Tesla'nın ölümlü kazası inceleniyor!

Tesla, otomatik pilotla giden araçtaki sürücünün öldüğü kazanın ardından soruşturma altında!

  • Cenk Atlı
Tesla'nın ölümlü kazası inceleniyor!

ABD'nin Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) otomatik sürüş modundaki bir Tesla Model S ve bir traktör romörkü arasında gerçekleşen ve sürücünün ölümüyle sonuçlanan kazayı araştırıyor. 7 Mayıs'ta Williston, Florida'da gerçekleşen söz konusu hadise Tesla'nın yarı otonom sürüş modundayken bir aracının ilk defa bir can kaybıyla sonuçlanan bir kaza olması açısından da önem taşıyor.

Tesla tarafından yapılan açıklamada Model S'in traktör romorküyle çarpışmadan önce bölünmüş bir otoyol üzerinde ilerlediği ve bu esnada ne sürücünün ne de otomatik pilotun frene basmadığı belirtildi. Tesla, traktörün renginin beyaz olması ve kazanın günün çok aydınlık bir saatinde gerçekleşmesinin söz konusu romörkün görülmesini zorlaştırdığını düşünüyor.

Autopilot modu halihazırda beta aşamasında olan Tesla, sürücülere direksiyonu otomatik pilot modundayken bile bırakmamaları gerektiğini, yola sürekli dikkat etmeleri ve aracın kontrolünü almaya hazır olmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

100 yilda gecse otomatik pilota vermem ben ne ise yariyorum.. hayvanmiyim ben araba surme zevkimi uc bes program kodunami vericem valla babam suremez arabamida. Araba yok cok pahalanmis alimiyorum :)

siz gelinde o arabayı türkiyede test edin . şimdiye kadar bir çok insan ölmüştü. kötü tarafı teknik arıza diye kimseye cinayet davasıda açamazsınız.. açsanızda mağdur olan siz olursunuz..

Koskoca tesla bir "infared" koyamamış mı? Beyaz diye görememişte.

Tesla yapmasın mümkünse. Google yıllardır araçlarını neredeyse sorunsuz test ediyor ama Tesla beceriksiz. Geçenlerde yol kenarında kabak gibi duran arabaya arkadan toslamıştı bir aracı. Tesla bu kazalarını sürdürürse kendi kendine giden araba teknolojisi bi 50 yıl daha gecikecek.

Tesla ilkleri sever. Yola bir römorklu traktör çıkmışsa, hele bir de iki tekeri yolda iki tekeri bankette kenardan kenardan gidiyorsa, kaza olmasa bile kaza atlatmak yüzde yüzdür. Günde en az iki kez rastlıyorum. Bir de geceleri ışıksız giderler. Daha kötüsü en arkada stop lambaları yerine traktörün yukarı bir yerine arkaya bakan far takarlar. O far temelli işi kötüleştirir, römorkun köşesi nerde göremezsiniz. Bir kazada römork varsa ölüm de vardır. Yani Tesla insan gibi makina yapmış bu belli.

Teslayi eleştirenler adamlar otomatik pilota bırakın aracı kullAnsın demiyorlar yoldan gözünüzü ayırmAyın ve hala beta sürümdeyiz diyorlar

Autopilot modu halihazırda beta aşamasında olan Tesla, sürücülere direksiyonu otomatik pilot modundayken bile bırakmamaları gerektiğini, yola sürekli dikkat etmeleri ve aracın kontrolünü almaya hazır olmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play