Tesla bu kez güneşi hedefliyor...

Elektrikli otomobil devi Tesla, geleceğini garanti altına alacak, çok önemli bir adım daha atıyor!

  • Levent Öztürk
Tesla bu kez güneşi hedefliyor...

Elon Musk, geleceğin ulaşımı için sıradaki önemli parçayı ele geçirmek üzere. Tesla Motors, ülkedeki en büyük güneş enerjisi firmalardan biri olan SolarCity'yi 2.8 milyar dolara satın almak için teklifte bulundu. Ayrıca bu firma, Musk'ın kuzenleri tarafından kurulmuş durumda ve Musk'ın kendisi de yönetim kurulunda yer almakta.

Tesla'nın blog yazısına göre bu hareket sayesinde Tesla sahiplerinin belirli bir ölçüde enerji bağımsızlığına kavuşmaları mümkün olacak. Bu da SolarCity'nin fotovoltaik (ışığa maruz kaldığında elektrik üreten) çözümlerinin Tesla'nın yakında sunulacak olan Powerwall bataryaları sayesinde mümkün olacak. Ayrıca bu satın alım sayesinde Tesla'nın ürünlerinde güneş enerjisi kullanımı da artacak.

Musk, yaptığı açıklamada yeni Tesla araçlarını satın alan kişilerin, satın alım sırasında güneş enerjisini de araçlarına ekleyebileceklerini söylemekteydi. Musk'ın açıkladığı bir diğer avantaj ise, planlanan Powerwall bataryaları ile etkileşimi olacak. Başka bir deyiş ile ev sahipleri tek bir sistem ile bütün şarj ihtiyaçlarını takip edebilecek.

Tabii ki SolarCity'nin üzerinde çalışması gereken daha pek çok şey bulunmakta. Ancak Musk, bunun küresel bir ölçüde yapılması gereken doğru bir şey olduğunu tekrar ve tekrar belirtmekte. Dünya'nın otomotiv firmaları konusunda eksiği olmadığını belirten Musk, sürdürülebilir enerji firmalarında ciddi bir eksiğimiz olduğunu belirtmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Musk asla durmuyor. Müthiş işlerine devam ediyor. Helal olsun bea!

Bence araç kaplamalarını PV ile (PhotoVoltaik Cell) doldursalar çok daha süper olur. Böylece araç güneşte bırakıldığı sürece veya hareket halindeyken bile sürekli şarj edilir ve böylece aracı sürekli kullanmıyorsak neredeyse hiç priz ihtiyacımız olmaz. Bence Tesla Powerwall yerine veya yanına buna da çalışmalı. PVler eğerki çok verimli olursa bu sayede daha uzun süre araç kullanımda kalabilir. Diyelimki yolda aküler tamen boşaldı. PV sayesinde araç yoluna devam eder. Hiç olmazsa istasyona gider.

Bu adam ve idealleri takdire şayan. Para kazanma hırsı ile değil, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için uğraşıyor. Helal olsun.

Türkiyeye resmi olarak giriş yapsa keşke

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play