Telefonun kendi radyo dalgalarından kablosuz şarj!

Bir firma, telefondan çıkan radyo dalgalarıyla telefonunuzu şarj edip, pil ömrünü de yüzde 30 uzattığını iddia ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Telefonun kendi radyo dalgasından kablosuz şarj!

Kablosuz şarj denildiğinde aklınıza muhtemelen telefonunuzu üzerine bıraktığınız şarj yüzeyleri geliyor. Ancak bir firma, telefondan çıkan radyo dalgalarıyla telefonu şarj etmeyi başardığını iddia ediyor.

Radient Micro-Tech, telefonu şarj etmek üzere telefondan çıkan radyo dalgalarını yakalayan teknolojisi için iki yeni patent aldı. Firma teknolojinin nasıl çalıştığına dair detaylara fazla girmese de, telefonun ekranına entegre edilen antenler yoluyla radyo dalgalarını alıyor. Radient'in iddiasına göre bu şekilde yüzde 30 daha uzun pil ömrü sağlanabiliyor.

Kulağa inanması biraz zor gelse de böyle bir teknoloji, aktif bir günü zor çıkaran telefonunuz için faydalı olabilir. ABD Patent Ofisi için sunulan bir prototip üretilmiş olsa da, teknolojinin çalıştığını henüz görme fırsatı bulamadık. Bu yüzden teknolojiye şimdilik biraz şüpheyle yaklaşmamızda sanırız sakınca yok. Bir başka nokta, Radient'in fiziksel bileşenler üretmek yerine konsepti cihaz üreticilerine lisanslamak istemesi. Ancak milyonlarca bileşeni toplu üretmek yerine bu şekilde herhangi bir ürünün her şeyi değiştireceğini iddia etmek kolay görünüyor.

Radient'in iddiaları gerçeğe dönüşürse telefonlarımızın pil ömrü uzayabilir veya daha küçük pillerin yolu açılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Eskiden buna benzer projem vardı. Sonra imkansız diye vazgeçmiştim. Keşke patentini alsaydım.

Evet, bir Cleverman Teknolojisi daha hayata geçti. Bu proje bundan yaklaşık olarak 9 sene önce gönderdiğim bir projeydi. Üzerinde çalışmaya devam ederlerse, mutlaka harika sonuçlar elde edeceklerdir...

@cleverman bu adam beni acayip güldürüyor ya xdxd bir gemi yaklaşıyor kaptan

Radyo enerjisinin yayılması gerekiyor, tekrar telefona döndürülürse asıl amaca ters düşer...

Tamam.. Erke dönergeci :)

İleriki zamanda elektriğinde internet gibi vericilerle kablosuz kullanacağını tahmin ediyorum.

@30 Temmuz 2016 09:46 var zaten kullanılıyor. Sadece maliyetli olduğundan evlere gelmedi.

@30 Temmuz 2016 12:56 su anlik kullanilmiyor ama kablosuz sarz standlari ile sarz edilebilir ama wifi gibi kisa mesafe kablosuz aktarim yapilacak cihaz yok ama prototifleri vardir

Bence hayal satarak para kazanmaya çalışan bir firma. Buna para verip lisans alanlar da ancak dizlerini döver gibi görünüyor

@30 Temmuz 2016 10:04 Ne hayali ?

@30 Temmuz 2016 11:34 @30 Temmuz 2016 12:56 Mesele her zaman bir şeyin fiyatının toplu üretime uygun haline gelmesi ve son kullanıcının istemeyeceği boyutta sorunlar ortaya çıkarmaması. Burada da her ay çıkan "pil ömrü uzuyor" türünde bir durum söz konusu olabilir pekala. telefonun yaydığı radyo sinyallerini enerjiye dönüştürmek yerine, o sinyallerin harcadığı enerjiyi azaltmak veya hiç harcamamak, soruna daha direkt/etkili bir çözüm olacaktır diye düşünüyorum. Yoksa elbette faydalı olabilir

Bundan yıllar önce de hücresel iletişim sinyallerinin gücüyle çalışan mini ledler vardı hatta telefonun kablosuz sinyal zararını azaltıyor diye sunuluyordu. Şimdi aynı mantıkla, led yakmak yerine bataryaya destek sağlamak o kadar da zor birşey değil, hayal hiç değil.

o zaman wifiye bağlayıp ta şarj ederiz aynı şey

Radyo dalgasinin enerjisini tekrar pili sarj etmek icin kullanirken dalgayi sogurdugu icin cekim gucu azalmaz mi? Bu sekilde de daha fazla verimsizlik ortaya cikmaz mi? Bu sey gibi; sinirsiz enerji devir daim makinelerinin surtunmeden dolayi verim kaybetmesi gibi bir sey olacaktir diye dusunuyorum.

Buna inanan adam, orta okulda fen bilgisi okusaydı güler geçerdi. Olaya bak; sonradan toplamaya çalıştığın radyo dalgalarını, zaten enerji vererek yaydın. Sonra yine enerji vererek bir kısmını topladın topladın...elinde ne var -1.... Yani bu olay yanmayan mazotun geri dönüş hortumuyla depoya geri dönmesine benzemez. Eğer chaz çevresinden manyetizma kullanarak enerji toplayabiliyorsan, topladığın enerji kadar aslında tasarruf edebilirmişsin demektir. Verimini yükseltmek daha mantıklı ve kolay..

@ZiyaretBitti Bence yanlış düşünüyorsun.Telefonun bunu açık kaldığı süre boyunca yapmasına gerek yok.Sadece aramalarda veya yoğun internet kullanımında bu kullanımların batarya üzerindeki yükünü azaltsa bile bence yüzde 30 tasarruf mümkün.Ama bazı arkadaşların bahsettiği gibi soğurulan dalgaların asıl amacında performans düşüklüğü yaratıcağı kanısındayım.

@31 Temmuz 2016 10:04 yorumunun sonunda olayı yakalamaya başlamışsın. Biraz daha kafa yorarsan geri dönüştürmek için de enerji lazım.

Myhtbusters zamanında 15m anten kablosundan az bi elektirik üretmişti. Mümkün ama çok verimsiz demişlerdi. Onun yerine telefonun arkasını cam yerine güneş paneli koysalar neden yapmıyolar anlamış diyilim.

Sen de yorum yaz