Telekom'da haksız rekabete ceza

Deutsche Telekom'a "fiyat sıkıştırması" nedeniyle ceza kesildi. Aynı durum Türkiye'de olsa ceza yok!

TELKODER bu konuda ne diyor?

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, Avrupa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili şu yorumu yapıyor: "Deutsche Telekom'un 'fiyat sıkıştırması'nı yaratan ücret uygulaması, bizdeki Telekomünikasyon Kurumu'nun Almanya'daki muadili olan RegTP tarafından onaylanmıştı. Yani, düzenleyici otoritenin olumlu bulduğu bir eylem, gerek Avrupa komisyonu gerekse de mahkeme tarafından rekabet hukukunu ihlal ettiği gerekçesi ile cezalandırılmıştır. Türk telekomünikasyon sektöründe, Telekomünikasyon Kurumu ile Rekabet Kurumu arasında süregelen 'yetki' tartışması ve Rekabet Kurumu'nun sektörden uzak durma eğiliminin yanlışlığı da, bu karar ile ortaya konulmuştur. Bunların yanı sıra, yerleşik işletmecinin kararlarını onaylayan düzenleyici otoritelerin varlığına rağmen rekabet ihlaline sebep olan hukuka aykırı kararlar alınabildiği, bu karar ile ortaya konmuştur."

Serbestleşmenin tam olarak sağlanmasına ve sektörün büyümesine yönelik eksiklikleri her fırsatta dile getiren TELKODER Başkanı Arıak, sözlerine şöyle devam ediyor: "Türkiye'deki sabit telefon pazarının %40'ını şehiriçi görüşmeler, diğer %40'ını ise sabit ücretler oluşturmaktadır. Türk Telekom dışındaki işletmecilerin de şehir içi görüşme hizmeti vermesine olanak tanıyan lisanslar hâlâ verilmemiş olduğundan, bugün pazarın %80'i rekabete kapalıdır. Rekabete açık gibi görünen ve toplam pazarın %20'lik kısmını oluşturan Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (UMTH) alanında ise, rekabet çeşitli yöntemlerle engellenmektedir. Görünüşte, UMTH pazarı rekabete açıktır ama HesaplıHatt ve YazlıkHatt abonelerine kapalıdır. Bununla birlikte, kamu kurumları telefon ve İnternet hizmetlerini ihalesiz olarak Türk Telekom ve TTNet'ten almaya devam etmektedir; dolayısıyla bu alan da kamuya kapalıdır. Türk Telekom ayrıca, tarifeleriyle de fiyat sıkıştırması uygulamaktadır ve bu durum sonucunda lisanslı işletmeciler iş yapamaz hale getirilmişlerdir."
Telekomünikasyon sektöründe "fiyat sıkıştırması" önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Arıak, bu olumsuzlukların giderilmesi için "fiyat sıkıştırması testleri"ne ilişkin yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Arıak, "Etkili bir fiyat sıkıştırması testi içermeyen ülkemiz yasal düzenlemelerindeki önemli bir eksiklik de, Avrupa'daki bu olay ile gün ışığına çıkmıştır" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bizim ülkemizde ne adam gibi yapılmışki ? Daha çok ekmek yememiz lazım...

Avrupadaki net hızlarına bakın bi de bizim hızlara hemde fazla para alıyorlar Telekom' a para cezası gelmesi lazım.

ama insanlarımız eskisi gibi değil. bilinçleniyoruz.
şimdi hemen olmasa bile yakında telekom için uygun tavır alınır.

Bizim ülkemizde ne adam gibi yapılmışki ? Daha çok ekmek yememiz lazım...

Geçenlerde reklam yapmışlar avrupanın en hızlı abone sayısı artan adsl ülkesiymişiz.Neremle güleceğimi şaşırdım .)

ülkemizdeki telekom böyle bir ceza yemez, diğer altyapısını kullandırdığı şirketlerle kol kola verip bizi yoluyorlar nasıl olsa ...bize 1 fil yetmez 100 tane daha gönderin..

Telekom o kadar insanın ahını alıyorki parayla marayla kurtaramaz paçayı..Başındaki 2-3 kişiyi sallandıracan bak bakalım milleti söğüşleyebiliyolarmı bidaha..

Deli dumrulun yaptığı bunları gördükten sonra daha tutarlı geliyor insana. Bu ay kullanmadığım telefonun sabit ücretini ödedim.15 YTL, güle güle kullan TTelekom...!

Herkes memnun demekki bundan devlet dahil bir babayiğit çıkıpta sabit hat mecburiyeti olmadan adsl veriyorum diyemiyor

ben als kullanmıyorum, çok da mutlu ve kârlıyım.Bence herkes önce araştırsın daha uygun çok iyi internetler var.

e yabancılara yalakalık yapacaklar elbette rekabet ortamı oluşturmazlar.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir