Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatılıyor!

İnternet sitelerine erişim engelleme uygulamasının 1 numaralı kahramanı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı; kapatılıyor!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatılıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı sırasında yaptığı açıklama ile, TİB'in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) kapatılacağını açıkladı.

Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde: "Bu süreç Türkiye'nin devlet yapılanmasında bir revizyonuna fırsat hazırlamıştır. Mesela TİB'i (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsi için hazırlıkları yaptık, gereği neyse yapacağız. BTK gereken adımları kendisi atacak.

Hürriyet'in haberine göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) bağlı olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Türkiye dışında veya içinde barındırılan içeriklere erişimi idari kararla engelleme yetkisine sahip. İnternet sitelerinin sansürlenmesi konusunda son dönemde ismi sık sık gündeme gelen TİB, Engelli Web'in verilerine göre şu anda Türkiye'de erişime engelli 112 bini aşkın sitenin yüzde 94'üne yönelik kararı veren kurum. Bu sitelerin sadece yüzde 2.6'sı mahkeme kararıyla erişime engelli durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kafalarına göre gerekli gereksiz site kapatıyorlardı. Kapanan siteler ne olacak orası da belli değil. TİB kapanır başkası açılır bunun önü alınamaz. Olan yine İnternet kullanıcılarına olur.

engelli siteler yeniden açılacak mı peki? (mahkeme kararı hariç olanlar)

Ortalık kumar sitelerinden, uyuşturucu sitelerinden geçilmiyor. Mücadele eden bir kurum ve oluşum yeniden oluşturulmalı...

@03 Ağustos 2016 17:05 oluşturulsa nolur? vpn yüklenir yine girilir sadece vpn şirketlerine reklam olur bu kurumlar

Başka bir soru da şu: Peki biz şimdi zararlı bir site için nereye başvuracağız ? Umarım yeni gelecek sistemde sadece ülkemizden erişimi engellemek yerine, şikayet edilen sitedeki şikayete sebep olan içeriği gerçekten ortadan kaldırabilecek bir kurum gelir ! Çünkü öbür türlüsü saçmaydı, şikayet edene at gözlüğü takıp bak şimdi görünmüyor demek gibiydi.

@03 Ağustos 2016 21:03 sanırım yazılım konosunda bir bilgin yok.. Bir web sitedeki içeriği değiştirmek olanaksız, sadece dns kullanarak içeriği gizleye bilirsiniz. Ki buda dns değiştirerek, vpn ve proxy kullanılarak aşılabilir. Türkiyenin ve diğer ülkelerin içeriği gizlemek dışında yapabileceği hiçbir şey yok.

@04 Ağustos 2016 13:02 Yazılım konusunda bilgiliyim ve söylediklerinizi ben de biliyorum fakat benim söylemek istediğim ülkemizde ve Dünyada bu kadar hukuk alanında eğitim görmüş insan varken sanal dünyada değil de gerçek dünyada ve hukuk ile mücadele edilebileceği ve edilmesi gerektiği.

Sen de yorum yaz