Test: Cep yakmayan internet-cep telefonu

Sony Ericsson uygun fiyata hızlı internet keyfi sunan giriş seviyesi bir cep telefonu sunuyor: K660i

  • Halil Mollaoğlu
Cep yakmayan internet-cep telefonu
Sony Ericsson K660i: İnce internet-telefonu.

K660i, "K" harfine rağmen bir Cyber-shot cep telefonu değil. Sony Ericsson, K660i ile giriş seviyesi segmenti için bir internet-cep telefonu sunmak istiyor.

Sony Ericsson cep telefonlarına yeni bir yön verdi. Artık "K" harfi ile başlayanlar ille de kamera odaklı model olmak zorunda değil. Aynı şey K660i için de geçerli. Bu kompakt telefon giriş seviyesine hitap eden uygun fiyatlı bir internet-cep telefonu olarak dizayn edildi ve ana amacı internete mobil şebeke üzerinde hızlı erişim sağlamak.

HSDPA, E-mail istemcisi ve iyi bir web tarayıcısı sayesinde K660i gereken ön şartları sağlıyor. Cihazın ön tarafındaki özel tuşlar web-araması, başlangıç sayfası ve sık kullanılanlar gibi önemli online-fonksiyonlara erişim sağlıyor. Yaklaşık 340 Dolar (yurtdışı) fiyatında olan bu yeni cep telefonunun başka nelere muktedir olduğunu anlamak için onu bir teste tâbi tuttuk.

Donanım: İyi bir ekipman mevcut

K660i sağlam bir donanım sunuyor ve HSDPA sayesinde internete hızlı bir erişim sağlıyor. Sadece USB arayüzü daha hızlı çalışabilirdi.

Donanım: İyi bir ekipman mevcutHem ucuz hem de iyi donatılmış bir cep telefonu arayanlar K660i'de doğru adresteler. Dört bant GSM desteği cep telefonunu yurtdışında yapacağınız geziler için hazır hale getiriyor. Cihaz geri kalan özellikleri ile de günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir nitelikte: Değiştirilebilir çevre profilleri, ses kaydedici ve dil seçimi gibi özelliklerin yanında 1000 adrese kadar kayıt yapabileceğiniz kişi veritabanı da kullanıma sunulmuş. Fakat bütünleşik alarm ancak cihaz açıkken devreye girebiliyor.

Sony Ericsson, K660i'de de kendi marifetlerini ortaya koyuyor: RSS okuyucu ve hassas verileri kaydetmek için korumalı bir alan eksik edilmemiş. Remote özelliği ile uyumlu cihazları Bluetooth ile kontrol edebilirsiniz. MusicDJ ile zil sesleri besteleyebilirsiniz. VideoDJ sayesinde video klipler, müzikler, fotoğraflar ve metinlerden filmcikler oluşturabilirsiniz.

Veri özellikleri
Sony Ericsson cihaza HSDPA özelliğini de eklemiş. Böylece internette hızlıca gezinti yapmak mümkün. Testte flash animasyonları ile dolu örnek bir siteyi 16 saniyede tam olarak yükleyebildi. Gerekli web ayarları operatöre göre otomatik olarak yapılıyor. Sörf yapma eylemi genellikle yatay formatta gerçekleşiyor. Sayfalar cep telefonu ekranına göre optimize edilmiş şekilde gösteriliyor. Eğer yakınlarda HSDPA ağı yoksa telefon otomatikman GPRS veya EDGE'ye geçiş yapılıyor.

Donanım: İyi bir ekipman mevcutDiğer cihazlara bağlanmak için USB 2.0 ve Bluetooth 2.0'ı kullanabilirsiniz. Veri aktarım modunda telefon Service Pack 2 yüklü bir XP-makinesinde hiçbir sürücü gerektirmeden tanınıyor. USB üzerinden veri aktarımı pek hızlı değil. Deneme amaçlı kullandığımız 3 MB büyüklüğündeki dosya, cep telefonuna gidene kadar 8 saniye geçti.

Multimedya
Arkadaki kamera 2 Megapiksel çözünürlüğü destekliyor. Bunun dışında kameranın pek bir albenisi yok. Otomatik odaklama desteklenmiyor ve fotoğraf ışığı yok. Buna rağmen yapılan çekimler çok hoş gözüküyor (resim köşesine bakın). Görüntülü konuşma telefonun ön kamerası sayesinde mümkün oluyor.

Müzik çalar ID3 bilgilerini gösterebiliyor, uygun filtreleme özelliklerini sunuyor ve manüel olarak ayarlanabilir 5-bant ekolayzır ile sese ince ayar yapılabiliyor. RDS destekli bir FM-radyo da mevcut. Cihazın dâhili hafızasını kutu içeriğine eklenmiş 256 MB M2 bellek kartı ile genişletebilirsiniz.

