Telefonlarını satışa koyanlar dikkat!

Eğer eski cebinizi satmaya karar verdiyseniz, bu haberi okumadan harekete geçmeyin...

  • Gökay Özbudak
Bilgileri tamamen sildim demeyin!
İkinci el bir telefondaki bilgilere ulaşmak zor değil...

Akıllı telefon üreticileri her yıl yeni telefon modellerini piyasaya sürüyor ve tüketici de son teknolojiyi yakından takip etmek için son modelleri satın almaya çalışıyor. Bu kullanıcılar genellikle eski telefonlarını da satışa çıkartıyorlar. Ancak telefonlarını satışa çıkaran kullanıcıların çoğu içerisindeki veriyi tam olarak silemiyor.

Bu sorunu ortaya çıkartan firma CPP, eBay'dan 35 kullanılmış telefon ve 50 SIM kart satın aldı. Güvenlik firmasının karşı karşıya geldiği sonuç ise oldukça şaşırtıcı. Telefonlarındaki tüm verileri sildiğini sanan kullanıcıların telefonlarından; kredi kartı numaraları, kartların PIN numaraları, banka hesabı detayları, şifreler, şirket bilgileri ve Facebook gibi sitelere giriş için hesap detayları çıktı.

Telefonlarını satışa koyan kullanıcıların yüzde 81'i cihazlarındaki tüm bilgileri sildiklerini söylerken yüzde 60'ı bu bilgileri sildiklerinden oldukça emin. Güvenlik firmasına göre, bu bilgileri elle silmeye çalışan kullanıcılar, bazı verilerin yine telefonun içerisinde kalmasına neden oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

tüm verilerin tamamen silindiğinden emin olmak için ne yapmak gerekiyor bari onu da söyleseymişsiniz. Mesela sim karttaki numaraları elle silmiş olmak yeterli değil mi?

eee nasıl silcez o zaman ?

telefonlar artık kapsamlı bir işletim sistemi kullanıyor detaylı temizlik yapan programlar yapılabilir

Ne yapalım peki?

iPhone kullananlar restore secenegiyle tüm bilgileri silebilirler

ya kardeşim bi şey bilmiomusunuz siz ya ???
evet ne yapıcaz o zaman diyenlerden bahsediyorum
telefona format atıcaksınız bu öle tel den teker teker silmeyle yada
tel in menüsünden sıfırla seceneginden silerek olcauk şey degil

yapmanız gereken tek şey harici hafıza kartı kullanıyorsanız formatlamak dahili hafıza kartlı cihazlarda fabrika ayalarına döndürmek veya yazılımını formatlamak tek çözüm... fabrika ayarlarına kendiniz döndürebilirsiniz ama yazılımını formatlamak için gerekli techizat genelde teknik servis veya bayilerde bulunmaktadır...

Telefonları formatlayın.

mesele bu değil ki program yardımıyla çoğu veri tekrar getirilir tabi bölgeye tekrar veri yazılmamış olmalı. silme işlemi yapıldıktan sonra özel olmayan veriler sd karta yada sim e yazılmalı tek çare bu.

ikinci el telefon almayın çoğu çalıntı başınız ağrıyabilir

Benim aldığım telefonda da adam her şeyini bırakmış, gezdiği sitelerden indirdiği videolara kadar, her şey olduğu gibi duruyordu, tek tek silmeyi denedim ama sile sile fenalık geldi... En sonunda yeni çıkmış işletim sistemi sürümünü farkedince hemen indirip ROM güncellemesi yaptığımda hepsi yok oldu gitti, nasıl sevindim anlatamam...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play