Temiz enerji için harekete geçtiler!

Mark Zuckerberg ve Bill Gates, dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için harekete geçti!

  • Zeynel A. Öztürk
Temiz enerji için harekete geçtiler!

Microsoft'un ve Facebook'un kurucuları, iklim değişikliği sorununu çözmek için bir araya geliyor. Mark Zuckerberg, yaptığı bir duyuruyla kendisi ve eşi Priscilla Chan'in Bill Gates'le birlikte Breakthrough Energy Coalition'u kurduklarını açıkladı.

Kurumun üyeleri arasında Richard Branson, Jeff Bezos, Jack Ma ve Masayoshi Son gibi teknolojinin önde gelen isimleri yer alıyor. Bu duyurunun Paris'te bu hafta yapılacak Birleşik Milletler İklim Denetimi Konferansı'nın hemen öncesine yapılmış olması tesadüf değil. ABD Başkanı Barack Obama'nın etkinlik sırasında Mission Innovation adlı yeni bir girişimi ortaya çıkarması bekleniyor. Girişim, ülke yönetimlerinin önümüzdeki beş sene içindeki enerji araştırmaları için yatırımlarını ikiye katlamalarını istiyor.

Washington Post'a göre Mission Innovation'a halihazırda katılmış olan 19 ülke, temiz enerji araştırmaları için yaptığı yıllık harcamayı 2020'ye kadar 20 milyar dolar artırmış olacak.

Mission Innovation ve Breakthrough Energy Coalition ayrı programlar olsalar da, kendini karbon emisyonunu azaltmaya adayan ülkelerde birlikte çalışacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Hadi ordan bunlar kukla sadece

Temiz enerjiye yatırım yapmak ilk başta kulağa hoş gelse de, ııhh insanlık ve gelecek kuşaklar adına değil bu türden ARGE yatırımları hem ABD hem de uluslararası ölçekte bir koy bin al mantığı ile yürütülüyor. Hazır Dünya insanları global ısınma, ozon tabakasındaki delik, çevre vs. konusunda hassas iken parasını değerlendirmek isteyen kapitalistler için iştah açıcı yatırım alanlarıdır. Başka zaman birbirinin ipini çekenler iş kara gelince nasılda ortak olmuşlar. Vay gözünü sevdiğimin parası vay

Biri Ateist, diğeri Agnostik :)

Dünyanın günümüzde ki halinin sorumluları temiz enerji diye ağlıyor. Çok yakındır Tanrı size temiz enerjinin tükenmez kaynağını sunacak...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play