Tesla'nın Autopilot'u yine kaza yaptı!

Tesla'nın otomatik sürüş özelliği, bir kazaya daha "sebep oldu"! İşte yaşananlar, kaza görüntüleri ve Tesla'nın açıklaması...

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Pekin'de yeni Tesla Autopilot kazası! Tesla'nın otomatik sürüş özelliği, bir kazaya daha "sebep oldu"! İşte yaşananlar, Tesla'nın açıklaması.

Tesla'nın Autopilot işlevi yine bir otomobil kazasının merkezinde. Bu seferki kaza Çin'in başkenti Pekin'de, bir otoyolda yaşandı.

Reuters'ın raporuna göre Tesla sahibi Luo Zhen, "seyir" halindeyken otoyolun kenarına park etmiş bir araca çarptı. Luo ve Tesla, kaza sırasında Autopilot'un aktif olduğunu doğrularken yukarıda izleyebileceğiniz görüntüler, otomobilin park eden araca tepki vermediğini gösteriyor. Sonuç olarak Tesla, park eden araca yandan sürtünüyor.

Bir Tesla yetkilisi, buradaki sorunun Luo'nun elinin direksiyonda olmaması olduğunu söyledi. Tesla, Autopilot'u kullanırken direksiyonu bırakmamayı şart koştuğunu daha önce de söylemişti. Luo, direksiyonu tutmadığını ve kaza sırasında telefonuna baktığını kabul etti, ancak otomobilin "kendi kendini süren" şeklinde tanıtıldığını söyledi.

Tesla ise işlevin tamamen otomatik sürüş sunmadığını, yalnızca "sürüş yardımı" sunduğunu tekrarladı. Autopilot işlevi geçen ay ilk kez ölümlü bir kazaya karışmıştı.  Tesla, olumsuz gelişmelere rağmen Autopilot işlevini geliştirmekten geri adım atmıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Şu Tesla yı karalamaktan vazgeçin artık! Adamlar çevre dostu tamamen elektrikli araç geliştiriyorlar sanki sizde petrol yatağı sahipleri gibi istemiyorsunuz gibi geliyor bana. Hatta davalara bile petrol sahipleri karışabilirler. Elektrikli otomobil tutarsa ilk işlerinden olacak olanlar onlar .. Lütfen destek olmuyorsanız bile köstek olmayın ..

@13 Ağustos 2016 21:36 abi insan hayatı var burda başlarım elektriğine. Piyasada ki trk elektrikli araç teslada değil. Bak Google 5 yıldır sürücüsüz araba için çalışıyor. Tesla da önce 5 yıl çalışsın sonra çıkarsan otopilotu

@13 Ağustos 2016 21:36 kafası çalışan perol üreticisi yenilenebilir kaynaklarada yatırım yapar... otomobil üretenlerde buna uygun davranır...

@14 Ağustos 2016 04:03 otopilot özelliği ilen öeln kişi sayısıyla,normal sürücü ölümlerinin sayısını karşılaştırma hiç..youtube gir ne kadar mal sürücü var bir bak

@14 Ağustos 2016 04:03 otopilotun çalışma mantığını adamlar ilk baştan beri söylüyor " 'tamamen' kendi kendine çalışan Bi sistem değil, sürücünün direksiyonu, gazı, freni bırakmaması lazım, gözünün yolda olması lazım" adam telefon ile uğraşıyormuş. Tabi ki de insan herşeyden önemli, madem kendi kendini süren araç istiyorsun Google'nin aracını kullan dediğin gibi. Ama bu aracı kullanacaksan emniyette olman lazım hazırlıklı olman lazım.

Oraya park edenin hiç mi suçu yok?

Tesla'nın yaptığı açıklama hep aynı, bizim yaptığımız kendi kendine giden bir araç değil sürücüye yardımcı olacak teknoloji geliştirmek. O zaman bu autopilot dedikleri şey gaz pedalının üzerine tuğla koymak gibi bir şey. Önünde kabak gibi duran arabaya tosluyorsa bu autopilot, ne işe yarıyor ki o zaman.

yabancı basında sürekli teslanın araç satışını engellemeye yönelik yerel satıcılara yapılan baskılarla ve önüne koyulmaya çalşılan engellerle ilgili haberler çıkarken teslaya yönelik diğer bazı şirketlerin karalama kampanyalarıyla ilgili haberler çıkarken siz neden sadece bu tarz haberlerle karalama kampanyalarına destek verir tarzda haber yapıyorsunuz şirketinizde yabancı dil bilen eleman mı yok diğer haberleri yayınlamıyorsunuz yoksa baska bi sebep mi var taraflı haber yapmanız için

@14 Ağustos 2016 14:24 O araç Türkiye de üretilse ve kaza yapsa yine tepkiniz aynı mı olurdu?

Teslanin yaptigi teknolojiyi destekliyorum.tabi arabanin hatalari olacak sonucta kul yapimi bu araç.ama zamanla hatalar düzeltilir bence .acin adamlarin faprikasini teknolojisini you tubede izleyin ne kadar profesyonel calistiklarini görün.

Adamların yazdığı kodda yolun o tarafına park etmiş otomobil çıkabileceği yok demek ki :) #eğer öndeki araç durursa... #eğer yandaki araç sana doğru gelirse, #eğer sol şeridin sol dibinde araç duruşa (bug) error. not file... warning. Bu durumda ani fren yapsa arkadaki duracak, sağa çıksa sağda araba var. Benim bile beynim durdu :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play