Telefonun pili eskiyince yazıcıya koşacağız

Yakında pil almak için uğraşmanıza gerek kalmayabilir. Çünkü kendi pilinizi kendiniz "basacaksınız!"

Pilleri 3D yazıcı ile basacağız

Silah, oyuncak, uçak motoru veya aklınıza gelen başka pek çok cihazı veya nesneyi oluşturmak için kullanılan 3D yazıcılarla artık pil de üretilebilecek. Peki nasıl?

3D yazıcılarla pil üretmek bugüne kadar mümkün değildi. Ancak bilim insanları, yeni geliştirdikleri bir mürekkep ve yeni bir yönetemle Li-ion pillerin 3D yazıcılarda basılmasını mümkün kılacaklar.

Harward'da malzeme bilimi üzerinde çalışan bir bilim insanı, henüz çalışmalar erken aşamada olmasına rağmen, elde ettikleri bulguların yakında 3D yazıcılarda pil basmanın mümkün olacağını gösterdiğini belirtti. Fonksiyonel bir mürekkep sayesinde pil, anten, kablo hatta elektrodlar basmak mümkün olacak. Bunun için basılacak ürüne uygun bir mürekkep kullanmak gerekecek. Kablo basmak için gümüş mürekkep, pil basmak için lityum mürekkep gibi... Mürekkep yazıcının içinde sıvı halde bulunurken, baskı aşamasına girdikten saniyeler sonra kuruyabiliyor. Bu sayede birkaç dakika içinde cep telefonları için yeni bir pili 3D yazıcı üzerinde basmak mümkün oluyor. Bu teknoloji elbette şu anda evde kullanım için çok erken aşamada ama ABD başkanı Barrack Obama'nın da değindiği gibi, önümüzdeki on sene içinde evlerimizde 3D yazıcıların standar hale gelmesi bekleniyor. Bu sayede, pili eskiyen bir laptop veya tablet ya da telefon için evimizde dakikalar içinde yeni pil basabileceğiz. Elbette 3D yazıcılar sadece pil basmak için değil, pek çok tüketim malzemesini üretmek için de evlerde yerini almış olacak. 

 

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

öyle Bİ anlatılıyor ki bu 3D yazıcı sanki hiç masrafı yokmuş gibi! bu murekkep ne kadar acaba?12bin$ mı

3D yazıcıların masrafı çok 20 bin dolar ver Bİ sürahi üret? zati o mürekkep sürahi den pahalıya mal oluyor?

Yok artık abi ya

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir