Televizyonun yanında özel şeyler konuşmayın!

Bir gün, televizyonunuz açıkken yanında dikkatli konuşmanız gerekeceği hiç aklınıza gelir miydi?

  • Cem Şancı
Televizyonun yanında özel şeyler konuşmayın!

Samsung'un yayınladığı özel bir duyuru, teknoloji dünyasında şok etkisi yarattı. Kullanıcılarına, Samsung'un sesle kumanda edilen akıllı TV modellerinin yanında, özel ve hassas konuları konuşmamaları gerektiği konusunda bir uyarı yayınlayan Samsung, televizyon üzerindeki mikrofon sesli komutları algılamak için sürekli açık olduğundan, bu konuşmaların, üçüncü kişilerin eline geçebileceğinin altını çizdi. Televizyonun odadaki tüm konuşmaları duyarak bunları metine çevirdiğini anlatan Samsung, üçüncü parti kurumların bu metinleri ele geçirebileceği uyarısında bulundu.

İnternette ortaya çıkan infial sonrasındaysa yeniden açıklama yapmak durumunda kalan Samsung, kullanıcılarının güvende olduğunu, Samsung'un hiçbir veriyi başka kurumlara vermediğini anlattı ancak sesle kumanda edilen televizyonların yapısı gereği kullanıcıların dikkatli olması gerektiği tekrarlandı. Bu uyarı genel olarak, Samsung'un birlikte çalıştığı üçüncü parti içerik üreticilerinin, sesli komut sistemine erişerek, evdeki sesleri dinleyebileceği şeklinde yorumlandı.

Samsung bu konuda yorum yapmasa da, akıllı televizyonlardaki uygulamalara sesli olarak müdahale edilebilmesi için, bu uygulamaları geliştiren şirketlerin sesli komut sistemine erişebiliyor olması ve uygulamalarını bu sistemden gelecek uyarılara göre düzenleyebiliyor olmaları gerekiyor. Yani, daha kısaca anlatmak gerekirse, Samsung TV'lerde veya başka marka sesli komutla kontrol edilen akıllı televizyonlarda, örneğin Facebook uygulaması sesli komutlarla çalışmak için, televizyonun mikrofonundan gelen verileri almak zorunda. Bu da Facebook'un evinize bir mikrofon yerleştirmiş olması anlamına geliyor.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Sadece Samsung TV'ler değil...

Eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden'in ortaya çıkardığı Prism skandalı sırasında da gördük ki, Google, Microsoft, Apple, Facebook veTwitter dahil olmak üzere pek çok ABD teknoloji şirketi, ABD istihbarat örgütlerine sunucularını sonuna kadar açıyorlar. Samsung'un ileride meydana gelebilecek bu tür skandallara karşı kendini koruma altına almak için kullanıcılarına önceden uyarıda bulunma zorunluluğu hissettiği anlaşılıyor.

Ancak bu hassas konuda bir uyarı da biz yapalım. Söz konusu tehlike sadece Samsung TV modellerinde bulunmuyor. Ev içinde sesli ve görüntülü veri alabilen tüm cihazlar, internete bağlandıkları anda aynı tehlikeyle karşı karşıyalar. Dolayısıyla, üzerinde mikrofon ve kamera olan tüm akıllı televizyonlar, oyun cihazları, tabletler, telefonlar veya bilgisayarlar, marka gözetmeksizin bir dinleme aracı olarak kullanılabilir. Örneğin, sesli komut sistemini açık olarak kullandığınız Google Chrome tarayıcısı, bilgisayarınız açık olduğu müddetçe evinizdeki her sesi anı anına kayıt altına alıp, Prism skandalı sırasında ABD istihbaratı ile işbirliği yaptığı ABD hükumeti ve ABD başkanı tarafından bizzat doğrulamış Google'ın sunucularına gönderilebilir. Bu tehlike, tüm diğer teknoloji şirketleri ve ürünleri için de geçerli. Samsung sadece bu konuda uyarı yapma cesareti gösteren bir marka olarak öne çıkıyor... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Hobaaaaaaaa şimdi tedirgin oldum bak :(

Evdeki ses evdeki ses ban ban :D

Tüplü televizyon kullanmanın faydaları...

Ooo ooo. O zaman zeki Müren artık bizi duyacak desenize:)

Aklınız varsa zaten samsung cihazları evinize sokmazsınız

akıllı tv almayiz gider alırız bir usb bellek takılabilen tv hd desdeklide oldumu tamam ne gerek var internete giren tvlere akıllı olmasada olur

@10 Şub 2015 23:30 Akıllı TV almaya gerek yok zaten. Bu işe önem veren birisi sadece ekran paneli kaliteli bir ürün alır çünkü TV ye bağlayacağınız ses sistemlerinde bile internete girebilme özellikleri var. Uydu alıcı ile int gir ses sistemi ile int gir bide olmadı TV ile int gir. Zaten TV den önce iki cihaz int. giriyor daha ne özellik ararlar anlamadım...

çip, marka taraftarlığı yapma. Kullanıcı sözleşmesini okuyan bir reddit kullanıcısı durumu yayınca samsung açıklama yapmak zorunda kaldı. Yoksa cesaret falan gösterdiği yok, kriz yönetimi bu sadece.

Üçüncü parti kim oluyo

peki zekim mürende bizi duyacakmi

komik olmuş. açık varsa onu kapatmak için uğraşılır. bu bildiğin açık var dikkatli olun mu demiş yani?

@12 Şub 2015 00:45 skype,facebook,gmail,windowslive gibi hizmetler sisteme kurulduğunda sahip oldukları imza dolasıyla bazı yetkilere sahip oluyorlar.Ve bu firmalar abd kaynaklı dolayisla nsa ulaşmak istediği bir şahsın bu platformlardan herhangi birini telefon tablet televizyon da kullanıyosanız bu kaçılmaz son.Bunun samsung la bir alakası yok.

Zaten aklı olan bundan haberi olur . Online ve mikrofon olan her cihaz dan şüphe duyulması gerek . Ana firma açıklama yapana kadar insanın bütün geçmişini bile öğrenirler .

Apple tarafından kötülemek için uydurma haber yazmanız için kaç ¢ verildi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play