Telefonun mucidi 128 yıl sonra konuştu!

Tarihe damga vuran bilim adamının 1885 yılında yaptığı ses kaydı, 128 yıl sonra ilk kez dinlendi!

Telefonun mucidi 128 yıl sonra konuştu!

İcatlarıyla günümüze yön veren bilim adamlarından Alexander Graham Bell'in kendi sesini kaydettiği bir ses kaydı, kaydedildikten tam 128 yıl sonra, ilk kez dinlendi.

İskoç mucidin 1885 yılında yaptığı kayıt, ABD'nin Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı, Amerikan Tarihi Ulusal Müzesi ve ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ortaklaşa yapılan bir çalışmayla lazer teknolojisi kullanılarak üzerine yazıldığı 14 inç  bir diskten okundu. Kurtarılan ses kaydında Bell'in "Bu duruma kanıt olarak - sesimi duyun, Alexander Graham Bell.." dediği duyuluyor.

Bir asırdan fazla bir süre önce kaydedilen Graham Bell'e ait diskler hasar görebilecekleri endişesi yüzünden bilinen yöntemlerle okunamıyorlardı. Ancak ABD'li bilim adamlarının disk üzerinde optik tarama yoluyla elde ettikleri verileri dijital haritalara aktarmaları ve disk yüzeyindeki çizikleri bilgisayar ortamında temizlemelerinin ardından yazılımsal bir pikap iğnesi sanal diskin üzerindeki kayıtları okuyarak standart bir ses dosyası haline getirmeyi başardı.

Bell'in kurtarılan ses kaydı şimdiye dek kaydedilmiş en eski ses olarak bilinen elektriğin mucidi Thomas Edison'un 1888 tarihli ses kaydını da yerinden etmiş oldu. Alexander Graham Bell'in ses kayıt çalışmalarında kullandığı 400'e yakın disk ABD'nin Smithsonian Enstitüsü arşivlerinde bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Vay bee etkilendim...

keşke konuşmasaymış :)

Mucize bu.

grahaaammmmmm :)

bizde dinleseydik.

burdan boyyyle damitiyorumm

edison elektrigin mucidi falan degildir. aslinca icat ettigi cok az sey olmakla beraber sadece patentleri satin alan birisidir.

@12 May 2013 14:07 Aynen katılıyorum.Ayrıca elektiriğin babası Nikola Tesla'dır.

İlk ses kaydı Parisli Edouard-Leon Scott de Martinville tarafından 9 Nisan 1860 yılında yapıldı. Fakat Scott de Martinville yaptığı ses kaydını dinleyemedi; Onun bu kaydı 27 mart 2008 tarihinde çözülerek sese dönüştürülebildi. Bu kayıttan 17 yıl sonra Thomas Edison ses kaydı yaptı ve yaptığı bu ses kaydını daha sonra dinleyebildi.Tarihte bilinen en eski ses kaydının niteliği: Bir Fransız halk şarkısının 10 saniyelik seslendirmesinin kağıda işlenmiş şekli.(Bir tür ses grafiği) Bu Fransız halk şarkısı: "Au Clair de la Lune, Pierrot Respondit".Tarihteki en eski ses kaydını dinlenebilecek bir ses haline dönüştürenler: FirstSounds Grubu.Thomas Edison Nikola Tesla'yı kullanmıştır.Onu hep engellediği söylenir.Hatta çözemediği bir sorunu Nikola Tesla'ya çözdürdükten sonra vaadettiği ücreti ödememiştir.(Bkz. Wikipedia)

neden keşke konuşmasaymış diyorsunuz anlamadım.Ek olarak şimdiki icatlarla telefonun icadını filan kıyaslamak mümkün değil telefonun icadı sanki yoktan yaratmak gibi birşey.Şimdikilerin çoğu ise bir öncekinin geliştirilmişi.İnsan aklı gitgide geriliyor kullanılmadığı için.EVRİM TEORİSİ ni incelediyseniz KULLANILMAYAN ŞEY KÖRELİR VE YOK OLUR .

ama bence telefonu bulması güzel birşey olmuştur

1. İlk ses kaydı Parisli Edouard-Leon Scott de Martinville tarafından 9 Nisan 1860 yılında yapıldı. 2. Edison, fonograf adlı ses kayıt makinesini icat ettikten sonra ilk olarak, 1877 yılında Ses Kaydı Yapmıştır. Yani Söz Konusu Kayıttan Öncedir. Şu Yazıyı Yazan Ne Biliyor Merak Ediyorum?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir