Telegraf göndermek, e-telegraf ile geri döndü

PTT'den e-telgraf: Unutulmaya yüz tutan telgraf hizmeti çağa ayak uyduruyor.

Telegraf göndermek, e-telegraf ile geri döndü
PTT'nin e-telgraf himeti ile telgraf çekmek çok kolay.

İnternet ve elektronik posta kullanımının artmasıyla birlikte son yıllarda unutulmaya yüz tutan ve çok eski bir maziye sahip olan telgraf hizmeti, PTT Genel Müdürlüğü'nce "Telgraf çekmek hiç bu kadar kolay ve renkli olmamıştı" sloganıyla tekrar hayat bulacak. PTT, telgraf yollamak isteyenlere hızlı ve kolay bir olanak sağlıyor.

PTT Mersin Başmüdürü Abdullah Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, telgraf hizmetinin Kurtuluş Savaşı dönemlerinden beri ülke tarihinde yer edindiğini söyledi. Ancak teknolojinin gelişimine bağlı olarak internet ve elektronik posta kullanımının artmasıyla birlikte özellikle son dönemlerde telgraf hizmetinin neredeyse yok denecek kadar az kullanılmaya başlandığını anlatan Yüksel, bu kapsamda uygulamaya geçirilen hizmetle "telgraf nostaljisi"ni canlandırmak istediklerin vurguladı.

"Telgraf çekmek hiç bu kadar kolay ve renkli olmamıştı" sloganıyla hayata geçirilen "e-Telgraf" projesi sayesinde "www.ptt.gov.tr" adresini ziyaret edenlerin sevenlerine telgraf yollayabileceklerini ifade eden Yüksel, "Bu projenin ülke tarihinde çok eski bir maziye sahip olan telgraf kullanımını tekrar canlandıracağını tahmin ediyoruz" dedi.

Sistem nasıl işliyor?

Telgraf makinesine gerek yok, sadece PC ve klavyeniz yeterli...

Yüksel, siteye "tık"layıp başka birine telgrafla sürpriz yapma işleminin ortalama 3 dakika sürdüğüne işaret etti. Gönderilecek telgraflar için 10 hazır şablonun bulunduğunu ve göndericinin bunlardan birini tercih ettiğini ifade eden Yüksel, renkli olarak bastırılan telgraflara arzu edilmesi halinde fotoğraf basılabileceği gibi istenilen bir tarih ve saate de posta edilebileceğini kaydetti.

İnternet üzerinden telgraf yollama işleminin 2 aşamadan oluştuğunu anlatan Yüksel, şöyle devam etti: "Birinci aşamada, e-Telgraf linki ile ulaşılan formda istenilen bilgiler dolduruluktan sonra ön kayıt butonu ile ikinci sayfaya geçilir. Bu sayfada ilk sayfada girilen bilgiler bulunmakta olup son kontroller yapılarak hata varsa geri dön butonu ile geri dönülerek yanlış olan alan düzeltilerek tekrar kontrol sayfasına geçiliyor ve bilgilerin doğruluğu sağlandıktan sonra kayıt işlemi tamamlanıyor. Kayıt işlemi sonucunda telgrafınız için altı karakterden oluşan telgraf kodu veriliyor. Telgrafınıza ait olan kodu bir yere kaydetmeniz gerekiyor, daha sonra telgraf hakkında bilgi alabilmeniz için gerekli olabiliyor. İkinci aşamada ise, ön kayıtta verilmiş olunan telefon numarası telgraf memuru tarafından aranarak telgrafınızın onaylanması sağlanıyor."

81 il ve bu illere bağlı 670 ilçe ile 15 dağıtım biriminde kullanımına sunulduğuna dikkati çeken Yüksel, telgraf ücretlendirmesinin ise telefon aboneliğine yansıtılacağını belirtti.

Unutulan maziyi yeniden canlandırmak için çeşitli çalışmaların sürdürüldüğünü anlatan Yüksel, bu kapsamda hazırlanan broşürlerin ülkenin dört bir yanında posta kutularına bırakıldığını sözlerine ekledi.


AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

gerek varmı bilmiyorum mektubun faturaların bile e-postayla yollandıgı bi devirde bilmiyorum kim kullanır ha okuma yazma bilmeyen olur cektirir telgrafı postacı getirincede teyzem der ben okuma bilmiyorum hele bi oku postacıda okur ))

türk telekom resmen dalga geçiyor milletle..

faturalarınızı e-postayla gönderelim 100.000 ağacı kurtaralım diyorlar..

arkasına kampanya başlatıyorlar e-maillerinizi kaıda basıp gönderelim die..

şimdide e-telegraf çıktı başımız..sen yazıyosun kaıda basıp gönderiyorlar..

bizi bu kadar aptal yerine koymalarına dayanamıyorum!..:@

olan ağaçlara oluyor..oksijen kaynaklarımızı yok yere tüketiyorlar!...

Neyleyim tellerine kuş kon(a)mayan telgrafı..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir