Test: Nokia 5800 XpressMusic

CHIP Online, Nokia'nın dokunmatik süvarisi 5800 XpressMusic'i A'dan Z'ye inceledi...

  • Halil Mollaoğlu
Neredeyse şampiyon
5800 XpressMusic: Yeni şampiyon adayı.

Nokia'nın ilk dokunmatik cep telefonu için beklenen süreye değdi. 5800 XpressMusic testi yüksek notlarla bitirdi ve cep telefonları arasında yeni bir şampiyon adayı olmayı hak etti.

Yeni Nokia 5800 XpressMusic piyasadaki cep telefonlarının sunabileceği fonksiyon yelpazesinin neredeyse tamamını sunuyor. Yüksek miktarda bellek, XXL ekran, HSDPA, web siteleri için Flash desteği ve GPS navigasyona kadar her şey 5800'da mevcut. Sadece geleneksel bir cep telefonu klavyesi donanımlar arasında yer almıyor.

Ama bunun yerine sanal cep-klavyesi veya QWERTY-klavye sunan bir dokunmatik ekran var. Yapılan girişler ekrandan gelen ufak bir titreşim ile hissedilebiliyor. İsterseniz parmağınızla isterseniz beraberinde verilen kalemle giriş yapabiliyorsunuz. Genel olarak her türlü kullanımınızı rahatlıkla yapmanız mümkün. Fakat yine de testte bazı zayıf yönleri ortaya çıktı.

Donanım: Tıka basa dolu

Dokunmatik ekran: Kalemle veya parmakla kontrol edilebiliyor.

5800 telefon ve veri özelliklerinden oluşan tam teşekküllü bir paket ile geliyor. Exchange üzerinden Push-mail ve ses ile yönetim de donanım arasında yer alıyor.

Telefon özellikleri
Nokia, 5800'ı üretirken telefon donanımı konusunda bol keseden davranmış: İster dil seçimi, sesle yönetim, isterse çevre profilleri olsun özellik listesi cidden dikkat çekmeyi başarıyor.

Başlangıç ekranını tamamen kendi zevkinize göre süsleyebilir ve önemli fonksiyonlar için hızlı erişim noktaları oluşturabilirsiniz. Ayrıca telefon görüşmelerini de kaydedebilen bir ses kaydedicisi var. Elbette hoparlör üzerinden görüşme ve titreşim alarmı eksik edilmemiş.

Veri özellikleri
Nokia tüm güncel veri hizmetlerini de düşünmüş. Mesela bu müzik cep telefonunda WLAN (802.11g), HSDPA Phase II (3,6 MBit/s) ve Flash içeriklerini rahatlıkla gösterebilen bir web tarayıcı bulabilirsiniz. Highspeed-USB sayesinde PC ve cep telefonu arasında veri transferi son derece hızlı gerçekleşiyor.

1 saniyeden biraz daha fazla bir süre içinde 3 MB'lık test MP3 dosyası USB üzerinden cep telefonuna ulaştı. MB alanı mı? 5800'da bundan istediğiniz kadar mevcut. Kutu içeriğine dâhil microSD kart ile beraber toplam 6,5 GB boş alanınız var. Ayrıca micro-SD slotu 16 GB'a kadar tüm bellek kartlarını destekliyor.

Multimedya: Yetenekli bir yol arkadaşı

Güçlü ses: İyi oynatıcı, iyi ses.

5800 iyi bir müzik çalar ve düzgün bir kameranın yanında bütünleşik navigasyon çözümü de sunuyor.

Müzik
Bir müzik cep telefonundan beklenildiği gibi Nokia, 5800'ı geniş çapta donatılmış bir müzik çalar ile piyasaya sürüyor. Popüler tüm formatları oynatıyor, şarkıları farklı kriterlere göre sıralayabiliyor ve ekranda albüm kapağının yanında oynatılan şarkı hakkında detaylı bilgi de sunuyor. 8 bant ekolayzırı ve ön ayarlı seçimler ile sesi daha da güçlendirebilirsiniz.

Müzik çalar telefonla beraber gelen kulaklık ile düzgün basların yanında tiz tonları da temiz bir şekilde veriyor. 3,5 mm.lik kulaklık girişine kendi kulaklığınızı da takabilirsiniz. Kulaklık olmadan ses stereo hoparlörlerden geliyor. Nokia'ya göre bu hoparlörler şimdiye kadar hiçbir şekilde ulaşılmamış derecede iyi surround-ses veriyor. Testte bu izlenime kapılamadık fakat ses, hoparlörlerden son derece yüksek ve temiz bir şekilde geliyordu.