Uygulama: Mini fonksiyon tuşları

Telefon özellikle genç kullanıcı kesimi tarafından ilgi görebilir. Son derece şık gözüküyor, kolay kullanılabiliyor ve fonksiyon genişliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Uygulama: Mini fonksiyon tuşlarıEbatlar
104 x 47 x 16 mm ebatları ve 96 gram ağırlığı ile K660i rahatlıkla her cepte taşınabilir. Cihaz batarya testinde üç saat ve on dakika sonra pes etti. Cep telefonları için ortalama bir değer.

Kullanılış
Küçük tuşlar Sony Ericsson'un tipik özelliği haline geldi. Aynı durum K660i için de geçerli. Gerçi bu ufak ve yuvarlak tuşlar rahatlıkla kullanılabiliyor. Fakat 5-yön tuşlarının sağ ve sol tarafında bulunan birbirine yapışık fonksiyon tuşları ne yazık ki geri kalan tuş takımı kadar rahat kullanılamıyor. 5-yönün ortasındaki navigasyon tuşu da çok basık kalmış.

Menü düzeni mantıklı ve rahat anlaşılır biçimde tasarlanmış. BU sayede Sony Ericsson'u ilk defa kullananlar kişiler de rahatlıkla alışabilir. Hızlı çalışma temposu ve menüleri kişiselleştirebilme imkânını çok rahat bulduk. Mesela dört tuşu istediğiniz sayıda özellikle ile donatabiliyorsunuz. Tipik kısayol menüsü, birçok menü noktasına hızlı erişim sağlıyor.

Uygulama: Mini fonksiyon tuşlarıEkran / Akustik
Testte metinleri keskin bir şekilde göstermeyi başaran ekran hoşumuza gitti. 240 x 320 piksel çözünürlükte olan ve 30 x 40 mm alana sahip ekran, görüntüleri çok aydınlık ve yüksek kontrastlı bir şekilde gösteriyor.

Fakat akustik testindeki boğucu ses ve biraz sesi fazla çıkmayan hoparlör bizi rahatsız etti. Yinede yapılan telefon görüşmeleri iyi bir şekilde anlaşılabiliyordu.

Detaylı Bilgi Tablosu

Ürün Sony Ericsson K660i
Fiyat 340 Dolar (yurtdışı)
Pazar başlangıcı 2008, birinci çeyrek
İşletim sistemi Cihaza has
Şebeke standartları GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz
Ağırlık 96 g
Ebatlar 104 x 47 x 16 mm
SAR değeri 1,06 Watt/Kg
Batarya tipi Lithium-Polimer
Bekleme süresi (üretici) 13 gün, 18 saat
Konuşma süresi (üretici) 9 saat
Min. Konuşma süresi (ölçüm) 3 saat, 10 dakika
Ekran büyüklüğü 40 x 30 mm
Ekran çözünürlüğü 320 x 240 piksel
Ekran renkleri 262.144 renk
Kutu içeriği Yedek batarya, Senkronize yazılımı, veri kablosu (USB)
Multimedya Sony Ericsson K660i
Bellek 256 MB, Memorystick Micro (M2) ile genişletilebilir, 256 MB kutu içeriğine dâhil
Kamera 2 Megapiksel (1632 x 1224 piksel)
Video kayıt 320 x 240 piksel (QVGA), video uzunluğu belleğe bağlı
Video oynatıcı Kayıtlı videolar ve akışkan video
Görüntülü konuşma Gerçek görüntülü konuşma
Müzik çalar Music Player (MP3, WAV, eAAC+, WMA, AMR, MIDI (40)), UKW-Radyo
MMS Evet
Telefon ve Organize etme Sony Ericsson K660i
Adres defteri 1000 giriş
Dil seçimi Evet
Sesle yönetim Hayır
Ahizesiz konuşma Evet
Profiller 6'dan fazla
Metin girişi T9, genişletilebilir sözlük
SMS hafızası 1000
Kişisel zil sesi atama Her numara için ayrı ayrı
Zil sesleri: Gerçek sesler / Kayıtlar Gerçek sesler (MP3, WAV, eAAC+, WMA, AMR, MIDI (40)), zil sesi kaydı
Titreşimle bildirim Evet
Alarm Hayır
Organize etme özellikleri Randevu yönetimi, takvim, hesap makinesi, PC-PIM ile eşitleme
Oyunlar 3, ayrıca indirilebiliyor
Java MIDP 2.0, dinamik bellek
Veri aktarımı Sony Ericsson K660i
Arayüzler Bluetooth, USB
HSCSD (maks. down/up) 57,6/14,4 kbit/s veya 43,2/28,8 kbit/s)
GPRS (maks. down/up) 53,6/13,4 kbit/s veya 40,2/26,8 kbit/s
UMTS 3.600/384 kbit/s
WAP tarayıcı WAP 2.0, XHTML
E-Mail istemcisi Evet

Sonuç: Web için hazır

K660i: Cebi yakmayan web-telefonu.

K660i çok kısa zamanda sevilecek gibi gözüküyor: Şık görünüyor ve kasasının altında birçok özellik barındırıyor.

Yeni K660i yüksek bir ihtimalle "i" eklentisine sahip son Sony Ericsson cep telefonu olacak. Telefon modern donanımı, birçok veri özelliği ve zengin kişiselleştirme imkânları ile parıldıyor. K660i iki renkte sunuluyor. Lime on White (test cihazı) ve Win on Black, yani koyu kırmızı ve siyah.

Pek hoşumuza gitmeyenler ise sıkışık fonksiyon tuşları ve navigasyon tuşu oldu. Cihaz akustik testinde de ortalama bir performans sergiledi. Buna karşın aydınlık ve keskin gösterimi ile ekran çok başarılı. Cihazın yaklaşık fiyatı 340 Dolar (yurtdışı).

Alternatif
İyi bir müzik çaları, bolca fotoğraf donanımı olan ve güçlü telefon özelliklerine sahip bir cep mi istiyorsunuz? O zaman yine Sony Ericsson'da kalabilirsiniz. K800i iyi fotoğraf kalitesi ve düzgün telefon özellikleri ile son derece ikna edici.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

birşey soracağım bu telefonun wi-fi ı bulunuyor mu?
lütfen biri bana cevep veresin
çok mutlu olurum

Telefonun fiyatını merak ediyorum. Wi-Fi Yok bu telefonda.

Fİyatını gördüm tr fiyatı da 30 dolar üstü olur gibime geliyor...

ya telin fiyatı ne yaaaaaaa
'''!!!!!!!!!!

Sony Ericsson yine yapmış yapacağını her zamanki gibi harika bir telefon bence.
Sony Ericssson'dan başkasını kullanmam.Daima "Sony Ericsson"

hehehe alo demek için güzel bi icat cyber shot olayını c serisine koydu artık k larda yok :D

Ha gayret sony ericsson! Biraz daha çalışırsan dünya cep telefonu satışlarında LG'yi geçip tekrar 4. sıraya yükselebilirsin:))

http://www.chip.com.tr/konu/Cep-telefonu-pazari-Kim-ne-kadar-satti_8459.html

Bu telefonda Wi-Fi yok arkadaşlar. Fiyatı 500 YTL. Çok pahalı bence, değmez.

wireless yoksa boş iş gerçekten tr den cepten bağlanmak hala da dişe dokunur fiatlarda değil aslında bu sektor tekel de değil verın ucuza baltalayın telekomu neyınız eksılcek

Yahu sony ericsson artık wi fi lı telefon çıkartmazsa resmen batacak milletin istediği wifi ama bunlar inatla koymuyolar gerçekten hiç pazar araştırması yapmıyolar demekki..

Yurt dışı satış fiyatı için yaklaşık $340.00 demişsiniz ama
welectronics.com'da $198
portagadgets.com'da yine $200 civarı
bunun gibi 5-10 tane site daha var yurt dışı satış fiyatı ortalama $200
kaynak : www.telefonfiyatlari.net

Bence de 500 YTL'lik telefon degil bu

sony ericsson u cebinize koyduğunuzda terliyor sonra:_ sıvı girmiş beyefendi tamiri mümkün değil_ gitti 800 küsür

Wireless sanırım avrupada pek ilgi çekmiyo, çünkü 3G alt yapısı mevcut ve aylık 17-20 ytl ye tekabül eden sabit ücret civarında sınırsız ve bizim evde kullandığımızın 7-8 katı daha hızla internete bağlanabiliyormuş...Yazık gerçekten telekom zengin oluyo ve biz hala daha pahalıya beş para etmez bağlantılarla uğraşıyoruz...Türkcellden, nokia dan ve telekomdan nefret ediyorum, ülkemizi soyup soğana çevirdiler...Telefonlarımızda 3G özelliği war kullanamıyoruz böyle bişey olabilir mi yha, 4G çıktı biz hala 3G yi kullanamadık...

abı bunların yaptıgını bızım koydekıler yapmaz hem ıntenet dıyor hem wıfı yok buyuk ekran yok hemde ınternette gezdırecek adamakıllı bı yazılım yok neresı bunun ınternet telefonu

java telefon alınmaz şerefsizim ya symbian ya da smart phone

Samsung I550W ve Omnia

ben çok telefon kullandım sony ericsoon lar güzel ama nokialarda güzel ama nokialar sony ler kadar ii ses veremiyo fazla tiz değiller sonylerde bide takılma donma yk nokialarda oluyo ama benim sony de oluyo derseniz orjinal olduğundan emin olun...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost