Tesla ve Uber Yapay Zekası Şampiyon Yaptı

Yapay zekalı araç yarışmasının şampiyonu açıkladı. Tesla ve Uber'in yapay zekasıyla şampiyon oldular.

Tesla ve Uber yapay zekası şampiyon yaptı

Üniversite ve lise düzeyinde iki ayrı kategoride düzenlenen ve tamamen bir yazılım yarışması olarak ön plana çıkan OpenZeka MARC Mini Otonom Araç Yarışması'nın Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşen finaline toplam 170 kişiden oluşan 23 takım katıldı. SEV Amerikan Koleji (SAC) Makers Kulübü öğrencileri tarafından oluşturulan SAC PhoeniX Takımı, lise liginde birinci oldu ve 10 bin TL'lik ödülü kazandı.

SAC PhoeniX Takımı, Bilgi Teknolojileri öğretmenleri rehberliğinde hazırlandıkları çalışmada, öncelikle kodlama yaparak araçlarına, bir yapay zeka geliştirdiler. SAC Takımı, PhoeniX ismini verdikleri aracı, Tesla'nın satışa çıkarttığı ve kullandığı, Uber'in denemelerini yaptığı yapay zeka ile tasarladı ve otonom (sürücüsüz) şekilde hareket edebilen araçlar ile benzer teknolojiyi kullandı.

YAYA GEÇİDİNİ AYIRT EDİYOR

SAC Takımı, mühendislik seviyesinde beceriler gerektiren yarışmada, gerçek araçların 1/10'u boyutunda olan araca daha sonra akıllı sürüş tekniği kazandırıldı. Tasarladıkları sürücüsüz araca parkurda renkleri, trafik ışıklarını, yaya geçidini, trafik levha ve işaretleri ile bariyerler gibi unsurları öğreterek akıllı sürüş yeteneği kazandırdılar.

PARA ÖDÜLÜYLE SOSYAL SORUMLULUK

SEV Amerikan Koleji (SAC) öğrencileri, yapay zeka ve derin öğrenme algoritmaları kullanarak tasarladıkları otonom (sürücüsüz) araçla,  OpenZeka MARC Mini Otonom Araç Yarışması'nda şampiyon olmayı başardı. Üniversite ligi takımlarından daha yüksek puan alarak lise kategorisinde birinci olan SAC PhoeniX Takımı, aynı zamanda 10 bin TL'lik para ödülünü de kazandı. SAC öğrencileri, para ödülünün bir kısmıyla sosyal sorumluluk projesi düzenlemeyi, kalan kısmıyla ise gelecek yıl yapacakları çalışmalara kaynak oluşturmayı hedefliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost