Tesla bütün problemlere rağmen...

Görünen o ki Tesla, müthiş otomobillerine rağmen sorunlu bir dönemden geçiyor!

  • Levent Öztürk
Tesla'da durum kötü gözükebilir ama..

Görünene göre sıfırdan bir elektrikli araba firmasını kurmak kolay olmuyor. Tesla Motors, 2015 yılının dördüncü çeyreğinde oldukça zorlu bir zamandan geçti ve toplamda yaklaşık olarak 107 milyon dolarlık bir GAAP kaybı bildirdi. Yıl içerisinde de Tesla yaklaşık olarak 889 milyon dolar kaybetmiş durumda. Firmanın şu anda elince 1.2 milyar dolar nakit bulunuyor ancak bu miktar, bir yıl öncesindeki 1.9 milyara göre oldukça azalmış durumda.

Tesla'nın bu probleme karşı çözümü ise Model 3 olarak gözükmekte. Model 3, firmanın ürettiği ilk seri üretim araba ve vergilerden önce 35000 dolar gibi çok daha ucuz bir fiyata elektrikli araba seçeneği sunması bekleniyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse ve Tesla Model 3'ü zamanında üretirken Nevada merkezli Gigafactory de yeterince batarya hücresini ucuza üretebilirse, firmanın gelirlerinin 2017 yılında bir kez daha artıya yükselmesi söz konusu gözüküyor.

Geçirilen kötü çeyreğe rağmen Tesla, 2016 yılında da durumun düzelmesini bekliyor. Firmanın söylediğine göre Model X'in teslimi yüksek miktarlarda başlamış durumda ve Mart ayından itibaren bu teslimatların kâr olarak yansıması bekleniyor. Ayrıca yıl içerisinde firmanın sahiplerine ulaştırdığı araç sayısının da rekor bir sayıya ulaşarak 80000 ile 90000 arasında olması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Elektrikli araba yapıyor hemde PREMIUM diyor ama araçların tipleri 2000li yıllara göre, porsche mission E modeli ise uzay çağı gibi hemde sade. Yani TESLA ilk önce araç yaparken tipini daha farklı yapması gerek aracaTRde tesla s e 700bintl vereceksin porschenin panemarasının yanında tipi çok basit kalacak, e yani kimse almaz tabi, sırf uzun menzil elektrikli araç almak isteyenler alıyor, teknolojisi güzel ama TİPİ zayıf o aracın tipi o paraları haketmiyor. TİP çok önemli. X modeli daha kötü

Elektirikli araçların en büyük sorunu şarj ve batarya bunlarda bir ilerleme olmadı sürece yayıngınlaşacağını düşünmüorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost