Telekom: Alınan sabit ücrete mahkeme darbesi

Türk Telekom'un ev telefonlarından aldığı sabit ücrete mahkeme darbesi: Paralar iade edilecek mi?

Ev telefonundan alınan sabit ücret kalkıyor

Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Türk Telekom'un abonelerinden almakta olduğu sabit ücretin alınmasının hukuki olmadığına karar vererek; Türk Telekom'un 2007 yılından bu yana aldığı tüm parayı yasal faizi ile beraber ödenmesine karar verdi.

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi tarafından yargıya taşınan ve yaklaşık 8 aydır süren Türk Telekom tarafından alınan sabit ücretler bundan sonra artık alınmayacak. Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi 2008/96 Esas Nolu kararı ile Türk Telekom tarafından sabit ücret alınmasını hukuki bulmayarak, abonelerin lehine karar verdi.

Mahkeme, 2007 yılından bu tarafa Türk Telekom'un aldığı parayı da yasal faizi ile beraber ödenmesine karar verdi. Türk Telekom aboneleri, 2 senedir kesilen sabit ücret miktarı yasal faizi ile beraber kişi başı 300 TL'yi bulurken Türk Telekom'un yaklaşık 20 milyon olan abonelere ödeyeceği miktar 600 milyon TL'yi bulacak.

Parasını geri almak isteyen ne yapacak?

Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen kararda gerekçeli kararın sonra açıklanacağı bildirilerek, "Davanın kısmen kabul ve kısmen reddi ile hakem heyetinin dava konusu sözleşmenin geçersizliğine ilişkin kararının kaldırılmasına, taraflar arasındaki abonelik sözleşmesinin 23. maddesinin ilk paragrafı ve 25. maddesinin iptaline, davalı tüketiciye yönelik sabit ücret uygulamasının kaldırılması ve sabit ücret olarak ödenen bedellerin tüketiciye iadesine ilişkin hakem heyeti kararının kaldırılmasına yönelik davacı talebinin reddine dair, davacı vekili ve davalının yüzlerine karşı, kesin olarak verilen karar açıkça okundu, usulen anlatıldı" denildi.

Türk Telekom'un fatura yolu ile tahsil etmiş olduğu sabit ücretleri tekrar geri almak için sabit hat kullanıcılarının öncelikli olarak tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Türk Telekom'un karara itiraz etmesi halinde, konu Yargıtay'ın ilgili dairesi tarafından tartışılacak. Yargıtay'ın ilgili dairesinin de Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını onaması halinde karar kesinleşecek.

ANKA

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

Niye sadece 2007 yılına kadar ödenen pardon dolandırılıdığımız paralar geri verilecek 2007'den öncede dolandırılmadık mı ? 2007'den öncekiler ne olacak Türk Telekom'un yanına kar mı kalacak ? Madem bir karar alıyor bu mahkemeler doğru düzgün alsın.

Süper bir karar tebrik ediyorum telekom soygunluğuna hayır!!!

ne beladır bu sabit ucret işi.Bıkmadılar sabit ücret ayağıyla insanları soymaktan.

bunada şükür yav zaten borcum vardı ona veririm parayı :)))))))))))

daha bu neki TTnetin kota hesaplamalarını denetliyen hiçbir resmi kuruluş yok. adamlar istedikleri gibi kotayı kabartabiliyorlar. bu konuda birsürü şikayet var bunların hesabını kim vecek peki. TürkTelekom yüzünden yediğimiz kazığın haddi hesabı yok.
Recep Tayyipin yüzünden özelleştirilen türktelekomu yabancı firma satın aldı.adamlar kazıkladıkları türk vatandaşları sayesinde taksitlerini rahatlıkla ödüyorlar. TT satışından alınan parada IMF ye faize gitti.

EEE şimdi ne olacak. paramızı geri alabilecekmiyiz yani Şu mahkemelerde artık Türkçeyi öğrenseler ne de güzel olacak. ben hiçbirşey anlamadım.

çok sevindimm ohh trilyoner olmama rağmen beni üzüyordu sorma ver parası vermek türktelekom bu vatan için bir hainlik kuruluşudur haram bir kuruluştur

oyyyh ıkı telefon baglı benım evde , öğrencıyımde ...
ılac gıbı gelcek ::D

gun yuzune cıkabılıcem artık :)

türk telekom kadar sevmediğim ve adını teknoloji ile bağdaştıramadığım bir şirket daha yok.Sabit ücret ve site sınırlama politikası kötü proxy ler düşük band limitleri.Avrupa'nın en pahalı ve kalitesiz hizmetini alan yüzde 500 kar marjı yaratan ARAP şirketine alternatif yok mu?

ödediğimizi geri alabilirsek ne ala ancak telekom onada bir kılıf bulup ödemelerin üstüne yatar bence!!!!!!111

"Türk Telekom'un fatura yolu ile tahsil etmiş olduğu sabit ücretleri tekrar geri almak için sabit hat kullanıcılarının öncelikli olarak tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmaları gerekiyor.Türk Telekom'un karara itiraz etmesi halinde, konu Yargıtay'ın ilgili dairesi tarafından tartışılacak. Yargıtay'ın ilgili dairesinin de Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını onaması halinde karar kesinleşecek."

yani ölme eşşeğim ölme vakası.İptal ettirmek en mantıklı çözüm.

İl hakem heyetini aradım. "Davanın durumu hakkında bilgimiz var fakat bakanlıktan konu hakkında henüz bir bilgi gelmedi" şeklinde cevap verdiler. Ayrıca konu danıştaya gider vs daha çok uzar dediler... Bilginize

Son günlerde aldığım en sevindirici haber.İyi olmuş,bi de şu eski üyelere kazık fiyata verdikleri internet hizmetine de el atsalar tam olacak...(3 yıllık kullanıcıyım sanki üvey evladız!!!)

heheheh bence gece bi kulp uyduracaklar yok santral açık kalıyor görüşme için felan filan yargıtay iptal edecek :D biz çok bekleriz kalkacak diye :D

bu dava ve mahkeme süreci ilk degil daha öncede böle davalar oldu adamlar tınlamıyor belki dava acan kişinin parasını bile yargı kararı olmasına ramen ödemediler yada kata kulliye getirdiler bu şirket obez olmuştur bu şirkete mahkeme hukuk mukuk işlemez ne yürütme ne yargı kimse bişi yapamaz yapabilinse şimdiye kadar zaten yapılır soyguna seyirçi kalınmazdı aynı olay hizmet almayan ama zorunlu telefon hattı olan adsl kullanıcıları içinde gecerli gram telefon kullanmıyorum fakat 15 tl her ay trink yatıyor en pahalı interneti kullandıgımamı yanayım kullanmadan ödedigim telefon faturasına mı yanayım yok sa obez kurumun bizi soyarken bütün organların izlemesinemi yanayım isyan ediyorum ama işte imkanımyok neyapayım...

Niye sadece 2007 yılına kadar ödenen pardon dolandırılıdığımız paralar geri verilecek 2007'den öncede dolandırılmadık mı ? 2007'den öncekiler ne olacak Türk Telekom'un yanına kar mı kalacak ? Madem bir karar alıyor bu mahkemeler doğru düzgün alsın.
------------------------------------
Sanırım 2007 den öncekileri devlet ödemek zorunda özelleştirmeden dolayı. Ondandır herhalde

Yuttaşların mağduriyetini engellemek için yargının seri sonuçlandırarak davayı karara bağlaması hepimizin lehine olacaktır...

Telekom yeni bir açıklama yaptı, Yargıtayın verdiği kararla sabit ücretin yasal olduğu ve alınmaya devam edeceği yönünde. Kimse boşuna heveslenmesin...

Fazla sevinmeyin derim bunun acısını kat kat çıkarırlar, yakın tarihte bir çok örneği var çünkü. Zaten kimsede umursamıyor birileri hakkımızı korursa evallah aksi taktirde kuzu.. kuzu.. kuzu.. öderiz.

yıllarca bu miileti yediniz adeta! bir tefonla konusturdunuz ama elli aldınız,ama benim guzel vatandasımda pretostaya haksız kazanca dur demeyıp hıc gıtmeyıp ne ıstedılerse verdıler!..western 88

az cok mahkemelerin işleyişi hakkında bilgim vardır.yani mahmekeme bu kararı almış ve karara bağlanmış.şimdi sıra yargıtayda.oda inceliyecek ve karar hakkında inceleme yapacak.ve mahkemenin kararını ya kabul edecek,ya da yeniden görüşülmek üzere asliyeye kararı yeniden görüşülmek üzere geri yollayacak.Göndermezse iyi ama ya geri gönderirse aynı mahkeme işlemleri sil bastan yeniden muhakeme edilecek ve mahkeme kararı yargıtaya yaniden göndericek.Ama inşallah kararı alan mahkeme heyeti değişmez yoksa heyet değişirse yeni gelen hakim ve savcı heyeti davayı incelem için süre istiyecek Bu da (6 ay )sürer.Hem her sey ilk mahkeme kararı üzerinde yürürse ve yargıtay ilk geldiğinde kararı onaylayıp kararı kabul ederse o zaman karar mecliste görüşülecek.adalet bakanlığı ve ulastırma bakanlığı konuyu mecliste tartısıp yasa cıkarıcak ve yasa hükümet tarafından cumhurbaskanlığına gidecek.Oda yasayı kabul edecek ve meclise göndericek.Meclis de resmi gazatede yayınlayack.Ama geri ödeme kabul edilse bile geri ödeme planı yapılacak ve ödeme yapacak bankalar belirlenecek.
Ya kusuruma bakmayın sakın bu sevindirici haberin tadını bozdum galiba herkeste özür dilerim.Bizi ülkece feraha ulaştıracak bir mucize ancak Allah göderir İnsallah.ama peygamberler bile sonuncusu bile geldi artık yok diyor.ancak ATATÜRK lazım.ama şimdi kimse cesaret edemiyor vatandasın derdine derman olmaya.Benim yasım 45 ben bu yasa kadar iyi birsey görmedimde haber bana inan dırıcı gelmedi.Ama Chip yazdıysa doğrudur.Ama bunu da key ödemelerine benzetirler.
SAYGILARIMLA

çok güzel bir karar bouna alınıyordu o paralar doğru olmuş...

internete zam yaparlar sabit hat kontür süresini kısaltırlar. 3 koyup 5 alırlar dert etmeyin

Bütün alınan sabit ücretler ve faizi telekoma hediyem olsun. Hiçbir şey istemiyorum ama bundan sonra sabit ücret almasın bizden :) Bunu yapsa yeter bize, yada sabit ücreti yarıya indirsin. Yok yok en iyisi almasın.

Yargıtay telekomu haklı bulmuş!
Fiyasko!
Yargıtaya da mı para yedirdi baronlar..

yahu bu millet duyduğu habere neden hemen sevinir anlamış değilim
işin ucunda devlet geliri varsa bunu kaldırmak kolaymıdır sizce
hazır kurulmuş yolma sistemini kim kaldırır ben bile olsam avanta
kaynağını kurutacak bir karar almam

türktelekom ttnet 2side aynı işlerine gelince ayrıyız mesajı veriyorlar mahkeme son sözü söyleyecek bakalım

Bunların her yerde adamı var bir şekilde hallederler merak etmeyin

Normalde hukuk devletinde mahkeme kararı son karardır. Yalnızca temyize başvurursan bir üst mahkemeye taşınır olay. Bu sadece kullanıcıları biraz heyecanlandırmak için yapılan bir şovhaber. Oger telekomun bunu bizim yanımıza bırakacağını hiç zannetmiyorum. Ne demişti chip: "Türkiyede hızlı internet ..."

hiç konuşmadığınız bi telefondan aylık 20 küsur para kesiliyor, her zaman kullandığınız kredi kartından ayda bi kez para kesilse ayağa kaltık tabii ki mantıklı değil alınmaması gerekiyor. buna bi son verilsin. ama şunu da düşünmeden edemiyorum sizi aramalarını sağlıyor ise belirli bi ücreti olmalı bu hizmetin, yani boş kabloları ve hizmeti kullanıyordum ben denebilir mi şimdi?

su an mahkeme kararı kesinlesmemis sanırım dimi arkadasslar.?

üketici hakem heyetlerini nerde bulunur bilen var mı arkadaslar...??????

hiredguns yazmış:
üketici hakem heyetlerini nerde bulunur bilen var mı arkadaslar...??????

Tüketici Hakem Heyeti, bulunduğunuz yerde ki Kaymakamlık bünyesinde bulunur.

Arkadaşlar değişen bir şey olmayacak. Turkcellin, aveanın vb operatörların aldığı sabit ücretle bunun hiç bir farkı yok
Ayrıca bence verilen bir hizmetin ücreti olmalı evimize kadar gelen o kabloların bakımı tamiri sürekli çalışır halde kalması ancak bu yolla sağlanabilir.

tt hala bu sabit ücretleri alıyor.ne zaman bitecek bu sabit ücret?birde aldığı haksız paraları ne zaman iade ediyor?

kaymakamlıkta

Arkadaşlar değişen bir şey olmayacak. Turkcellin, aveanın vb operatörların aldığı sabit ücretle bunun hiç bir farkı yok
Ayrıca bence verilen bir hizmetin ücreti olmalı evimize kadar gelen o kabloların bakımı tamiri sürekli çalışır halde kalması ancak bu yolla sağlanabilir.

Arkadaşım bu yorumu neye bakarak yaptığını anlamadım.Millet zaten telefon istemiyorki ,Hepsi internet bağlatmak yüzünden zorunlu abone olanlar.Normal kullanıcı istiyorsa (senin gibi) istesin biz İnternet kullanıcısı kesimiz.Biz istemiyoruz telfonda istemiyoruz herkesde cep var ya.ev telefonu uzak olsun...

Ben öğrenciyim Lübnan(Türk) Telekomun dayatma ev telefonunu istemiyorum kullanmadığım halde yalnızca interneti kullanıyorum zorla ev telefonu bağlatıp sabit ücret alınıyor bu haraç değilde nedir?İlla ev telefonu isteyenden alsın buna birşey dediğimiz yok.Ama internet için zorunlu ev telefonuna ve sabit ücrete HAYIR!

sırf sabit ücret aldıkları için inadına sabit telefonumu iptal ettirdim. hem artık cep telefonları daha ucuza ve daha çok konuşabiliyorum. kim takar artık türk telekomu!!!

yaw şu hukuki yollar da biraz kolaylaşsa keşke ya yok hakem heyeti yok tüketici koruma derneği yok dilekçe yok avukat parası biraz işmiiz kolaylaştırın yaw bu ne böle

bu karar ist içinde geçerlimidir tşk

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play