Telefonlar artık telefon değil...

Akıllı telefonların beklenmeyen etkisi: Artık eskisi gibi telefonla konuşmuyoruz!

  • Levent Öztürk
Artık telefonlar asıl amaçları için kullanılmıyor

Deloitte'nin verilerine göre giderek daha fazla insan, akıllı telefonları asıl amaçları dışında, yani telefon görüşmesi yapmak dışında kullanıyor. Firmanın 2016 tahminlerine göre gelişmiş ülkelerdeki insanların yüzde 26'sı yıl içerisinde herhangi bir haftada klasik anlamda cep telefonu görüşmesi yapmayacak.

Deloitte, cep telefonu görüşmelerindeki azalmayı "veri ayrıcalıkları" olarak tanımladığı bir sebebe bağlamakta. Bu ayrıcalık da bir akıllı telefonda konuşmaya bağlı olmayan iletişim yollarının bulunması olarak tanımlanmakta.

İnsanlar ve işyerlerinin iletişim için daha fazla yola sahip olması ile beraber (uygulamalar ve sosyal medya gibi) telefon görüşmelerinin miktarı azalmakta. Firmanın raporunda belirtilene göre "arkadaşlar ve aile ile yapılan telefon görüşmeleri,.yerlerini yavaş yavaş sosyal medyaya bırakıyor."

Uygulamalar siparişlerin, taksi çağrılarının, randevu alımlarının veya banka havalelerinin yerini alıyor. Sayılarla belirtmek gerekirse, 2015 yılında "veri ayrıcalıklı" akıllı telefon kullanıcılarının sayısı yüzde 22'ye yükselerek iki katına çıkmış durumda ve ilerleyen zamanlarda da bu oranın artacağı rahatlıkla söylenebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yolda dalgın dalgın yürürken size çarpanlar, otobüste yaşlılara yer vermemek için çıkarılıp sağını solunu kurcalayanlar, bak benim cicime en son model ve marka diyen fetişistler, birçoğunun mobil iletişime olan ihtiyaçları sıfır düzeyindedir. Ellerinde bir alet sanki sabah akşam ömürlerinin geri kalan kısmını hesaplar gibi deli divane dolaşıyorlar. Araştırma gerçeği yansıtıyor ben sadece gözlemlerimi ekledim, kimseyi incitmek gibi bir gayem yoktur.

@18 Ocak 2016 11:21 olabilir 7/24 telefon elinden düşmüyo benimde öyle pc de 5 otur gözlerin acıyo akıllı telefonlar olmasa mal gibi pc ye bağımlı olurduk belki

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost