Telefon kameraları 3D tarayıcıya dönüşecek

Microsoft'un MobileFusion teknolojisi, cebimizdeki telefonlara müthiş bir yetenek daha kazandıracak!

Telefon kameraları 3D tarayıcıya dönüşecek

Microsoft halen Windows 10 işletim sistemiyle meşgul olsa da araştırma ekibi telefonların ana kamerasını 3D tarayıcıya çevirmenin bir yolunu buldu. MobileFusion olarak adlandırılan yeni teknoloji, kameranın RGB özellikleri ile bir nesneyi farklı açılardan birden fazla kez yakaladıktan sonra otomatik olarak 3D modelleme yapabiliyor. Microsoft bunun için telefonunuzun arka kamerasını kullanabileceğinizi belirtiyor.

MobileFusion hiçbir ek donanım veya bir internet bağlantısı gereksinimi duymuyor. Dahası oluşturulan 3 boyutlu modelin 3D baskı için yeterli kalitede olduğu söyleniyor. Araştırma ekibi ayrıca bu yeni teknolojiniin artırılmış gerçeklik için kullanılabileceğini ifade ediyor.

Proje ekibi MobileFusion özelliğinin Windows telefonlarla sınırlı olmadığını göstermek için iPhone 5S kullanarak da bir demo gerçekleştirdi. Microsoft bu özelliği şu an için halka açmayı düşünmüyor. Ancak şirket önümüzdeki süreçte 3D tarama özelliğini iOS, Android ve Windows Phone üzerinde kullanılabilir hale getirmeyi umuyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows Phone için yayınlayacağından şüpheliyim. :)

autodesk firmasının 123d catch isimli programı bu modellemeyi hali hazırda yapmakta.

Microsoft yapar.............

Bence iyi bir gelişme.

ilk androide çıkar, 4-5 yıl sonra da windows phone a çıkar. aha buraya yazıyorum.

türk işi 1. bölümde böyle bir program kullanıyor adam

@26 Ağustos 2015 19:39 Hoş O tv programının da babşka bir bölümü olacağından da şüpheleniyorum ben. Çünkü bizim millet evlenme programına bile daha fazla rabet ediyor. E bakan bile bu teknolojide detaya fala girerseniz kafayı yakarsınız dedikten sonra cemaat(millet) ne yapar belli...

Böyle şeyler hep para. Tabiki bütün platformlara yayınlayacak

Devrim niteliğinde bir teknoloji geliştirilip stabil çalışması halinde Microsoft'un dünyaya ve kendine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir