Tesla Güncellemesi Hırsızlığı Zorlaştırıyor

Tesla araçlar için yayınlanan son güncelleme, hırsızların işini biraz daha zorlaştırdı!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Tesla Güncellemesi Hırsızlığı Zorlaştırıyor

Geçtiğimiz ay talihsiz bir Tesla sahibi, kendisine ait Model S aracının çalınmasına güvenlik kamerası üzerinden şahit olmuştu. Hırsızın kullandığı yöntem ise sıradışıydı.

Bu yöntemi kullanan Avrupalı hırsız yakayı henüz ele vermiş değil. Tesla ise söz konusu hırsızı yakalama konusunda fayda etmeyecek olsa da bu tür hırsızlık vakalarının bir daha yaşanması durumunda hırsızların aracın sahibi ve polis tarafından takip edilmesini imkansız kılan bir hatayı düzeltti.

Hırsızlar bir süredir Tesla ve diğer marka araçları çalmak için "Relay Attack" olarak bilinen bir siber saldırı taktiğini kullanıyor. Bu saldırı türünde hırsızlar araç sahibinin anahtarlarında bulunan "pasif kilitleme" özelliğinden faydalanıyor. Pasif kilit özelliği araç sahiplerine araçlarına yaklaştıkları sırada anahtarın yaydığı sinyal ile kapı kilitlerinin otomatik olarak açılmasını sağlayarak büyük kolaylık tanısa da, bu teknoloji hırsızların da işine yarıyor. Araç sahiplerinin anahtarlarındaki pasif olarak sürekli yayılan sinyali çeşitli ekipmanlarla yakalayan bir hırsız, sinyali kaydedip tekrar ederek veya gelen sinyali yükselterek aracın anahtarı yakındaymış gibi algılamasını ve kapıların kilidinin açılmasını sağlıyor ve kolayca araba çalabiliyorlar.

Avrupa'daki söz konusu hırsız, araçtaki dahili veri erişimini kapatmayı da akıl ederek izini kaybettirmeyi başarabildi. Ancak Tesla'nın yayınladığı yeni güncelleme, bundan sonra veri ve GPS erişiminin kapatılması için bir parola girilmesini zorunlu kılıyor. Bu da, hırsızlara sadece çaldıkları aracın takip edilmesini engellemek için hızlıca GPS erişimi olmayan bir yere gitme yolunu bırakıyor ki, bu da kolay değil.

Bu probleme daha kesin bir çözüm elbette ki aracınızı bir garaj dışında güvensiz bir yere park etmeniz durumunda pasif kilit özelliğini kullanımdan çıkarmak olacaktır.

Tesla son güncelleme ile bu güvenlik özelliğinin yanı sıra "Araç çağırma" özelliğini de geliştirerek Tesla araçlarının kendi başlarına dar park yerlerinden de kendi başlarına çıkarak sürücünün yanına gelmesini sağlıyor ve daha gelişmiş klima kontrolleri sunuyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play