Televizyon programı gerginliğe yol açtı

Dünyaca ünlü TV programı Top Gear'ın elektrikli otomobil Tesla testinde yaşananlar sorun oldu.

  • Ümit Öncel
Top Gear, Tesla'yı kızdırdı
Programda Tesla'nın şarjı bittiği söylenmedi ama bu görüntüler yine de üreticisini kızdırdı.

Eğer otomobillere biraz ilginiz varsa, İngiliz yapımı olan Top Gear adlı TV programını biliyor olma ihtimaliniz yüksek. Basını iğneleyici tarzı ile dikkat çeken sunucusu Jeremy Clarkson'ın çektiği programda her hafta farklı arabalar inceleniyor ve mizahi bir üslupla farklı kriterlere göre değerlendiriliyor. Fakat elektrikle çalışan Tesla'nın incelendiği program, aracın Kaliforniyalı üreticisi tarafından, izleyicileri yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle topa tutuldu.

Programda ekip, elektrikle çalışan Tesla'yı test etmek için Top Gear'in pistinde bir Lotus Elise ile kısa mesafe yarışı yapmaya karar verdi. 0'dan 100'e sadece 3.9 saniyede çıkabilen Tesla yarışta Lotus'u geçmeyi başardı ve Clarkson aracın performasına övgüler yağdırırken bir anda pistteki Tesla yavaşlamaya başladı. Clarkson ve arkadaşları aracı garaja doğru iterlerken şarjı bittiğinde benzinli bir aracın sadece birkaç dakikada deposunun dolduğunu ama Tesla'yı şarj etmenin 16 saat aldığını anlatmaya başladı.

Tesla programdan sonra bir açıklama yaparak Top Gear'in Tesla'nın şarjının bittiği izlenimi yarattığını ama testte kullanılan iki Tesla'dan hiç birinin %20'den daha az şarjı kalmadığını söyledi. BBC yetkilileri bunun şarjı bitecek olsa, durumun ne olacağını göstermek için yapıldığını söyleyip programa sahip çıksalar da, Tesla'nın incelendiği bölümün planlanmış tekrarını yayından kaldırmayı uygun buldular.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

109.000 dolarlık arabanın şarjı bitene kadar kimsenin haberi olmayak ha..tam bir karalama kampanyası gibi geldi sonuçta bu arabada hiç mi gösterge yok birşey yok...böyle saçma sapan haberlere itibar etmemek lazım..en basit bir cep telefonunda bile batarya güç göstergesi varken... :)

Tesla aracın şarjı tamamen doluyken 200 mil gideceğini iddia ediyor ama Top Gear test yaparken araç 55 mil yaptıktan sonra durdu. Tamam diyelim ki bataryaların %20'si hala doluydu ama bu ancak 15 mil fazladan yol yaptırırdı bu araca. Tesla Top Gear'ı suçluyor ama kendi verdiği değerlerin (200 mil vs) gerçekle aslında pek uymadığını görmüyor herhalde?

hepsi palavra kendilerini kurtarmak için sallamışlar işte en mantıklısından......

Sen de yorum yaz