Telepathwords aklınızdaki şifreyi biliyor

Şifrelerinizin ne kadar sağlam olduğunu anlamak için yapmanız gereken tek şey, bu siteye girmek!

Micrososft şifrenizi tahmin ediyor

Giderek büyüyen "tahmin edilebilir şifre" problemi yüzünden Microsoft önlem almak zorunda kaldı. Milyonlarca kullanıcının pek çok hesabında 123456 gibi çok basit ve kolay tahmin edilebilir şifreler kullanması nedeniyle hacker'ların bu hesapları kolayca ele geçirmesine son vermek isteyene Microsoft, Telepathwords isminde bir "kullanıcıyı basit şifre seçmekten vazgeçirme" sistemi geliştirdi.

Telepathwords, kullanıcı şifre yazarken ona şifresinin bir sonraki karakterinin ne olabileceğine dair üç seçenek gösteriyor ve ne kadar kolay tahmin edilebilir bir şifre seçtiğini anlatmaya çalışıyor.

Fakat bu yöntemin bile kullanıcıları kolay tahmin edilebilir şifreler seçmekten vazgeçirmek için ne kadar başarılı olacağı şüpheli zira sanal dünyada her web servisi ayrı bir şifre isterken insanların her site için ayrı şifre hatırlama imkanı yok ve 123456 gibi kolay tahmin edilen şifrelerle hayatlarını kolaylaştırdıkları da bir gerçek.

Telepathwords'ü bu linkten deneyerek şifrenizin "kolay" bir şifre olup olmadığını test edebilirsiniz.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Akıl Mantık İşi Şifre Denerken, Şifrelerinizin Gizliliğinin Kaybolacağınıda Bilin !

123456 gibi şifreler kullanan insanları kıskanıyorum. Bu insanların kaygısız insanlar olduğundan kuşkum yok. Olağanüstü relax ve simple insanlar bunlar:) Tembel olma ihtimalleri de çok yüksek. Çok komikler. Beni öyle bir güldürüyorlar ki anlatamam...

site güvenilir mi acaba ? sazanlık olmasın sonunda :D

bnm sifrem saglammis zate oyle biseyki kucuk harf buyuk harf rakam ortaya karisik

En guzel hack yontemi. Milletin girdigi sifrelerden olusan bir yontem bile gelistirilir. Bosuna dememisler her sakalliyi dedeniz sanmayin.

Adamlar milletin şifrelerinden wordlist yapıyor Chipte buna teşvik ediyor :) Şifrelerinizi sakın girmeyin

Bu siteye yazdığım şifrenin kötü amaçlı şahısların eline geçmeyeceği ne malum !

Şifrenin güvenli olup olmadığını anlamak için siteye ne gerek var ki... İçerisinde harf,sayı karakter,büyük ve küçük harf kullanan en az 10 haneli şifre zaten güvenlidir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir