Tesla Model X, Kazayı Erken Gördü ve Engelledi!

Otonom araçların kazaları engellemekte insanlardan iyi olabileceği, Tesla Model X'ten gelen bu görüntülerde ortaya çıktı!

Model X, Kazayı Erken Gördü ve Engelledi!

Sürücüsüz otomobiller sizi heyecanlandırıyorsa ve faydalarını gözlerinizle görmek istiyorsanız, bir Model X sahibinin atlattığı kazayı izlemelisiniz.

Hollandalı Tesla Model X sahibi Frank van Hoesel'in paylaştığı videoda Autopilot 8.0 ekipmanlı aracın otoyolda çarpışmayı engellemek için kendi kendine karar alıp, durduğu gözleniyor. Videoda Model X'in Forward Collision Warning sisteminin ses uyarısı verip kendi kendine frene bastığını görebiliyorsunuz. Sistem radar sayesinde iki araç ötesini görebildiğinden, bu kazada bir insandan daha hızlı tepki vererek belki de hayat kurtarmış bulunuyor.

Kötü görünen kazada çarpıştığı görünen otomobillerde de kimseye ciddi bir zarar gelmediğini söyleyelim. Tamamen kendi kendini yöneten otomobillerden henüz çok uzak olsak da, Tesla'nın attığı küçük adımlar, otonom araçların güvenlik konusundaki faydalarını öne çıkardığı için önem taşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Vay be helal olsun adamlara

Güzel teknoloji ! Ama radarın trafikteki bütün araçlarda olmasını da düşünelim. Tetikleyeceği hastalıkları da. Temiz teknoloji mi? Bence Hayır.

yandan gelen adam da durmuş hem de radarı olmadan.

İyi bir teknoloji diye düşünüyoruz ancak insan olarak kendi yeteneklerimizi böylelikle makinelere, cihazlara teslim ediyoruz. Onların bizim yerimize yaptıklarından dolayı biz yeteneklerimizi kaybediyoruz.

iyide önümde kaza olunca bende duruyorum. önemli olan bunun yol hairtasıyla bütünleşmesi ki onu bile tam yapamıyorlar. çok yıllar almaz umarım

Otomatik fren asistanı opsiyonel olarak premium markalarda sunuluyor. Kullandığım araçta bulunan bu sistem sayesinde aniden çıkan yayalar dahil olmak üzere bir sürü badireyi atlamama vesile olmuştur.

Yahu araç frene basmasa arkadan girecek 1 saniye önce farketmek ne kadar önemli Bravoooo

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir