel'in Nisan ayında, Amerika'da yapmaya başladığı ve 2160 kişinin katıldığı anket sonuçları açıklandı. Bu araştırmaya göre katılımcıların %90'ı çevresinde teknolojik ürün kullanılmasından rahatsız oluyor. Katılımcıları en çok araç kullanırken SMS atan kişilerden rahatsız olduklarını söylemiş. Bunu halk içinde internet erişimli cihazlar ile yüksek sesle konuşanlar (%63), özel meselelerini yüksek sesle tartışanlar (%55) ve yanında başkaları varken uzun uzun SMS alıp gönderenler (%53) takip ediyor. Ayrıca katılımcılar en çok rahatsız oldukları yerleri de restoranlar (%56), sinema, tiyatro ve konser aralarındaki bölümler(%47) ve halka açık dinlenme mekânları (%26) olarak belirlemiş. Ayrıca market, cenaze, doktor bekleme salonu gibi yerler de teknoloji rahatsızlığının yaygın olduğu yerler çıkmış. Araştırmaya katılanların sadece % 38'i kendilerini rahatsız eden bu davranışları zaman zaman kendilerinin de yaptığını kabul etmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

araba kullanırken sms miş falan bunlar hikaye bizim ülkemizde genelde onda var bende niye yok düşüncesi ön plandadır eskiden arabaları içzerlerdi bu yüzden şimdi telefonları bilerek düşürüp bozmaya çalışanlarmı olsun daha neler neler umarız ki herkesin durumu iyi olur herkes teknolojinin faydalı yönünden tadar

Bu yüzden taşıma araçlarında hiçbir sorun olmasa bile cep telefonu yasağı bulunması gerekli. Yolculuk boyunca herkesin telefonla konuştuğunu düşünemiyorum. Hele ki bizim çevreye saygının ne olduğunu bilmeyen halkımızı düşününce.

bangır bangır müzik çalanlar var bir de. ilerde kulakları sağır olsun da görsünler diyecem de kötü konuşmayayım neyse.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir