Telekom'dan Turkcell'e rekabet suçlaması

Türk Telekom Turkcell'i suçladı ve mahkemeye vereceğini açıkladı. Gerekçe ne?

  • Selim Öztürk
Turkcell'e rekabet suçlaması

Türk Telekom yaptığı yazılı açıklamada, Turkcell'i, Türk Telekom ve Turkcell'in, etkin piyasa gücüne sahip operatör (EPG) statülerinden doğan yükümlülüklerinin farklı olduğunu, Türk Telekom'un bütün tarife değişiklikleri veya piyasaya sunduğu yeni ürünler onaya tâbi iken, diğer operatörlerin böyle bir zorunluluğu bulunmadığını söyledi. Telekom bunun için hukuki yola başvuracağını açıkladı.

Telekom'un yaptığı açıklama şöyle: "Telekomünikasyon sektöründe hâkim konumda bulunan Turkcell, bilindiği gibi, sektörde etkin piyasa gücüne (EPG) sahip operatör konumdadır. Hem Türk Telekom hem Turkcell EPG statüsüne sahip olmasına rağmen iki şirketin bundan doğan yükümlülükleri farklı olarak belirlenmiştir ve bu adil olmayan bir durum yaratmaktadır. Örneğin, Türk Telekom'un bütün tarife değişiklikleri veya piyasaya sunduğu yeni ürünler onaya tâbidir. Ancak Türk Telekom'un rekabet içinde bulunduğu etkin piyasa gücünü haiz diğer operatörler ile diğer yerleşik operatörler için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Öte yandan, Turkcell'in, kendi şebekesinde başlayan ve sonlanan aramalara uyguladığı perakende ücretlerini, diğer operatörlerin şebekesinde başlayan ve Turkcell şebekesinde sonlanan aramalara uyguladığı çağrı sonlandırma ücretlerinin altında tutarak çok uzun süredir hukuka aykırı bir şekilde hareket ettiğine ilişkin de ciddi bulgular mevcut bulunmaktadır.

Söz konusu hukuka aykırı uygulamalar, Telekomünikasyon Kurulu'nun 25.09.2007 tarih ve 2007/DK-07/527 sayılı kararı ile de tespit edilmiştir. Turkcell'e şebeke içi tarifelerini, diğer işletmecilere uyguladığı çağrı sonlandırma ücreti seviyesine çıkarması için 1 Kasım 2007 tarihine kadar süre verilmiş ancak şirket bu emredici nitelikteki Kurul Kararının gereğini de yerine getirmemiştir. Ayrıca, Turkcell, Avea'nın şebekesinde sonlanan arama ücretleri gibi şebeke dışı perakende ücretlerini artırmak suretiyle ayrımcı ve rekabeti engelleyici uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamaların da yasadışı olduğu son TK kararıyla nihayet tespit edilmiştir.

Telekom'dan Turkcell'e rekabet suçlaması

Diğer taraftan, 2007 yılında Telekomünikasyon Kurumu tarafından Türk Telekom çağrı sonlandırma ücretlerinde bir önceki yıla göre % 19, Turkcell çağrı sonlandırma ücretlerinde ise sadece % 3 oranında indirim yapılmışken, 1 Nisan 2008'den itibaren geçerli olan Standart Arabağlantı Referans Ücret Tarifeleri ile çağrı sonlandırma ücretlerinde Türk Telekom için bir önceki yıla göre % 10, Turkcell için ise % 33 oranında indirim yapılması memnuniyet vericidir. Bu uygulama, Turkcell'in hukuka aykırı bir şekilde, çağrı sonlandırma ücretini cari kanun ve yönetmeliklere göre olması gereken değerden çok daha yüksek tuttuğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur.

Turkcell'in hukuka aykırılığı TK Kararı ile de tespit edilen uygulamaları ve emredici Kurul kararını yerine getirmemesi sonucu, gerek fazla ödenen ara bağlantı ücretleri gerekse yıkıcı fiyatlamadan kaynaklanan adil olmayan rekabet nedeniyle şirketimiz ciddi miktarda trafik ve gelir kaybına maruz kalmıştır. Türk Telekom'un, söz konusu zararların giderilmesi için her türlü hukuki yola başvuracağına şüphe yoktur."

Kaynak: Tübider

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

İşine gelse pohpohlar işine gelmedimi etekleri tutuşuyor. Size boyle fırmalar lazımkı fıyatları düşüresınız. Yoksa akıllanacagınız yok

Çamur at izi kalsın...
Biz nasıl iyi hizmet veririz diye düşünmüyolar da ya biz yapacaz da bizi engelleyen var demeye getiriyolar. Telekom saçma saçma işlere girişiyor. Özelleştikten sonra birkaç göstermelik tarife yükseltmesi yaptılar adsl için ve normal hatlar için de göstermelik indirimler yapıp aslında daha çok kazıklamaya başladılar.

birbirlerini yeseler de biz de kurtulsak...

telekomun işine gelmiyor tabi şuan heşey tekelinde çünkü

bence haklılar

Kardeşim hepsi paracı. Diğeri daha fazla vergi alır diğeri başka bişeyden. Kampanyaların parası demekki çağrı sonlandırmadan kesiliyor...

Bu tür haberleri okuyunca içimdem MÖÖÖÖÖ diye bağırmak geliyor. Sonuçta bu yapılanlar ineği kimin daha çok sağacağının tartışması.MÖÖÖ Türkiyem MÖÖÖ. Minumum aylık adls tutarının dünya standartlarının yarısı hızndaki bağlantı iki katı fiyata 30 ytl olduğu için MÖÖÖ. Hangi servis sağlayıcıdan olursa olsun evde internet kullanabilmek ( ADLS bağlatısı ) için türk telekom abimizden telefon üyeliği almak zorunda olduğumuz için MÖÖÖÖ. MÖÖÖ Türkiyem MÖÖÖ

memleketi sattınız be özelleştirme adı altında satmadık şey bırakmadınız iyi yapıyo turkcell size dünyada en pahalı benzini kullanan bizi yok ekonomiden di yok şundandı diye geçirin zamları.şimdide ne o kültür başkenti diye yine zam benzine rekabet işlerine gelmiyo tabi ses çıkaran yok.

Turkcell'in son kampanyası canlarını yakmıs olacakki boyle bir ise giristiler.

Su Ev alanına girdiginde ev tarifesi olayı.

telekom özelleştik ten sonra tarife değişikliği yapıp insanları arkadaşın dediği gibi möö konumuna soktu.bayağıda sağdı sonra da tokladığını reklamlarla ona buna dağıttı .şim di de kalkmış bıdı bıdı ediyor .bu halkın eti butu ne ?

telekom turkcelle dava açacağına önce kendini düzeltsin. ben hiç kullanmadığım halde her ay 10 ytl sabit ücret ödüyorum. internet için zaten aylık 30 ytl ödüyorum bu 10 ytl de ne oluyor. ben her gün bakkaldan alışveriş yapıyorum bakkal sabah 6 akşam 10 a kadar açık, tüm mahalleye hizmet veriyor, bakkalında dolabı var, lambaları var elektrik yakıyor. e o zaman bizim bakkalda bizden sabit hizmet ücreti alsın, büfecide alsın, konfeksiyoncuda alsın, tüpcüde alsın, sucuda alsın, kitapcıda alsın, dönerci lokantada alsın, chip.com.tr de alsın ben hergün chipe giriyorum.

vatandaş

Turkcell Arkandayız Şu Tellcomu da Genişlet Kurtar bizi ttnetten :)

Telekom'un canı yanmış anlaşılan:D.Turkcell'e evden bağlan hayata deyince baktı kaçıyo,hemen dava. Bugüne kadar neredeydin efendi.Sen önce kendini bir düzelt ADSL'i 512 k yerıne daha dusuk vermeyıpte su fıyatları ucuzlat,adam gibi internet hizmeti ver sonra atıp tut.

Ahh arkadaşlar ahhh...Verin veriştirin Telekoma.Hepsi doğru,hepsinin altına imzamı atarım.Ama bu arada Turkcelle de arka çıkmayalım.Bir düşünelim.Önce Avea biraz sarstı onların sosyetesini sonradan da Vodafone iyice silkeledi.Baktı ki Turkcellciler pabuc pahalı başladılar inmeye.Bunların hiç biri kuzu değil.Ama şu gerçek ve de ne yazık ki doğru;bizler MÖÖÖ durumuna indirgenmişiz ilgili kanun koyanlarca, onların karşısında...Yoksa al birini vur ötekine.Kayıkçı kavgası bunlar.Saygılar. T.

bence ttnet in bir suçu yok ona bu fırsatı verenlerde suç hükümet adam gibi bir rakip çıkarmadı karşısına daha 3g lisansları verilmedi yoksa ttnetten kim nete girerdi mahkemeye vereceğim diyor hükümet tarafında güvendiği kurumlar olsa gerek neyi mahkemeye veriyon serbest piyasa var memlekette cuntamı rejmimi var sandın bu memlekette ama sana öyle gösterdiler bunları sağ sağa bildiğin kadar

ARKADAŞLAR SAÇMALAMAYIN. TÜRK TELEKOM BİR YALNIŞLIK GÖRMÜŞ VE DAVA AÇMIŞ BU DAVANIN KENDİSİYLE NE İLGİSİ VAR.

Ağlama telekom ağlama. Ahhh bir de bir GSM öperatörü çıkıp...sınırsız GPRS/EDGE 1 yıl süreyle bedava dese.!!!!TTelecom un yerinde yeller eser.!!!!!
TTelekom un en büyük haksızlığı ADSL için zorunlu hat satışıdır.Bu haksızlığa karşı yapılacak her rekabet hareketi haklıdır.

Zaten TTelekom da olayı görüyor....reklamında bile balıkçı komşusunun suratına kezzap atıyor. Ayıp valla.!!!!

Telekom avea ile 109 ytl lik kampanya yaparken rekabete aykırı bir durum olmuyor ama trcell indirim yapınca rekabete aykırı oluyor.. bir firma indirim yaptı diye dava açılan nadir ülkelerden birinde yaşıyoruz.. turkcell bir gsm operatörü olarak bu hizmeti tt den daha ucuza verebiliyorsa -ki gsm olduğu için trcell in bakım vb. masrafları daha fazla- tt milleti kazıklamayı bıraksın da normal fiyatlardan versin.. bedava kontörlerin kullanıldığı süreyi gece 10'a çekmeyi iyi biliyorsun turktelekom.. iyi oluyor.. dinsizin hakkından imansız gelir..

valla anlatılanları çoğu doğru. Öncelikle Telekomun alt yapısı seneler öncesinde kurulmuş olup bir çok sabit maliyeti azalmış olacağını düşünüyorum. Bakım ve onarım maliyetleri dışında. Neredeyse Türkiye'nin tamamına iletişimi kesintisiz sağlayacak konuma sahipken halen daha sabit ücret ve fazla fiyat uygulaması yapmaktadır. Ayrıca bide ADSL olayı var.
Bunun yanında GSM operatörleri de öyle. GSM operatörlerinin sabit maliyetleri en azından şu an için daha fazladır. Ama şunu unutmamak gerekir bedava diye bir şeyde yoktur. Firmalar maliyetlerini karşılamak için bir ücret talep ederler. bedava verdiği özelliğin faturasını bir yere yansıtmalı ki en azından kendi ayakları üzerinde dursun. Bu yüzden hemen hemen üç ayda bir kontör fiyatlarında yükselme yaşanıyor. Düşmeyi ise ben şimdiye kadar görmedim. İndirim yerine adam gibi bir fiyat politikası uygulasınlar yeter. Yok o pakete üye ol yok bu pakete üye ol. hepsi aynı cepten çıkan para hep aynı neredeyse üç aşağı beş yukarı. Hata bizde herkes de ortalama 2 cep telefonu hattı olursa doğal buda... Acaba Yanlış mı düşünüyorum? ... Arkadaşın dediği gibi biz möööö durumuna indirgenmişiz araştırmıyoruz sorgulamıyoruz....

Birbirinizin başını yiyin bizden uzak durun başka ihsan itemem :D

Max_Real Qnx

al birini vur ötekini hepsi aynı :(

bu kadar saçma bi şey duymamıştım
ayrıca rekabetin olması gerekli zaten
asıl bziim telekom a dava açmamız lazım iki gündür cafede ADSL hizmeti yok sınırsız ADSL hizmeti alıyoruz sözde iki günlük zarar ne olacak

TELEKOM SUÇLAMA YAPACAĞINA ÖNCE İNTERNETDE DAHA HIZLI VE UCUZ OLMANIN NYOLLARINI BULURSA VATANA MİLLETE DAHA HAYIRLI İŞ YAPMIŞ OLUR

bu türk telekom canavarından türkcell bi olay yaptı milleti rahatlatmaya calıştı haybeden 10 ytl sabit ücret yerine git kontör al aynı paraya bende konuştururum dedi türk telekomun işine gelmedi hemen comak sokmaya calışıyor canavarya ama gene derim burdan hep diyicem bizi bu saatten sonra anca wimax kurtarır onunda lisansını böle 1yada3 firmaya degil türkiyenin yedi bölgesinde en az 5 şer firmaya dagıtacaklar bak ozaman internete konuşmaya bide voip telefon numarası tamam hemen ülke 100 yıl ileri gider matbaa gelirken kaybolan 100 yılı geri kazanırız hemde hizmetin parasını öderiz böle hizmet olmadan soyulmaktanda kurtuluruz konuşmadıgım halde evde adsl vardıye 120 milyon hava parası veriyorum . yazıktır günahtır beea bu wimax destekleyin arkadaşlar bakanlıga birokratlara tanıyan arkadaşlar bilgi versin bişekilde devlete duyuralış şu işi

ah bi bu telekom işi bir referanduma sunulsa kim tt yi haklı buluyo görürdük.:) adamlar haybeden kar vaadi almışlar . vatandaşa hizmet mi bu şimdi.?

bir arkadaşımın wimax ile ilgili yazdıklarına şunu sormadan edemiyorum;

wimax'ı ücretsiz, sevabına kurulacağınımı sanıyorsun?

sence türktelekom 120 ytl hava parası almada haklımı ben hizmeti kullanıyorsam para veririm yoksa vermem mafyamı bu telekom wimaxda neyse üçreti kullanıyorsam veririm ozaman daha cok secenek olacak ülkemde rekabet diye bişi var

Turkceli sevmiyorum.Telekomdansa nefret ediyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play