PC'nizi tozlardan arındırın, hızlandırın!

Bu ipuçlarıyla PC'nizi gerçek anlamda temizleyin, daha sessiz ve daha hızlı bir PC'niz olsun!

Temizliğe hazırlık

Temizliğe hazırlık
PC'nizi yüksek bir yüzeye yerleştirmeniz temizlik yapmanızı kolaylaştıracaktır

Bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin. Temizlik işlemine başlamadan önce en az 30 dakika bekleyin. Bu, dahili bileşenlerin soğumasına izin verecek ve elektrik şoku riskini azaltacaktır.

Tüm çevre bileşenleri ve giriş aygıtlarını sökün. Kabloları bir yana ayırın. PC'nizi masa gibi yüksek bir yüzeye yerleştirin. PC'nizi yerde temizlemek işleri zorlaştıracaktır.

PC'nizin dışını, hava deliklerini ve USB portlarını temizleyerek başlayın. Burada süpürgeyi kullanabilirsiniz. Fanları temizlerken dikkatli olun, ters yöne dönmeleri bozulmalarına neden olabilir.

Tozun fazlasını aldıktan sonra kasanın dışını dikkatlice silin.

Bu noktada bir karar vermeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın teknik parçalarından anlıyorsanız dikkatlice devam edin. Ancak kendinizden emin değilseniz sadece süpürgeyle tozu alın.

Anti-statik bilekliğinizi takın, yoksa radyatör gibi bir metale dokunarak üzerinizdeki statik elektriği atın. PC'nizi daha etkin bir şekilde temizlemek için eklenti kartları çıkarmak en iyi fikir. Çıkarttığınız bileşenleri temiz bir yüzeye koyun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu resimdeki gibi Bir Pc kasasına görmüştüm gerçekten abartı değil Akrabalarımın Aldığı P4 sanırım dediklerine göre 3 yıldır açılmamış DvD Yazıcıyı değiştirmek için Kasayı açtım aynen böyle görünüyodu Elektirik süpürgesiyle temizledim Zaten aslında dVd okuyucuda bu yüzden çalışmaz olmuş. Ben zaten kasamı sürekli temiz tutarım En iyi arkadaşım o benim Pc mi severim

Benim pc çalışınca tv sesini yüksek tutuyorum çünkü duymaktan zorlanıom :) Ama pc kapandığı zaman sanki oda ıssız bir adam gibi suskunlaşıo. Bu arada bende her ay elektrikli süpürge ile tüm fanları anakartı temizliyorum. Toz falan alıyorum 7 yıldır beni götürüo ama birde fan bukadar ses etmese üzmese kulaklarımı :p

fırçalı süpürge ucu ve orta hız her zaman iyidir.
yanında dev, yumuşak ve ucuz makyaj fırçası da iyi olur.
elektriklenmiş tozu saç kurutma makinesi ile atamazsınız zaten hiç lafını etmeyin.
çok özel durumlarda yaprak püskürtücüsü kullanılabilir.

ığğğ bilgisayarım böyle gözükse kesin çöpe atarım... Böyle bir bilgisayar nasıl çalışır :((

Laptop temizliği için bundan daha da ayrıntılı bir makale bekliyoruz. Teşekkürler.

tamam iyi de dizüstü nasıl olacak ?

temizlemeyin gerekyok

Komşudan ödünç alınan bir adet yaprak püskürtücü pc'yi ilk günkü gibi yapıyor. Ama ilk seferinde biraz yakından çalıştırmıştım (yaklaşık 2 metreden), az kalsın ekran kartı kırılıyordu esnemekten...

Laptop temizleme nasıl olcak ?

Temizlik şart.

yurdum insanı ilgilenir mi kasanın içiyle, temizlik zahmeti ve masrafıyla.
bir kasanın içi kaç yüzmilyar (evet yüzlerce milyar!) devre elemanından oluşuyor ve bunlardan biri bile sakatlansa ne olur farkında mı?
sapıtmaya başladı mı virüs girdi diye format attırıp düzelttireceğini ezberlemiş.
formatı bile ayrı bir fiziksel tedavi işlemi sanıyor.
asprini öğrenip doktor olmuş, her hastalığa asprin...
format kurtarmayınca eline ıslak bez alıp otomobili gibi temizler kasanın her yerini. parçaları bütün görüyor ya, gerisi masal.

modern birşeylere sahip olmak insanı cehaletten kurtarsaydı petrol zengini görgüsüz araplar en gelişmiş halklar olurdu. ama tam tersi.

evet bilgisayarın yanını açın aynen bunun gibi hatta daha fazla toz oluyo.temizlemek şart (o yee)

toz kasalanmış abi bildiğin!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir