Telefonlarda kullanılan hız teknolojileri!

3G, HSDPA, HSPA, diğerleri... Siz de bunlar arasında kayboluyorsanız, bilmeniz gerekenler burada!

  • Zeynel A. Öztürk
Cep telefonlarında kullanılan hız teknolojileri!
HSDPA, HSPA, LTE... cep telefonlarında kullanılan hız terimleri kafanızı karıştırdıysa, bu yazımız size yardımcı olabilir

Günümüzdeki akıllı telefonlarda en gelişmiş teknolojiler kullanılıyor. Giderek daha hızlı ve akıllı hale gelen telefonlarda kullanılan hız terimlerinin sayısı ise gelişimin sonucu olarak giderek artıyor. İşte akıllı ceplerde kullanılan bazı hız terimleri ve anlamları:

3G: 3G/UTMS ağı 2003'de İngiliz sağlayıcı Three tarafından ilk kez sunulduğunda GPRS/EDGE'e göre önemli bir hız artışı sunuyordu. 3G, artık birçok telefonda standart bir özellik ve daha hızlı indirmeler, müzik akışı ve video sohbetine izin veriyor.

Aradan geçen 8 senenin ardınan 3G'nin şimdi GPRS/EDGE'in bir zamanlar olduğu konumda denebilir. HSPA+, WiMAX ve LTE gibi teknolojiler 3G'nin yerine geçmek için sıra bekliyorlar.

HSDPA: High-Speed Downlink Packet Access (HSDPA), genellikle 3.5G veya 3G+ olarak adlandırılıyor ve hızda farkedilir bir artış sağlıyor. Şu anki HSDPA ağları 1.8, 3.6, 7.2 ve 14.4Mbps indirme hızlarını destekliyor. Ancak bu teorik hızlara yaklaşmak gerçek hayatta pek mümkün olmuyor.

HSUPA, HSPA, HSPA+, LTE ve WiMAX

WiMAX, 802.16m güncellemesi ile 1Gbps hızına ulaşabilecek

HSUPA: High-Speed Uplink Packet Access, 3G'nin geleneksel gönderme hızını geliştirerek 384Kbps'den 5.76Mpbs'ye çıkartıyor. Ancak HSUPA'nın kullanımı pek yaygın değil.

HSPA: High Speed Packet Access, HSDPA ve HSUPA'nın bir karışımı. Standart, 14.4Mbps indirme ve 5.76Mbps gönderme hızlarına sahip 3.5G teknolojilerini tanımlamakta kullanılıyor.

HSPA+: T-Mobile ve AT&T tarafından 4G olarak adlandırılsa da HSPA+ aslında bir 3G standardı. HSPA+ desteği, Samsung Galaxy S II ve Motorola Atrix 4G gibi telefonlarda mevcut. HSPA+ ile 42Mbps indirme hızlarına ulaşmak mümkün oluyor.

LTE: Long Term Evolution ise gerçek bir 4G ağı çözümü. TCP/IP protokolleri ve OFDM ile indirme hızları 100Mbps'yi aşabiliyor. Ancak Verizon tarafından yapılan gerçek hayat testlerinde hız ancak 8-10Mbps'ye ulaşabildi. Bu yine de 3G'den 3-4 kat hızlı olduğu anlamına geliyor.

WiMAX: 802.16e kablosuz ağ standardına dayanan WiMAX, LTE için bir 4G alternatifi sunuyor. Teknolojinin şu anki sürümü 40Mbps'ye kadar indirme hızı sunuyor. WiMAX'ın bir sonraki sürümü 802.16m ise 1Gbps gibi inanılmaz bir hız sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

O zaman tercih Wimax'den yana olmalı.

turkcell 3g ile bağlanıyorum. kopma yok. hız iyi. arap telekomu iptal ettirdim, memnunum

hepsi teorik ve hepsi altyapıya bakıyor. ama bizde malesef altyapının A'sı bile yok. Hala 1990ların teknolojisi gprs ile cepten internete giriyoruz çünkü gsm operatörleri heryere hızlı internet altyapılı baz istasyonu koymuyor.

Üstelik şirketimiz bize "100 MB adil kullanım" diye ÇAĞDIŞI bir uygulamayla tek amacının hizmet değil ceplerimizdeki 3 kuruşu da almak olduğunu açık bir dille gösterdi..

Teşekkürler Türkiye!!...

2003'ten beri hayalim apartmanımızın üzerinde ki bir direkten WiMAX teknolojisi ile internete bağlanmak... Komşu apartmanın çatısında da olabilir... :) Yada 500 metre ilerde ki bir apartmanın da! Fark etmez... WiMAX bir standart haline gelse o zaman gerçekten oturup eleştiri yapmaya ara veririm. :)

winmax yeter yahu at mı koşturacağız :)

Hsp+ o hızı sağlarsa zaten 4G gibi olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play