Tertemiz bir Windows için...

Kaldırılan yazılımların kalıntılarını temizleyen Uninstaller'lar mercek altında... En iyisi hangisi?

Windows'u en iyi şekilde temizleyin
Windows'um yine yavaşladı: Geleneksel bir klişe ama çözümsüz değil.

Windows'u temizlemek cidden bitmek bilmeyen bir iş. Program kaldırıcılar (Uninstaller) bu işi yaparken özellikle kirli bölümlerle başa çıkmaya çalışıyorlar: Kurulu yazılımları ardında iz bırakmadan silmek.

Bu bir klişe: Windows kullanıldıkça yavaşlar. Ne kadar yavaşladığı ise kullanıcının kaç adet program kurduğuna bağlıdır. Her yeni program sisteme kayıt defteri girdileri ile yük bindirir; program dosyalarından bahsetmiyoruz bile.

Dolayısıyla kullanılmayan veya gereksiz araçları derhal silin. Peki, programlar nasıl artıksız bir şekilde silinecek? Windows bu durumda pek yardımcı olamıyor. XP ve Vista'da programlar kendi kaldırma işlemlerini kendileri oluşturmalılar. Gerçi »Başlat | Denetim Masası | Program Ekle/Kaldır« altında kaldırma rutinlerinin gerçekleştirileceği bir menü var. Yine de fonksiyonellik bunun arkasında gizli değil.

Problem: Kirli program kaldırma rutinleri

Kirli bir şekilde programlanmış veya kopuk kaldırma rutinleri, kullanıcıları PC-taş-devrinden kalma manüel silme yöntemlerine mecbur bırakıyor.

Problem: Kirli program kaldırma rutinleriKullanıcı, program dizinindeki dosyaların yanında Regedit'te ilgili kayıt defteri anahtarlarını da bulup bunları el ile silmeli; tüm bunlar ümitsiz bir arayış. Bu yüzden ücretsiz programlar kategorisinde bu zor görevi yerine getirecek bir kategori var: Program Kaldırıcılar (Uninstaller). Windows'un sizi yarı yolda bıraktığı bir anda ne yapabilirsiniz ki?

Problem: Kirli program kaldırma rutinleriTestimizdeki adayların bile bir kaldırma-rutini var, zira bunu gereksiz kılabilecek ekstra bir teknik sunmuyorlar. Fakat başarılı Uninstaller programları şunu çok iyi yaparlar: Artıkları detaylı bir şekilde temizlerler. Bu çok gerekli, zira bir yazılımı Windows altında artıksız bir şekilde silmek hayalden ibaret. Kayıt Defterinde program ayarları ve dosya biçimleri ile ilgili nelerin arta kalabileceğini Magix Total Media Converter ile size örnekleyebiliriz.

Program kurulum sırasında 5096 kayıt girdisi değiştiriyor. Daha da açarsak anlamı şu: Araç 13 anahtar siliyor ve 2214 tane ekliyor, değer olarak ise 2716 tane ekliyor ve 143 tane değiştiriyor. Programın kendi kaldırma rutinini gerçekleştirdikten sonra bunlardan 1610 tane değiştirilmiş girdi geride kalıyor. Aynı durum Corel, Cyberlink veya Pinnacle firmalarının yazılımlarını kursak da ortaya çıkardı. Hepsi tipik ürünler.

Temizleme orduları grevde: Hayal kırıklığı

Kaldırıcıların sonuçları genel olarak şaşırtıcı, zira programların kendi kaldırma rutinlerinden pek de fazlasını yapamıyorlar.

Temizleme orduları grevde: Hayal kırıklığıSadece Revo Uninstaller daha fazlasını yapabiliyor: Normal Uninstaller'dan detaylı tarama ve sistem analizine kadar dört farklı mod sunuyor. Bu yüzden program gereksiz kayıt defteri anahtarlarının yanında programların ardında bıraktığı detaycıkları da siliyor. Total Media Converter örneğinde sonuç sadece 20 dosya oldu. Diğer programlar Revo'nun sonucuna ancak entegre kayıt defteri temizleyicisini kullanıp Magix veri çöplüğünü manüel olarak silince yaklaşabiliyorlar. Yani yorucu ve sadece deneyimlilere yönelik.

Temizleme orduları grevde: Hayal kırıklığıYine de Revo bile optimumdan çok uzakta, zira araç Windows'un her program kurulumunda kendi oluşturduğu kayıt anahtarlarını göz ardı ediyor. Bunlar da pek az değil. Bu yüzden Uninstaller kayıt defterini önceden denetleyip yedeklemeli. Kurulumdan sonra ise program bunları değişiklerle karşılaştırmalı ve bu sayede aracı kaldırırken arkada hiçbir iz bırakmamalı.

Peki, o zaman geri kalan Uninstaller programlarını niye kullanalım? Bunun için bir sebep var: Microsoft, Windows 2000 ile Denetim Masasındaki Program Ekle/Kaldır menüsünü bir kez daha değiştirdi; ama can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkararak. O zamandan beri işletim sistemi, bu listede kayıtlı program sayısı arttıkça listeyi daha da yavaş yüklemeye başladı. Windows buraya her girişinizde program büyüklüğü, ne sıklıkla kullanıldığı ve en son ne zaman değiştirildiği gibi güncel bilgileri çağırıyor. Bu süreç, üzerinde aşırı yük olan sistemlerde bir dakikadan fazla sürüyor, belki daha da fazla. Safarp gibi kaldırma programları bu sorguyu atlayabiliyorlar. Böylece kaldırma rutini doğrudan kullanıma hazır oluyor.

Download:

Hangi ekstra özellikler önemli?

Bazı uninstaller programları ciddi anlamda evrensel bir temizleyici olmak istiyor. Temp dizinindeki önemsiz dosyaları siliyor ve internet tarayıcı, Mediaplayer veya Office'den arta kalan izleri de bulabiliyorlar.

Hangi ekstra özellikler önemli?CCleaner ve Revo bir Fileshredder bile sunuyor. Bu ekstra özelliklerin olması anlamlı ve verimli bir şekilde çalışıyorlar ama sonuç olarak ciddi anlamda daha hızlı bir sistem beklenmemeli. Bu açıdan baktığımızda Cleaning Suite 1.1'deki gibi bir Autostart yöneticisi çok daha önemli. Fakat program, Sysinternals'ın AutoRuns aracı gibi tanıdık araçların çok arkasında kalıyor. Ayrıca uygulamanın sadece Almanca olarak sunulması gibi bir dezavantajı da var.

Hangi ekstra özellikler önemli?Kullanım kolaylığı konusunda kaldırıcılar kimseyi büyük zorluklarla sıkmıyor. Hatta kayıt defteri anahtarları ile oynama imkânı da sunuyorlar ama zaten buna sadece deneyimli kullanıcılar kalkışabilir. Araçlar önemli işleri tek tuş tıklaması ile hallediyor. Tüm kaldırıcılar Vista altında da çalışıyor ki, böyle olması iyi. Zira yeni işletim sisteminde kayıt defteri XP'den daha kabarık. Temiz bir XP kurulumu 120.000'in üzerinde kayıt girdisi ile gelirken Vista'da bu sayı 320.000'e ulaşıyor. Sadece bu bile Vista için iyi bir Uninstaller programını gerekli kılıyor. Daha iyisi ise Microsoft'un kendisinin bir tane geliştirmesi olurdu. Öyle görünüyor ki, bunu uzun bir süre daha bekleyeceğiz.

Download:

Mini-Uygulama:Kayıt Defterini böyle temizlenebilir

Püf noktalarımız ile kayıt defterini her uninstaller'ın yapacağından daha temiz bir hale getirebilirsiniz.

Mini-Uygulama:Kayıt Defterini böyle temizlenebilir1. Anlık yedekler alın.
Regshot kayıt defterinizin "fotoğraflarını" çeker ve bunları birbiri ile karşılaştırır. Mesela bir yazılımı kurmadan önce ve kurduktan sonra birer kayıt yapın. Regshot sonuçları metin dosyası olarak kaydeder.

2. İlk haline getirmek.
Regshot tarafından oluşturulmuş metin dosyasını UNDOReg ile açın. Tek bir tuş tıklaması ile araç tüm kayıt defteri değişikliklerini geri alıyor. Dikkat: UNDOReg, Regshot'ın sadece 1.8.1 sürümü ile çalışır. Bu sürümü Regshot üreticisinin web sitesinde bulabilirsiniz.

Download:

Sonuç: Sadece biri genel olarak iyi temizliyor

Test edilen tüm Uninstaller programları ücretsiz sunuluyor ve kaldırma işini Windows'un kendisinden daha iyi yapıyor. Bunları kullanmak için iki sebep mevcut.

Tavsiye edebileceğimiz tek yazılım test birincisi Revo: Sadece bu araç genel anlamda işini temiz yapıyor ki, bu da önemli, zira Windows çok fazla çöp biriktiriyor. Tanıdık sonuçları ise: Yavaş başlangıç, yavaş çalışma.

ÜCRETSİZ PROGRAM KALDIRICILARI
Özet 1. Sırada 2. Sırada 3. Sırada
Ürün Revo Uninstaller 1.5 Cleaning Suite 1.1 CCleaner 2.05
İşletim Sistemi 2000, XP, Vista XP, Vista 98, ME, NT, 2000, XP, Vista
Ücret Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Genel Değerlendirme 75 70 64
Program Kaldırma (%60) 79 66 51
Ekstra Özellikler (%20) 65 70 95
Kullanım (%20) 70 80 70
Program Kaldırma
Temizleme Kalitesi (Amaç: 5096 değişikliği geri alma) İyi (3582) Tatmin edici (3546, manüel 31) Tatmin edici (3519, manüel 46)
Hızlı Yükleme Modu Hayır Hayır Hayır
Kaldırma Analizi Program artıklarını dâhili motoru ile arama Temizleme süreçleri hakkında kayıtlar oluşturuyor Hayır
Kaldırma Yedeği Sistem Geri Yükleme ile yedekleme, Kayıt Defteri yedeği Kayıt Defteri yedeği Hayır
Ekstra Özellikler
Autostart Yöneticisi Evet Evet Evet
İz Yok Edici Windows, tarayıcı, Office, Fileshredder Windows, tarayıcı, Mediaplayer Windows, tarayıcı, Mediaplayer, Fileshredder
Önemsiz Dosyaları Silme Evet Hayır Evet
Kayıt Defteri Temizleyici Hayır Evet Evet
Kullanım
Program Arayüzü Karmaşık ama iyi yapılandırılmış Kullanımı kolay Basit, birçok özellik
Program Yardımı Kıt, pek bilgilendirici değil Detaylı Kıt çevrimiçi yardım
Güncelleme Özelliği Evet Evet Evet
Download: Buradan indirin Buradan indirin Buradan indirin
Özet 4. Sırada 5. Sırada 6. Sırada
Ürün My Uninstaller Absolute Uninstaller Safarp
İşletim Sistemi 98, ME, 2000, XP, Vista 98, ME, 2000, XP, Vista XP, Vista
Ücret Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Genel Değerlendirme 47 37 23
Program Kaldırma (%60) 60 40 27
Ekstra Özellikler (%20) 0 0 0
Kullanım (%20) 55 67 35
Program Kaldırma
Temizleme Kalitesi (Amaç: 5096 değişikliği geri alma) Tatmin edici (3552) Yetersiz (3507) Yetersiz (3516)
Hızlı Yükleme Modu Evet Hayır Evet
Kaldırma Analizi Hayır Kaldırma rutininin özellikleri yapılandırılabiliyor Hayır
Kaldırma Yedeği Hayır Kayıt Defteri yedeği Hayır
Ekstra Özellikler
Autostart Yöneticisi Hayır Sadece Pro sürümde (yaklaşık 40 €) Hayır
İz Yok Edici Hayır Sadece Pro sürümde (yaklaşık 40 €) Hayır
Önemsiz Dosyaları Silme Hayır Sadece Pro sürümde (yaklaşık 40 €) Hayır
Kayıt Defteri Temizleyici Hayır Sadece Pro sürümde (yaklaşık 40 €) Hayır
Kullanım
Program Arayüzü Kullanımı kolay Kolay, profesyonel özellikleri var Kullanımı kolay
Program Yardımı Kıt, çok bilgilendirici değil Kıt, çok bilgilendirici değil Yok
Güncelleme Özelliği Evet Evet Hayır
Download: Buradan indirin Buradan indirin Buradan indirin

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

açıkçası pc nin yavaşladıı bugünlerde format'ın alternatifini ararken ii oldu

antivirus programım Revo kurulum dosyası için trojan alarmı verdi. İncelerseniz sevinirim.

chip'in Your Uninstaller Pro ismindeki programdan haberleri yok galiba...Programın almış olduğu ödüllere karşın onu bu listede görememek açıkçası beni şaşırttı...arkadaşlar size tüm samimiyetimle söylüyorum ki piyasadaki en iyi uninstall programıdır...diğer programları 10 a katlar...bi progamı ya da oyunu kaldırmayı deneyin daha sonrasında registry temizleme araçları ile taramyı deneyin bakalım kaç tane programdan geride kalmış regsitry bırakıyor... o zmn ne demek istdeiğimi daha iyi anlarsınız...

"zira" kelimesinin bu kadar cok kullanildigi bir yazi hic gormemistim :s

Merhabalar,

CHIP Online'ın "Your Uninstaller" programından haberi var. Fakat makalenin 2. sayfasında da belirttiğimiz gibi "ücretsiz" yazılımlar konumuzu oluşturuyor. İncelemelerimizde kimsenin kullanım süresi/kısıtlılık gibi sıkıntılar çekmemesi için ücretsiz yazılımlara yer vermeye çalışıyoruz. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi "Your Uninstaller" lisanslı bir programdır.

Revo Uninstaller setup dosyasında herhangi bir sorun yok. Kaspersky Anti-virus 7 ile tarandı.

windows live messenger hizmetleri arasında yer alan onecare tarayıcısıda güzel denemenizi tavsiye ederim

Ben ilk olarak revouninstaller ile kaldırıyorum windows un disk temizlemesi ie 7 temizlemesi sonra ccleaner ile gereksiz dosyaları ve kayıt defterini temizliyorum. Sonra revouninstaller ile gereksiz dosyaları tekrar kontrol ediyorum. Sonra da ntregopt ile "revo"nun kayıt defterinde bıraktıkları ile programın bıraktıkları ve diğer geri kalanları temizliyorum. Hem tam bir temizlik hem de kayıt defteriyle kendim oynamadığım için güvende oluyorum. Yoksa bazı gerekli şeyleri dahi sildiğim oluyor.

chip in de dediği gibi revo uninstaller işini en iyi yapan program.ben kullanıyorum ve çok memnunum.ücretsiz programlar içinde bir numara olmayı gerçekten hakediyor.

Ashampoo magical uninstall bu programı da keşke inceleselerdi.Tam olarak bilmiyorum ama galiba program kurulmadan önce bilgisayarın kopyasını çıkartıyormuş ve kurulumdan sonra bir kopya daha çıkarıyormuş.Program kaldırılacağında ise kurduktan önce ve kurduktan sonra olan değişiklikleri geri alıyormuş.Kulağa çok hoş geliyor ama program ne kadar güvenilir.Her hangi bir soruna neden olur mu?Bunları bilemediğim için kullanmıyorum.Keşke bir inceleme yapılsada eğer sorunsuz ise kullanabilsek.Bu arada bu programda bedava.

Quick Uninstaller boyundan büyük işler başarıyor,aynı zamanda açık kaynak kodlu bu da büyük bir avantaj...

En İyisi Your Uninstaller! 2008 ...

YOUR UNİNSTALL 2008 Tek geçerim Süresi bitmiş (denem) programları tamamen kaldırara ( Register temizleyerek) tam anlamıyla programdan eser bırakmıyor

Your Uninstaller! 2008 testi neden yapılmamış anlamadım. temizleme programları kullanan insanların hepsine sorulsa %80-90 lık bir kesim eminim bu programı tek geçecektir. ayrıca test sonuçlarını görmemizde iyi olacaktı.

Evet burda ücretsiz yazılımlar incelenmiş keşke paralı olanlarıda inceleseydiniz çünkü parasız yazılımlar gerçek anlamda kalite kazandıklarında ve piyasada tanındıktan sonra paralı hale geliyorlar.
Bunun istisnaları olmakla birlikte oldukça az.Ücretli yazılım olarak your
uninstaller oldukça kaliteli .

revouninstaller fena değil ücretsiz üstelik

bu tür uninstall yazılımlara hiç güvenim kalmadı. önemli önemsiz herşeyi siliyorlar. ne zaman bu yazılımlarla temizlik yapsam sistem gidiyor. geri yükleme yapmam gerekiyor...bi keresinde revo unistall ile COD4'ü kaldırırken sistemimide kaldırdı(çöktü)

Your Uninstaller kesinlikle yer almalıydı.

ashampoo uninstaller da hepsi bir arada program izleme özelliği ile program kurulmaya başladığı kayıt d. görüntüsü alır program yüklendikten sonra önceden aldığı görüntü ile karşılaştırıp farkı kaydeder %99 varan bir temizlik olur

ancak bu tarzda çalışan programların bir dezavantajı program kurulurken başka bir program ile uğraşılmamasıdır çünkü kayıt sırasında onu da kaydediyor

birde diğer your unistaller gibi programlar tam temizlik yapmıyor hatta programın bir dosyası açıksa programfilesta kalıyor ancak a.u öyle değil açık olsa bile sonra tekrar silebiliyorsuz

Ordan burdan bulduğun, indirdiğin ismi cismi bilinmeyen, bilinse de dijital imzası olmayan, dijital imzası olmadığından yayıncısından mı geldiği anlaşılmayan programları yüklerseniz olacağı o.

CCleaner 2.6.900 türkçe mutlaka olmalı. bilgisayarı temizleyip hızlandırıyor ve boyutuda çok küçük

Arkadasın dediği gibi your uninsttaller kaldıramıyacağı program yok deneyin bence

Your Uninstaller veya diğer bu tür programlar ile pc programlarını sildiğimizde pc yi tekrar açamama gibi bir durum oluyor. Your Uninstaller 2008 de ben bunu yaşadım..

Ccleaner çok kullanışlı... çok hızlı :)

ccleaner sorunsuz ve temiz bir program

nasıl downland edebilirim arkadaşlar bu programı

güzel bir bilgi paylaşımı değerli editöre çok teşekkürler. Yararını gördüm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir