Telefonunuzun Eskidiğinin 6 İşareti

Android'li telefonunuzu değiştirmenin vaktinin geldiğini söyleyen 6 işaret... Bu yazımızda.

Telefonunuzun Eskidiğinin 6 İşareti

Yeni bir telefon satın alırken en azından birkaç sene dayanmasını istersiniz. Kaliteli bir telefon, bu istediğinizi size verecektir. Ancak ne kadar iyi baksanız da, zaman geçtikçe telefonunuzun bazı yönlerden geride kaldığını göreceksiniz.

Telefonunuz yavaşladıysa, hasar gördüyse veya uyumluluk sorunları yaşıyorsa, onu değiştirmek kaçınılmaz. Aşağıda Android'li telefonunuzu daha iyisiyle değiştirmeniz gerektiğini söyleyen işaretleri sıraladık.

1. Pili Çabuk Bitiyor

Android'li telefonların pil ömrünü uzatmaya yarayan bazı ipuçları var, ancak şarjınız çok çabuk tükeniyorsa artık çok geç demektir. Piller, bir veya iki sene içinde, belirli bir şarj sayısından sonra gücünü kaybetmeye başlarlar. Bu durumda pili değiştirmeniz veya yeni bir telefon almanız en iyi çözüm olacaktır.

2. Çok Yavaş

Telefonunuzun yavaş çalışmasının farklı nedenleri olabilir. Cihazınızın yaşı, nedenlerden biri. Yeni uygulamalar, yeni Android sürümleri, daha yüksek kaynağa ihtiyaç duyduğundan telefonunuzu yavaşlatabilir.

Yeni telefonunuz, şimdikinden daha fazla kaynağa sahip olacağından sizi uzun bir süre yavaşlamalardan kurtarabilir.

3. Eski Yazılım

Eğer şanslıysanız, telefonunuz ömrü boyunca iki büyük Android güncellemesi alacaktır. Ancak her üretici, güncelleme işiyle uğraşmıyor ve telefonu daha aldığınız anda bile yazılımınız eski olabiliyor. Bu durum, güvenlik için de risk oluşturuyor.

Güncelleme almamak canınızı sıkıyorsa, yeni bir telefon almanın zamanı gelmiş olabilir.

4. Yeni Uygulamalar Çalışmıyor

Yeni tür uygulamalar, örneğin sanal gerçeklik (VR) uygulamaları, yüksek kaynak gereksinimi nedeniyle eski cihazlarda çalışmayabilir. Aynı durum oyunlar için de geçerli. Telefonunuz eskiyse, RAM'i ve grafik performansı, gösterişli oyunları çalıştırmaya yetmeyebilir.

5. Uygulamalar Sık Sık Kilitleniyor

Uygulamalar bazen bug'lar yüzünden bazen ise telefonunuzla uyumlu olmadığı için kilitlenebilir. Bazı uygulamalar, sadece modern telefonlarda çalışabilir. Eğer uygulamalar durmaksızın çöküyorsa, bunun sebebi kaynakların yetmemesi de olabilir. Yeni telefonlar, bu sorunu kolayca çözecektir ve uygulamaları rahatça kullanmanıza izin verecektir.

6. Kamera Görüntüsü İyi Değil

Çoğu kullanıcı fotoğraf çekmek için telefonunu kullanıyor. Sosyal medya ve selfie çağında kameraların kalitesi, çoğu kullanıcı için önem taşıyor. Kameranız iyi değilse, uygulamalarla fotoğrafları iyileştirmeniz zor. Fotoğraflar sizin için önemliyse, ön ve arka kamerası iyi bir telefon, çok daha iyi kareler yakalamanızı sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Yeni bir telefona ihtiyacınız yoksa, pilini değiştirin, Android'i yeniden yükleyin ve suyunu yağını koyun kullanın! Yalnız WhatsApp gibi yazılımları desteklemeyenler Custom ROM yüklemek veya telefonu değiştirmek zorundalar. Adam gibi bir Pardus Projesi oluşturulsaydı, güncelleme destekli en yeni Custom ROM'ları size Pardus sağlardı. Hatta iPhone'lara bile. Yalnız bu tür projelerin hayata geçirilebilmesi için bu toprakları Batı'ya pazar olarak kullandırtan Osmanlı'nın ortadan kalkması gerekir...

Sadece senede 30 milyon Dolar'a Türkiye'nin her kategoriden işletim sistemi, her kategoriden bulutu olur ve 3. parti yazılım sorunları büyük ölçüde çözülür. Ayrıca güvenlik, veri, iş ve zaman kaybı sorunları da tarihe karışır. Türkiye'de sadece ESET'e senede 32.5 milyon Dolar ödemektedir. Türkiye'nin yurtdışından bilişim ürünü satınalmalarının tamamının ne kadar olduğu Devlet tarafından açıklanmalıdır. Windows sağlığınıza bile zarar vermektedir. Güvenlik sorunları kaygı bozukluğuna neden olur...

kamera hariç hepsi yeni bir rom ile düzeliyor :/

Bende S3 Neo var Gayet iyi çalışıyor birde pubg mobilde açıyor

Pil çabuk bitiyorsa pili değiştirin. Sadece pilden dolayı telefon değiştirilmez. Kamera da maalesef birkaç düşürme sonrası ister istemez biraz boku yiyor ama çok boku yemediyse değmez değiştirmeye. Çünkü yeni aldığınız bir telefonun kamerası da maksimum 1 yıl sonra ilk günkünden farklı ve daha kötü hale geliyor. Birde lütfen en pahalısı en iyisidir demeyin, en iyisini de istemeyin zaten. Herkes ihtiyaçlarının farkında olarak uygun telefon modellerini seçsin, paranızı çöpe atmayın...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play