Televizyonun yanında özel şeyler konuşmayın!

Bir gün, televizyonunuz açıkken yanında dikkatli konuşmanız gerekeceği hiç aklınıza gelir miydi?

TV açıksa, dikkatli konuşun!

Samsung'un yayınladığı özel bir duyuru, teknoloji dünyasında şok etkisi yarattı. Kullanıcılarına, Samsung'un sesle kumanda edilen akıllı TV modellerinin yanında, özel ve hassas konuları konuşmamaları gerektiği konusunda bir uyarı yayınlayan Samsung, televizyon üzerindeki mikrofon sesli komutları algılamak için sürekli açık olduğundan, bu konuşmaların, üçüncü kişilerin eline geçebileceğinin altını çizdi. Televizyonun odadaki tüm konuşmaları duyarak bunları metine çevirdiğini anlatan Samsung, üçüncü parti kurumların bu metinleri ele geçirebileceği uyarısında bulundu.

İnternette ortaya çıkan infial sonrasındaysa yeniden açıklama yapmak durumunda kalan Samsung, kullanıcılarının güvende olduğunu, Samsung'un hiçbir veriyi başka kurumlara vermediğini anlattı ancak sesle kumanda edilen televizyonların yapısı gereği kullanıcıların dikkatli olması gerektiği tekrarlandı. Bu uyarı genel olarak, Samsung'un birlikte çalıştığı üçüncü parti içerik üreticilerinin, sesli komut sistemine erişerek, evdeki sesleri dinleyebileceği şeklinde yorumlandı.

Samsung bu konuda yorum yapmasa da, akıllı televizyonlardaki uygulamalara sesli olarak müdahale edilebilmesi için, bu uygulamaları geliştiren şirketlerin sesli komut sistemine erişebiliyor olması ve uygulamalarını bu sistemden gelecek uyarılara göre düzenleyebiliyor olmaları gerekiyor. Yani, daha kısaca anlatmak gerekirse, Samsung TV'lerde veya başka marka sesli komutla kontrol edilen akıllı televizyonlarda, örneğin Facebook uygulaması sesli komutlarla çalışmak için, televizyonun mikrofonundan gelen verileri almak zorunda. Bu da Facebook'un evinize bir mikrofon yerleştirmiş olması anlamına geliyor.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Sadece Samsung TV'ler değil...

Sadece Samsung TV'ler değil...

Eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden'in ortaya çıkardığı Prism skandalı sırasında da gördük ki, Google, Microsoft, Apple, Facebook veTwitter dahil olmak üzere pek çok ABD teknoloji şirketi, ABD istihbarat örgütlerine sunucularını sonuna kadar açıyorlar. Samsung'un ileride meydana gelebilecek bu tür skandallara karşı kendini koruma altına almak için kullanıcılarına önceden uyarıda bulunma zorunluluğu hissettiği anlaşılıyor.

Ancak bu hassas konuda bir uyarı da biz yapalım. Söz konusu tehlike sadece Samsung TV modellerinde bulunmuyor. Ev içinde sesli ve görüntülü veri alabilen tüm cihazlar, internete bağlandıkları anda aynı tehlikeyle karşı karşıyalar. Dolayısıyla, üzerinde mikrofon ve kamera olan tüm akıllı televizyonlar, oyun cihazları, tabletler, telefonlar veya bilgisayarlar, marka gözetmeksizin bir dinleme aracı olarak kullanılabilir. Örneğin, sesli komut sistemini açık olarak kullandığınız Google Chrome tarayıcısı, bilgisayarınız açık olduğu müddetçe evinizdeki her sesi anı anına kayıt altına alıp, Prism skandalı sırasında ABD istihbaratı ile işbirliği yaptığı ABD hükumeti ve ABD başkanı tarafından bizzat doğrulamış Google'ın sunucularına gönderilebilir. Bu tehlike, tüm diğer teknoloji şirketleri ve ürünleri için de geçerli. Samsung sadece bu konuda uyarı yapma cesareti gösteren bir marka olarak öne çıkıyor...

Okuyucu Yorumları