Telekom Devleri geleceği planlıyor!

Önde gelen telekom operatörleri, internetin geleceğini İstanbul'da masaya yatırdı!

Telekom Devleri geleceği  İstanbul'da planlıyor

Telekom dünyasının küresel devleri, internetin geleceğini iletişim ve yakınsama teknolojileri Grubu Türk Telekom'un ev sahipliğinde masaya yatırdı. Avrupalı telekom operatörlerini buluşturan Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Birliği ETNO ve Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki telekom şirketlerini temsil eden SAMENA üyeleri Türk Telekom Grubu öncülüğünde "İnternet için Sürdürülebilir Ticaret Modelleri Geliştirme" konusunu ele aldı.

SAMENA ve ETNO'nun ortak etkinliğine, dünyanın önde gelen pek çok telekomünikasyon şirketinin üst düzey CEO'ları ve yöneticileri katıldı.

Bu etkinlik kapsamında; Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani, SAMENA Yönetim Kurulu Başkanı ve STC Grup CEO'su Saud Al Daweesh ile SAMENA Telekomünikasyon Konseyi CEO'su Thomas Wilson'ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında, "İnternet için Sürdürülebilir Ticaret Modelleri Geliştirme" konusu çerçevesinde, gelecek için sürdürülebilir bir ekonomik model ve internet erişimi sağlayıcıları ile içerik ve uygulama sağlayıcıları arasında kârlı ortaklık modelleri oluşturma gereksiniminin önemi vurgulandı.

Toplantıda konuşan Türk Telekom Grup CEO'su Hakam Kanafani, "Türkiye, coğrafi konumuyla hem batı hem de doğuyu birleştirirken; kültürel, ticari ve teknolojik alanda da köprü ve bölgesel iletişim merkezi görevi görmektedir. Toplam 35 milyon müşterimizle Türk Telekom Grubu olarak biz de sektörümüz için aynı vizyona sahibiz. Bu nedenle bu iki önemli organizasyonu bir araya getirmek için çok büyük çaba sarfettik. ETNO ve SAMENA arasında sinerji ve işbirliği başlatan bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki bu etkinlik, telekom operatörleri ve üreticiler arasında gelir paylaşımı yaklaşımıyla sürdürülebilir internet iş modeli politika ve stratejilerinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak. Ağ operatörleri, önceklikle ağın kendisi olmak üzere, sahip oldukları üstünlükler yelpazesiyle daha iyi şeyler yapabilirler. Türk Telekom Grubu olarak bu konuya, yatırımcılara değer yaratan, sürdürülebilir data ve içerik hizmetlerini model alan yakınsama stratejisiyle yaklaşıyoruz. Bu da sadece ses ve data hizmetlerinin yakınsanmasını değil aynı zamanda tüm bilgi teknolojisi ve telekomünikasyonun yakınsanmasını kapsamalıdır" şeklinde görüşlerini paylaştı.

Toplantıda bir konuşma yapan SAMENA Telekomünikasyon Konseyi CEO'su Thomas Wilson da konuşmasında şunları söyledi: "İnternetin hızlı trafik artışına ve sabit kalan gelirlere rağmen sürdürülebilir bir biçimde gelişmeye devam etmesi, küresel seviyede bütün e-iletişim şebeke operatörlerinin karşı karşıya kaldığı kilit bir ekonomik performans sınavıdır. SAMENA bölgesindeki telekom operatörleri değer zincirinin bütün oyuncularının yenilik yapmaları ve ek kapasiteye yatırım yapmaları için ne şekilde teşvik edileceği yönünde Avrupa ve başka yerlerde sürmekte olan tartışmaları yakından izliyor. Biz de ETNO üyelerinin, risklerin ve gelirlerin adil bir biçimde dağıtıldığı, tüketiciler için yaratılan değeri göz önünde bulunduran yeni bir dengeye doğru gidilmesinin elzem olduğu yönündeki görüşünü paylaşıyoruz."

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

türk telekomun ismi değişsin bilinçli olarak başında türk ibaresi bulunan kurumlar halka nefret ettiriliyor....ergenekon ismi türklüğün doğuş destanıdır hükümet neden bu ismi seçti başka isimmi yoktu...

fiber internet ağı genişledikçe görücez bu telekomun ne olduğunu, fahiş fiyata satarlar o zaman yine..

Böyle bir toplantıda. İnternet band genişlikleri ve yeni fiber alt yapılarla ilgili hiç birşey konuşulmamış. Sadece kârlarını nasıl artırabileceklerini konuşmuşlar. Ki telekomun ev sahibi olması bundan olsa gerek. Muhtemelen diğer şirketlere de söylemiştir yatırıma gerek felan yok. Faturaları yükseltin millet kaliteli hizmet aldığını zanneder bizde kar elde ederiz deyip bitirmiş toplantıyı. Sonuç vatandaşa büyük bir kazık Telekom ve ortaklarına daha büyük bir pasta

Arap Telekom, kullanıcıları sömürmeyi düşünsün sadece. Bir de nasıl daha çok para kazanacağını. Rakipsizliğinin sefasını sürsün. Bir de bıdı bıdı bizim için bir şeyler yaptıklarından bahsetmesinler. (Türk Telekom yazacaktım, dilim varmadı. Yönetim kurulu başkanı (ingilizcesi: CEO) bile Türk değil...)

Türk Telekom ismini değiştirsin ve hisselerini devlete devredip defolup gitsin.Gel fiber net gel. :)

35 milyon kullanıcımız diyor ya sor bakalım kaçı memnun senden mecburiyetten 35 milyon kullanıcınız var ikameniz olsa 1 milyon kullanıcı sayınız bile olmaz adı üstünde tekel. ha birde güya tekeli kaldırmak amaçlı özelleştirildi oysa özelleşince daha bi sarıldı milletin boğazına. özelleşmeden önce telefonda her ay 100 kontör karşılığı para alınıyordu kullanmazsan bi sonraki aya devrediyordu kontörler. şimdi ister konuş ister konuşma abonelik üçreti alıyorlar 20 tl küsür. evet özelleşti tekel kalktı durmak yok yola devam bizim gibi millete az bile

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost