Telifli dosyalar artık paylaşılabilecek mi?

Almanya'yı ikiye bölen karar, torrent dünyası ve dosya paylaşanlar için zafer niteliğinde...

Telifli dosyalar artık paylaşılabilecek mi?

Son yıllarda Avrupa'da ve özellikle Almanya'da dosya paylaşımcıları zor anlar yaşıyor. Ülkede geçerli olan yasalara bakıldığında telif haklarını ihlal edenlerin ağır cezalarla karşı karşıya olduğu rahatça söylenebilir.

Ancak ülke çapında çıkarılan yeni yasalar, ülke genelinde dosya paylaşımı konusunda yoğun bir tartışmanın başlayacağını gösteriyor.

Jetz.de sitesinde yer alan bir röportajda, Nort-Rhine Westphalia bölgesindeki savcıların telif hakları konusundaki düşüncesi şöyle: Dosya paylaşımı kişisel olarak yapılıyorsa, yani ticari kaygı güdülmüyorsa, bundan böyle artık yasa bu gibi durumlarda devreye girmeyecek.

Alman müzik endüstrisine karşı 500 kadar dosya paylaşımcısını şuan için müdafaa eden avukat Christian Solmecke'e göre, dosya paylaşımcılarının tespit edilmesinin kolay bir iş değil: "Aslında Almanya'da müzik endüstrisinin öğrenmek istediği IP adresinin arkasındaki gerçek adres, ancak bulunması gibi bir ihtimal söz konusu değil."

Diğer bir deyişle Solmecke, dosya paylaşımcılarına karşı yasal yollara gitmenin pek de kolay olmadığını, çünkü bu paylaşımda bulunan kişilerin gerçek adreslerini tespit edilmesinin zorluğuna dikkat çekti.

2.999 şarkı ve 200 video artık güvende

Aslında kişisel dosya paylaşımı ile ticari dosya paylaşımı arasındaki farkın yasalarda belirtilmesi gerekiyor. Cristian'ın bu konudaki düşüncesi ise şöyle: "Yasalara göre telif hakları konusunda zararın 3.000 Euro'nun altında çıkması durumunda herhangi bir inceleme başlatılması gerekmiyor. Yine aynı yasalara göre bir şarkının illegal olarak paylaşılmasının cezası 1 Euro olduğundan, en az 2.999 dosyanın paylaşılmasında bir sakınca yok."

Aynı şekilde ülke çapında bir filmi paylaşmanın zararı 15 Euro olduğundan, 200 kadar filmin de yine yasalara takılmadan paylaşılabilmesi mümkün.

Christian, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Aslında bu karar oldukça yeni ve savcıların bu yasaları takip etmesiyle ne gibi sonuçlarla karşılaşacağımızı doğrusu kestiremiyoruz."

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

beni kasmıyorum hiç istediğim torenti çekiyorum internetten bizim ülkede telif hakkının peşine düşecek polis mi var:)

Her zaman paylaşımın tarafındayız :)

siz merak etmeyin devlet telif için cezalardan gelecek parayı kendisi alacagını bilse o adresi bulunamayan iplerden hangi odada blgisayar oldugunu bile bulur.. ki valla o cezaları devlet kasasına gıtse iç borc kalan parada dış borca gider :)

Almayada durum böyle, peki ülkemizde yasal mevzuat ne durumda?

hep destek tam destek.katılıyorum size
:))

bence indirilmesi belirli bir yere kadar normal ama ticari amaçlı oldumu iş başka.ben sinema şarkı indiremiceksem ne yapayım neti parasız olduğu için indriyoruz adsl 30 ytl her ay bir sinema alsan satın 25-40 ytl oyunlarda 100 ytl civarı ve fazlası nasıl alırım ben her ay bir kaç oyun veya sinema 600 ytl gelirler.a

türke bişe olmaz.paylaşmaya devam

1 tane iyi çıkış parçası, arkasında 9 tane şarkı bile denemeyecek tekerleme parça. Al sana müzik albümü.
Sen filmi çek sonra fragman yönetmenine ver en berbat filmi bile allayıp pullayarak çok iyi bir filimmiş gibi sana pazarlasın.
Film ve müzik yapımcıları ile sanatçılar halkı bu şekilde kazıkladılar yıllardır. Çok güzel afişleri olan fragmanlarından bal damlayan filmere gidip yarım bırakıp çıktık. Süper bir albüm dedikleri cd leri aldık ilkokulda söylediğimiz tekerlemeleri şarkı yapıp kakalamışlar bizlere.
Ltfen biraz da kendilerindeki hataları görsün insanlar. SAygılarımla...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir