TEST: Counter Strike GO

Counter Strike efsanesinin yeni üyesi olan Global Offensive'i A'dan Z'ye mercek altına aldık...

  • Ertuğrul Süngü
CS: Global Offensive
Değişen grafikler farklı bir oyun deneyimi sunuyor

Oyun dünyası son on yılın belki de en hızlı büyüyen sektörlerinden bir tanesi. Bu durumdaki en büyük pay pek tabii insan taleplerini iyi bir şekilde karşılayan yapımlara ait. Daha doğrusu bir oyunun insanları nasıl etkileyebileceğini, ne yapılırsa dikkat çekeceğini iyi bilen beyinler, oyun dünyasını bugünlere kadar taşıdılar. Birbirinden farklı türler var pek tabii ve hepsine ait birden çok efsane yapım mevcut. Peki, efsane olmak için ne yapmak gerekiyor? Hiç yapılmamış bir şey mi? Yoksa bulunan bir oluşumu daha iyi bir hale getirmek mi? İşte bu iki soruya verilebilecek en iyi cevap Counter Strike olarak çıkıyor karşımıza. Half Life isimli efsane yapım için sadece bir mod olarak üretilen oyun, kısa bir süre içerisinde Half Life'dan daha çok oynanır hale gelmişti. Ardı arkası kesilmeyen yeni sürümleriyle sürekli canlı kalmayı başaran yapım, yıllarca beta olarak yayın hayatına devam etti. Condition Zero ismi altında çıkan oyunuyla yeni bir dünyaya merhaba diyen CS, son yıllarda source grafik motoru ile üretilen sürümüyle anılıyor.

Nitekim source motoru ile üretilen ilk CS çok fazla dikkat çekmediği gibi, CS oyuncuları hiçbir şekilde 1.6 versiyonundan şaşmadılar. Bir ileri adım atmak isterken, onlarca adım gerideki modele takılmış olan CS ise artık bambaşka bir oyun yapısı sunan Counter Strike: Global Offensive (CS: GO) ile karşımızda. Yeni yapım tamamen source motoru ile çalışıyor ve daha önceki versiyonda olmadığı kadar grafik motorunun nimetlerinden yararlanıyor. Bu duruma verebileceğimiz en net örnek, daha yumuşak grafiklerin oyunda kendilerine yer bulması olacaktır. Artık o eski keskin köşe modellemeleri yerine çok daha "normal" köşeler ve kesimler görüyoruz. Grafiklerle birlikte gelen bir diğer değişimse silahlarımızda olmuş. Eskinde "odun" misali duran silahlarımız artık çok daha gerçekçi ve belirginler. Şarjör değiştirirken ve ateş ederken çok daha kaliteli bir görüntü sundukları gibi, silahımızdan duman çıkıyor olmasıysa cabası.

Silahah ve vuruş mekaniklerinde değişim

Yeni oyuna alışmak zaman alıyor

Silahlarda değişen tek özellik görünüş ve animasyon olmamış pek tabii. Oyunun kalbinde yer alan vuruş hissiyatında büyük ölçüde değişim yaşanmış. "Aim" diye tabir ettiğimiz ve ateş ettiğimiz yeri gösteren imleç CS: GO ile çok daha farklı bir mekaniğe bırakmış kendisini. Özellikle eski oyunlarda ve spesifik olarak CS 1.6'da bulunan hareketsiz imleç, daha çok Battlefiled ve Call of Duty serilerinden alıştığımız bir modele dönüşmüş durumda. Koşarken fazlasıyla büyüdüğü için, bir anda durup ateş etmek artık imkansız. Yani sahip olduğumuz refleksin yanında, artık aynı zamanda çok daha taktiksel hareket etmek zorundayız. Hele koşarken ateş etmek tam bir kabus zira silahlarımız taşa toprağa ateş etmeye başlıyorlar. Nişan imlecindeki bu değişim, silahların kullanımını da değiştirmiş durumda; misal artık AK 47 kullanma mantığı bile eski oyunlarla aynı değil. Headshot dediğimiz ve kafa bölgesinden isabet alma mantığıysa hiçbir CS oyununa benzemiyor. İstemsiz headshot'ların havalarda uçuştuğu bir yapım CS: GO; sonradan sürpriz yaşayın istemem.

Eski oyunlarda oturma mantığı söz konusuydu ve oyuncular bunu farklı stratejiler için yaparlardı. CS: GO'da ise oturmak, artık çok daha iyi bir ateş etme pozisyonu demek. Karakterimizle oturduğumuz anda hedef imlecimiz çok daha ufak bir hal alıyor ve mermilerin saçılması minimum düzeye iniyor. Fakat oturmak, halen eski oyunlarda olduğu gibi kafamıza mermi yeme ihtimalimizi arttırıyor. Genel grafik yapısına bakacak olursak rengarenk bir oyun buluyoruz karşımızda. İlk başlarda çok güzel gibi gözüken bu özellik, birçok tur sonra yerini görünmeyen düşman birimlerine bırakıyor. Açık alanda teröristler, kapalı alandaysa anti teröristleri görmek gerçekten büyücülük gerektiriyor. Böyle can sıkıcı bir konu hakkında Valve ne yapabilir gerçekten merak ediyorum... Karakter modellemelerimizse tamamen source motorunun nimetlerinden yararlanmış durumda. Her ne kadar eski modellerin üzerine kaplama gibi olsalar da daha düzgün göründükleri bir gerçek. Yine de çok daha farklı karakter modellemeleri yapılması gerekiyordu; herhalde bunu da tıpkı yeni harita yapan oyunculara bıraktıkları gibi, başka hayran kitlesine bırakacaklar.

Farklı modlarla, farklı haritalar deneyim ediyoruz

Bazen en iyi seçim rehineleri korumak

CS: GO ile dört yeni oyun modu bizleri karşılıyor. Bunların birçoğu önceki oyunlara sonradan eklenen modların gelişmiş halleri ve her mod kendi içerisinde dört farklı temel özelliği kullanıyor. "Arms Race" karşımıza çıkan ilk yapım. CS tarihine sonradan eklenen oyun yapısında silah satın almak yer almıyor. Bunun yerine her oyuncu, hafif makineli kategorisinin en ufak silahı ile oyuna başlıyor. Tur içerisinde bir düşmanı ortadan kaldıran oyuncu, yeni tura bir sonraki silah ile devam ediyor. Bu işlem en sonunda tabanca kategorisine kadar ilerliyor ve bıçakla son buluyor. Bu modla birlikte oyuna iki yeni harita da eklenmiş durumda... "Demolition" moduysa oyuna yeni haritalar getiren bir diğer paket. Görevlerse çok basit; dar haritalarda bulunan spesifik bir notaya bomba koyup yok etmek. Bunu yapmaksa bir hayli zor çünkü haritalar gerçekten küçük. Silah sistemiyse yine düşman öldürdükçe farklı bir silah kullanma modeli üzerinden gidiyor ama bu sefer silahlar her tur başında size gösterilen sıraya göre ilerliyor. Sessiz olmanın çok değerli olduğu demolition modu, farklı bir CS deneyimi sunuyor. "Classical Casual" ve "Classical Competitive" modlarıysa bildiğimiz sevdiğimiz CS ruhunu taşıyor. Oyuna başlarken silah alıp, rehine kurtarma ya da bomba kurma görevlerine daldığımız oyun modeli, tüm CS'cilere kucak açıyor. Aralarındaki en büyük farksa birisinde dost birime zarar verme opsiyonun açıkken, diğerinde kapalı olması.

Yeni ve farklı silahlar da aramıza katılmış

Eski sürümlerine göre takım oyunu daha ön planda

Eh, yeni oyun olunca yeni silahların da olması muhtemeldi. Valve bizi bu konuda da unutmamış ve karşımıza az da olsa yeni silah ile çıkmayı uygun görmüş. "Zeus x27" 1000 dolarlık fiyata sahip olan, tek kullanımlık bir silah. En büyük özelliğiyse düşmana belirli bir yakınlıktan sıkıldığında onu anında yok etmesi. Ayrıca ikinci silah yerini kaplaması da büyük bir artı... Negev denen cihaz ise, ağır makineli kategorimizin yeni yıldızı. Çok hızlı mermi atmasının yanın, bolca mermi depolayabilmesi de önemi bir özelliği. Kendisini kullanmak içinse üç aylık komando eğitimi gerekiyor yoksa sabit bir düşmanı vurmak bile imkansız. Her iki taraf içinde yeni bir bomba türü gelmiş: Molotof Kokteyli. İstersek bir anda atılabilen, istersek de yakıp bir süre elimizde taşıyabildiğimiz patlayıcı, düştüğü yerden başlamak üzere büyük bir alanın alevlerle kaplanmasına sebep oluyor. Decoy isimli bombaysa, tüm CS oyunlarında bulunması gereken bir ürün. Atıldığı yerde sahte çatışma sesleri çıkaran bomba, tüm oyuncuların dikkatini bozmaya yetiyor.

Eski oyunlarda bulunan haritalardan tutun da yeni oyun için üretilmiş haritalara kadar uzanan yelpazeye, bir de "Browse Community Server" kısmı eklenince, CS: GO'daki harita ve oyun modeli inanılmaz rakamlara ulaşabiliyor. Evet, büyük bir ihtimalle CS 1.6 ve benzeri CS'lere kendisini verenler bu oyunun yüzüne bile bakmayacaklar ama Battlefiled ve Call of Duty severler için harika bir yapım CS: GO. Yeniliklerinin yanında birçok eksi de barındırıyor; bu da bir gerçek. Özellikle headshot dinamikler, silah kullanmadaki farklılıklar, grafiklerin gereğinden fazla renkli olması gibi sorunları mevcut ama tüm bunlara rağmen gerçekten eğlenceli bir yapım. Hele bir de tanıdığınız insanlarla oynayabilirseniz, değmeyin keyfinize...

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Açıkçası 2012'ye uygun bir oyun olmuş.

beta olarak oynadım oyunu görüntülerin kalitesi artmış. bildiğin cs işte.

İnceleme güzel ve tarafsız. Benim görüşüm ise şöyle: Grafikler ve yeni eklenen silah, ekipman vs. gerçekten güzel, oyunu monotonluktan kurtaran detaylar. Ama incelemede de okuduğunuz gibi silahların mekanıği gerçekten çok değişmiş ve bu değişimi hiç mi hiç beğenmedim. Öyle ki isabetli atış yapmak çok zor. Ama bu zorluk abartı derecesine varacak kadar fazla ve insanı oyundan soğutuyor. Son sayfada geçen "büyük bir ihtimalle CS 1.6 ve benzeri CS'lere kendisini verenler bu oyunun yüzüne bile bakmayacaklar" cümlesi çok doğrudur. Ama "Battlefiled ve Call of Duty severler için harika bir yapım CS: GO" cümlesi ise koca bir YALAN'dır! cod:mw3 ile cs:go arasında oynanış açısından hiçbir benzerlki yoktur. Zira CS:GO ve MW3 oyunlarına sahibim ve mw3 üzerine cs:go oynamak imkansız. mw3'te herhangi bir silahla 2-3 isabetli atış rakibi öldürmeye yeterken. cs:go için net 5-6 isabetli atış gerekiyor ki asıl sorun burda zaten isabetli atış yapamıyorsunuz. cod fanboyu değilim. cs'yi daha çok severim ama hayal kırıklığına uğradım.

CS den CoD a geçtikten 3 yıl sonra beni CS ye döndüren mod Arms Race oldu Black Ops'da ki "Gun Game" ile aynı... Onun dışında klasik modlar artık beni sarmıyor...

Özetle oyun şöyle: Grafikler hoş. Eklenen detaylar iyi. Silahların mekaniği berbat. Adam vurmak aşırı derece zor ve gerçekçilikten uzak. Ayrıca yazıda belirtildiği gibi oyun mw3 ve bf3 oyuncularına falan da hitab etmiyor alakası yok.

Saygılar.

aeaeiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Fiyazko bir oyun. Yaptığı en mükemmel olay dünya çapındaki oyunculurı bu oyuna itmesi oldu Sk 1.6 clan dagıl birçok neo gibi ünlü oyuncu Go oynamaya başladı bu yüzden ister istemez insanlar mecbur kalıyo zamanla.

beğenmedim, oyunun üzerinden kaç yıl geçmiş hala aynı... yani o dust daki kapılar kullanıcı tarafından kapanıp açılabilir, mermi isabet ettiğinde delinebilir, bomba isabet ettiğinde kısmen yada duruma göre tamamen parçalanabilir olmalı istiflenmiş kutular, koliler için de aynı şey geçerli. hiç bir değişiklik yok makyajda ibaret tüm yapılan. Kısacası oyun yine kullanıcı ile etkileşimli değil.

@05 Eyl 2012 15:31 bahsettiğiniz detayları "tümüyle" içeren bir fps oyun ismi söyler misiniz?

@05 Eyl 2012 21:15 battifield bad company 2 battfield 3de bu oyun kadar efecktif hiçbişey yok oyunun efect kısmında haklı sonuna kadar çünkü artık diğer oyunara baktığın zaman counterdada bi çok gerçekçi bir patlama parçalanma vs gibi şeyler bekliyo arkadaşın buun beklemesi gayet normal

@05 Eyl 2012 15:31 olsa zaten sürer olurdu ama kısmen de olsa crysis var. Ama yetmez mi artık bu oyun motorlarının kullanıldığı süre. bakınız racing serisi oyunlar için yeni dönem procect C.A.R.S ile başlayacak. Fps için de elbet bi oyun gelecektir. Ama güncel oyunların çok azı günümüz oyuncularının hayal ettiği gibi. Şimdi hatırladım aslında cs nin asult haritasında teroristlerin mekanının dışından içeriye doğru ateş edilince diğer tarafa geçtiğini biliyoruz. ama çok basitçeydi o. ya cs de adamlar yürürken hala kalas gibi neyse daha fazla konuşursam kendimde oyunlardan soğucam belkide beklediğim simülasyon gibi bir fps dir ...

@05 Eyl 2012 21:15 battlefield3 un close quartirs (yazamadim :)) i oyna anlarsin cs nin hala ayni oldugunu

@06 Eyl 2012 12:35 gameplay videosunu izledim çok başarılı hem de çok. Yani o duvarlar oyunu demirbalı mı da bişey olmuyor. Şöyle parçalanıp yıkıldığını görmek çok hoş en kısa sürede denicem

@05 Eyl 2012 21:15 BATTLEFIELD 2, BAD COMPANY 2, BATTLEFIELD 3

Profosyonel bi countercı olarak oyunu beğendim bu makaledede bi çok yanlıslık var onlarla ugrasmadan dusuncemi acıkca ifade edigim ilk olarak cs.16 valve tarafından resmen öldürüldü büyük turnuvaların hepsi 1.6 yı turnuvalarından cıkardılar neden valve yüzünden ^^ profosyonel takımları GO ya gecirmek için nitekimde basarılı oldular birde kac yıldır aynı kaldı diyen arkadasa sesleniyorum bu oyun ağırlıklı olarak normal oyuncular için yapılmadı profosyonel oyuncular için turnuvada için yapıldı ayrıca oyunu bi çok farklı pcde oyna sansım oldu ve renklerin asırıderecede fazla canlı oldugnu dusunmuyorum normal renklere sahip ekranınız ayarını kontrol edin derim bide oyun biraz 1.6 ile source arasında gibi olmus bence iyide olmus herkeze iyi oyunlar dilerim

Ben oyunu satın aldım.Bence gayet güzel.Bence oyuncuların gözükmemes, kamuflajın başarısıdır.Oyuncuların sırıtmasından sa

oyun ne yaptıysam masaustune crash oluyor oyunu acıp silah alırken ya da bir kac sn sonra. Hiç bir cozum bulamadım. Driverları guncelledim. Integrity check yaptım ne denediysem yemedi. Valve ın trobuleshoot guide uzerinden de gittim tık yok. Böyle sorun yasayıp cozen varsa yardımcı olursa sevinirim...

öyle bir oyun tabiki yok ama half life 2 de bu detaylar vardı yerdeki kırık şişeleri fln alıp adama atabiliyoduk mesela... yani 2006 da böyleydi. Şimdi 6 yıl geçmiş pek bişey deiştiğini söyleyemiyoruz...

sonunda:-)

PROFESYONEL COUNTERCI NE DEMEK YA MESLEK OLARAK MI YAPIYOSUN CS OYNAMA İŞİNİ GEÇİMİNİ ONDAN MI SAĞLIYORSUN

@08 Eyl 2012 20:33 Sizin dünyadan haberiniz yok pek o yüzden bilmediğinz konu hakkında fazla konuşmayn :D

PROFESYONEL COUNTERCI NE DEMEK YA MESLEK OLARAK MI YAPIYOSUN CS OYNAMA İŞİNİ GEÇİMİNİ ONDAN MI SAĞLIYORSUN ______________________________________________________________________________ acemi olmayan,işin tüm inceliklerini bilen anlamında, herhangi bir oyunun pro su ya da acemisi olabilir; oyun değerlerndirirken ikisinin de yorumları, bakış açısı değişir.

Arkadaşlar. Bencede bilmediğiniz konu hakkında gereksiz konuşmayın. Ben bu oyunun milli takımında oynadım ve euro sportta canlı yayınlandı. Her neyse deneyip göreceğiz oyunu.

berbat olmuş cs 1.6 kadar akıcı ve heyecan verici değil... çok kötü herşey enteresan grafik değil valve... bunu oynayacağınıza gidin cod oynayın daha keyifli

oyun ınternek ıle mı oynanıyor bot durumu var mı ?

saçma salak bir oyun, 27. seviye oldum skill group nova 3, cs go'dan önce bütün fps oyunlarını hem normal hem multiplayer oynamış biri olarak söylüyorum ki silahların davranışları berbat ve saçma, beş metreden 30 mermi attığım adama 1 mermi değmesi çok ilginç. ya da karşıdaki adam sniper ile koşarken birden durup beni rahat bir şekilde vurması acaba dünyanın neresinde vardır. bu salak mekaniklerle millet iyi bile sabrediyor bu oyuna.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play