Kamera
3,2 Megapiksel kamera çözünürlüğü Samsung innov8 ve N96 gibi fotoğraf uzmanlarının yanına yaklaşamıyor ama iyi kalitede fotoğraflar için fazlasıyla yetiyor (resim köşesine bakın). 5800'da LED-flaş ve otomatik odaklama da unutulmamış. Pozitif: Cep telefonunun 5 cm gibi iyi bir yakınlık sınırı var. Bu sayede güzel makro fotoğraflar çekilebiliyor. 5800'ın otomatik modu da son derece başarılı bir şekilde çalışıyor.

Navigasyon
Yol planlaması konusunda eski kağıt haritalar yerine navigasyonu tercih edenler 5800 ile istediklerine ulaşabilecekler. En azından üç ay boyunca. Sebep: Ses ile yönetilebilen uydu destekli navigasyon yazılımını ücretsiz olarak deneyebileceğiniz süre bu kadar. Navigasyon özelliğini "Maps" uygulaması üzerinden etkinleştirebilirsiniz.

Testimizde GPS uydusuyla yapılan bağlantı 2 dakikanın üzerinde sürdü. Bu süre görece uzun olsa da navigasyonun kendisi güvenilir bir şekilde çalıştı. Telefonun hoparlörü görüşme sırasında sesi son derece temiz ve güzel bir şekilde veriyor. Navigasyon yazılımının test süresi bittiğinde senelik, üç aylık veya aylık lisans ücreti ödeyerek tekrar kullanmanız mümkün.

Uygulama: Her şeye iki tık

5800 pil süresi konusunda da kimseye pabuç bırakmıyor. Batarya hücreleri 4 saatin üzerinde dayanıyor. Ama cep telefonu ayarlarına çoğu zaman çift tıklamanız gerekiyor ve bu da bazen sinir bozabiliyor.

Dış görünüş
İtiraf etmeliyiz ki, 5800 tamamen plastik kaplı kasası ile çok da kaliteli gözükmüyor. Aslında pozitif bir izlenim bırakan hafif yapısı da bu görüşümüzü doğruluyor. Fakat kullanılan maddenin işçiliği yine de çok iyi. Cep telefonu 114 gram ağırlığında ve 111 x 52 x 16 mm ebatlarında. 5800 pil süresi testini başarıyla geçiyor: Cihaz tam GSM yükü altında 4 saat ve 22 dakika sonra bize veda etti.

Ekran
5800 XpressMusic'in yönetim merkezi 3,2 inçlik dokunmatik ekranı oluyor. 640 x 360 piksel ve 16 milyon renk desteği ile özellikle videolar ve fotoğraflar için iyi bir çözünürlük sunuyor. Aydınlık ve kontrast değerleri tatmin edici. Pozitif: Ekrana dokunduğunuzda yaptığınız girişin algılandığına dair titreşimsel bir tepki geliyor.

Kullanım
Yeni S60 arayüzü çok dikkat çekiyor: Ana ekranda bir kişi listesi buluyorsunuz. Bu listeye en çok sevdiğiniz dört kişiyi kaydedebiliyorsunuz. Buradaki bir kişiye tıkladığınızda doğrudan bu kişiyi arayabilir veya bu kişiye mesaj çekebilirsiniz. Aynı zamanda arama kaydı veya en son mesajın içeriği gibi bilgiler de elde edebiliyorsunuz. Pratik düşünülmüş bir özellik. Ekranın sağ üst kenarındaki XpressMusic sembolüne tıkladığınızda sizi doğrudan müzik çalara veya web tarayıcısına yönlendiren dört ikonlu bir medya listesine erişiyorsunuz.

Uygulama: Her şeye iki tıkEkrana parmakla tıklamak son derece rahat, semboller yeterince büyük ve sanal QWERTY klavyede yüzde 90 doğru harfe basabildik. Derinlerdeki menülerde bile Windows Mobile cihazlarda olduğu gibi hemen kaleme başvurmak zorunda kalmadık. Yine de 5800, iPhone'un pürüzsüz kullanımına yaklaşamadı. Bazen dokunmatik ekran birkaç denemeden sonra tepki verdi. Aynı zamanda telefon ayarlarında girdilerin üzerine çift tıklama zorunluluğu sinir bozucu olabiliyor.

Akustik
5800 akustik testinde son derece iyi değerlere ulaştı. Konuşma sırasında karşı tarafın sesi temiz ve doğal geliyordu. Sabit hatlarda bazı boğuk seslerle karşılaşsak da genel olarak konuşulanlar iyi bir şekilde anlaşılıyordu. Hoparlör üzerinden görüşme çok hoşumuza gitti. Sesleri yüksek, anlaşılır ve ekosuz bir biçimde veriyordu. Böylece telefon sesli ortamlarda veya araba içinde kullanıma da elverişli oluyor.

Detaylı teknik bilgi tablosu

NOKIA 5800 XPRESSMUSIC
Ürün Nokia 5800 XpressMusic
Fiyat 330 Euro (yurtdışı fiyatı)
Piyasaya çıkış 2008, 4. çeyrek
İşletim sistemi Symbian OS 9.4, S60 5.0 arabirimiyle
Şebeke standartları GSM 850, 900, 1.800, 1.900 MHz
Ağırlık 114 g
Ebatlar 111 x 52 x 16 mm
SAR değeri 0,99 Vat/kg
Batarya tipi Lityum-İyon
Bekleme süresi (Üretici) 16 gün, 22 saat
Konuşma süresi (Üretici) 8 saat, 48 dakika
Minimum konuşma süresi (Ölçülen) 4:22 dakika
Ekran büyüklüğü 70 x 39 mm
Ekran çözünürlüğü 640 x 360 piksel
Renk desteği 16.777.216 renk
Ekran aydınlatması İletilmiş ışık
Kutu içeriği Eşitleme yazılımı, çanta, veri kablosu (USB)
Sıra dışı özellikler Nokia'nın ilk dokunmatik ekranlı cep telefonu
Multimedya Nokia 5800 XpressMusic
Bellek 6.588,0 MB
Kamera 3,15 Megapiksel (2048 x 1536 piksel), LED flaş
Video çekimi 640 x 480 piksel (VGA), uzunluğu bellek miktarına bağlı
Görüntülü konuşma Gerçek görüntülü konuşma
Müzik çalar Music Player (AAC, AAC+, eAAC+, MP3, MP4, M4A, WMA, AMR-NB, AMR-WB, Mobile XMF, SP-MIDI, MIDI Tones (poly 64), RealAudio 7.8,10, True tones, WAV), UKW-Radio
MMS Evet
Telefon ve Organize Etme Özellikleri Nokia 5800 XpressMusic
Adres defteri Dinamik
Dil seçimi Evet
Sesle yönetim Evet
Ahizesiz konuşma Evet
Profiller 6'nın üzerinde
Yazım desteği T9, sözlük genişletilebilir
SMS belleği Dinamik
Kişisel zil sesi ayarı Gruplara ve numaralara has
Zil sesleri: Gerçek sesler / Kayıt Realtones (AAC, AAC+, eAAC+, MP3, MP4, M4A, WMA, AMR-NB, AMR-WB, Mobile XMF, SP-MIDI, MIDI Tones (poly 64), RealAudio 7.8,10, True tones, WAV), zil sesi kaydı
Titreşimle bildirim Evet
Alarm Evet
Organize etme özellikleri Randevu yönetimi, takvim, hesap makinesi, PC-PIM ile eşitleme
Oyunlar 2, ayrıca indirilebiliyor
Java Evet
Veri aktarımı Nokia 5800 XpressMusic
Arayüzler WLAN, Bluetooth, USB
HSCSD (maks. down/up) 57,6/14,4 kbit/s veya 43,2/28,8 kbit/s)
GPRS (maks. down/up) 67,0/13,4 kbit/s veya 53,6/26,8 kbit/s veya 40,2/40,2 kbit/s
UMTS 3.600/384 kbit/s
WAP tarayıcı WAP 2.0, xHTML
E-posta istemcisi Evet

Sonuç: Başarılı bir telefon

Nokia'nın ilk dokunmatik cep telefonu bazı zayıflıklara rağmen ikna etmeyi başarıyor. Özellikle tam teşekküllü donanımı cihazın gümüş madalyayı hak etmesini sağlıyor.

5800 XpressMusic yüksek performanslı bir oynatıcı ve iyi ses kalitesinin yanında WLAN, HSDPA, GPS navigasyon ile puanını iyice yükselten heyecan verici bir müzik telefonu haline geliyor. Flash destekli web tarayıcısı da eğlendirmeyi başarıyor.

Pratik kısayollar içeren yeni S60 arayüzü de övgüyü hak ediyor. Fakat dokunmatik ekranlı telefon, iPhone'un şıklık faktörüne fazla yaklaşamıyor: Dokunmatik ekran geç tepki veriyor ve sezgisel kullanım ön planda değil.

Gereksiz yerlerde çift tıklama zorunluluğu, bazen geç tepki veren ekran ve çok ince olan kaydırma çubuklarından da bahsetmeden edemeyeceğiz. Cihazla beraber verilen kalemi çoğu zaman kullanmanıza gerek kalmıyor, zira 5800 XpressMusic parmaklarla da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Alternatif
Eğer 5800 XpressMusic'in çıkmasını beklemek istemiyorsanız kökenine yönelebilir ve Apple iPhone 3G'yi tercih edebilirsiniz. Apple'ın ürünü de müzik konusunda başarılı ve WLAN, HSDPA ve GPS alıcı ile benzer özellikler sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

nokia her zaman ki gibi boşa kürek çekiyor, yakalamış geçmişden bir başarı ama o orda kalmış. ismi satıyor. hali hazırda adam gibi işlemcili pratik bi cep telefonu hala üretmediler.
ne olsa adamların telefonları ülkemizde en pahalıdan satılıyor. iphone a verilen para da saçma ancak, nokia daha iyi yapabilir; elinde imkan var ama teknolojiyi çok parasal düşünerek yavaş yavaş satıyor.
keşke kimse aldanmasa elindeki ile yetinse.

Piyasadaki iPhone tam bir fiyaska ama eminim bu ürün cok daha tutulacaktır..Sonuçta herkesin bildigi yılların nokiası :)
Benimde en hoşuma gitmeyen yanı plastik dış aksamı (cok basit bi görünüm veriyor bu kadar kaliteli bi telefona)
Umarım 1000tl nin altında piyasaya sürülürde bizde eski telefonları emekli ederiz artık..Heyecanla bekliyoruz Nokia..

Helal olsun valla, o fiyata süper bi telefon yapmışlar. Ne de olsa Nokia

televidyon da çoktan incelediler bunu chip çok ağır kaldın be abi.ayrıca menülerde iki tıklamayı sevmeyenler çıkıcaktır eleştireceklerdir ama yanlış menü seçince oraya girmemesi için yapmış adamlar güzel telefon idare eder arkadaşların dediği gibi plastik olması kötü olmuş yapcak bişey yok ama n97 yi bekleyün o zaman alacaklar

ürünün türkiyeye geliş fiyatı kdv dahil 900 TL...

900 TL'ye satılırsa çok iyi. samsung'un iphone çakması yapmaya çalışıp yüzüne gözüne bulaştırdığı omnia modeli bile 1200 TL

900 tl çok pahalı. bu ekonomik krizde bu telefon için en uygun fiyat 600-700 tl arasıdır. Fazla olursa büyük bir talep olması mümkün değil. Zaten nokianın satışlarının düştüğünüde hesaba katarsak söylediğim fiyat gayet makul seviyededir

finlandiya fiyati 348€ 22% vergi dahil fiyati ben Turkiyede 800 Lira olmasini bekliyorum bu telefonun vergiler dahil bakalim hadi hayirlisi

Türkiye'de 600-700'e satılsa bu telefon kapış kapış gider

eğer ki 1200 TL'den bir kuruş ucuz olsun 2 tane alıyorum:)

Güzel telefon. Samsung olsa mutlaka bu telefondaki 2-3 özelliği eksik bırakırdı..

büyüksün be nokia. durup durup gene bombayı patlattın

Telefon genel anlamda güzel görünüyo,özellikleride fena değil ama fiyatı bence biraz fazla,sırf dokunmatik ekran diye bu kadar pahalı olması gerekmez,ayrıca 3.2 mp bence böyle donanımlı bir telefon için oldukça düşük bir çözünürlük,en basitinden bir d900 bile aynı çözünürlükte,ben yinede samsung'un benzer özelliklerde bir telefonunu tercih ederim açıkçası...

Poster basmıyorsan yada fotoğrafa zoomlayıp milletin sivilcelerine bakmak gibi bir merakın yoksa, 3.2 MP'lik çözünürlük bir cep telefonu kamerası için yeterlidir.

Ben 3.2 mg'lin düşük bir çözünürlük olduğunu söylemedim,böyle donanımlı bir telefon için düşük bir çözünürlük olduğunu söylemeye çalıştım ayrıca fiyatıda gereğinden fazla,yazdıklarım iphone içinde geçerli...

24 Ocak 2009 Cumartesi, 16:31;

bence bu telefonun kamerasının çözünürlüğü gayet yeterli. telefonda yada dijital kameralarda dikkat edilmesi gereken tek husus megapiksel mi? kameralardaki iso değerinden neden kimse bahsetmiyor? üreticiler de tüketicilerin bu cehaletini ve megapikselle hava attıklarını bildiği için sadece megapiksele değiniyorlar. bilinçsiz tüketiciler de sazan gibi atlıyor.

1 haftaya kalmaz daha gelismisini cıkarırlar.ve fiyaatı yarıya duser ne gerek simdi bi ton para vermeye.benim 5200 var gayet memnınum arıyomu mesaj atıyomu tamam telefon bunun içindir.

şampiyon kimmiş? bu telefon mu şampiyon? hadi canım sende. lg renoir'i duymadınız herhalde.

iPhone kim ne derse desin buda iPhone kopyası zaten koskoca nokia bile iPhone taklidi yapıyorsa birinci sormaya gerek yok bence iPhone.

Herkes Iphoneu taklit ediyor ve bu bir hata. Iphone'un ustunlugunu kabul etmek oluyor cunku bu...

ben insanları gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Özellikleri çok iyi olan sadece dokunmatik ekranı olan bir telefon yapsa Nokia suç işlemiş oluyor yapmasa da obaaa, Iphone'a bak Nokia cevap bile veremedi diyorlar. Yani Nokia ne yapsa suç. Kaldıki Nokia kendi tarzını yaratamamış diyenlere sesleniyor telefonun input yolları hem parmak, hem stylus hem de pena ile girilebiliniyor. Kaldıki içinde ATANMIŞ SES ÇİPİ var. Nokia Iphone dan daha iyi bir telefonu daha ucuza piyasaya sürerse yine suç işlemiş olur çünkü hepimizi kazıklanmak istiyoruz. Başka türlüsü olamaz...

Şu anki telefonum Nokia 6500 Slide. 3.2 megapiksel kamera çözünürlüğü var ve resim kalitesinden gayet memnunum..
Benim kafama takılan bu telefonun 4 buçuk saate yakın konuşma süresi varmış, peki tam dolu bataryayla kesintisiz kaç saat müzik dinleyebiliyoruz acaba?

arkadaşlar hepsiburada.com ön sipariş alıyo 900 lira civarı 15 şubatta geliyor telefon merakla bekliyoruz bu fiyatla giriş yaptığına göre makul bir seviyeye çekilince alabiliriz telefonu...

1-45 saate kadar kesintisiz müzik...!!
2- Devasa büyüklükte ve çözünürlükte Ekran ...!!
3- Sektördeki En kaliteli Stereo Hoparlörler...!!
4- İnanılmaz duyarlı Dokunmatik Ekran...!!
5- Menüler arası hızlı geçiş..!!
6- Son sürüm Sybian işletim sistemi...!!

ANCAK YURTDIŞINDA 300-320 € seviyesinde ve n79 dan ucuz olmasına rağmen türkiyedee n79 dan daha pahalı.. Ama Merak etmeyin Nisan Ayına kalmaz 750 civarına iner ve tam alınacak kıvama gelir... Ayrıntılı inceleme isteyenler 'kafakafaya' sitesinden bulabilirler..

Saygılar..!!

bu site 7 yaş için uygun değil.dir

arkadaşlar telefon resmi olarak 7 şubat ta nokia shoplarda piyasaya çıkıyor. İlk 400 kişiye kulaklık hediyesi var. Nokia nın yaptığı açıklamaya göre ilk çıkış fiyatı 899 TL herkeze duyurulur...

Nokiayı kötülemeyi ilke edinmiş arkadaşlara sesleniyorum:
nokia sosyete balonunun(iphone) çıkmasından sonra piyasada düşüşe geçmiştir. nokiayı gerçekten eliştirmek isteyenler önce bi kullansınlar sonra buraya yorum yazsınlar 2yıldır n70 kullanıyorum ve yakın zamanda bu telefondan da alacağım iphone bir numara diyenler n97yi beklesinler bakalım kim 1 numaraymıs görsünler... hem iphonun eksilerini görmek yerine hala bize o kalası savunuyorsunuz.
chip.com.tr test etti onayladı bu telefon 1numara fazla söze gerek yok.

15 şubat deill 7 şubat

35 saat müzik var

bu telefon bi kere ıphoneden önce tanıtıldı ve daha çok kişi alcağı için çok yaptılar bu da uzun süre aldı

lg mi bana şaka yapmayın

Bence yorum yapabilmek için önce kullanmış olmak gerek. AB yapılan birçok test sayfalarını okuyorum. Chip in kardeşi xonio da 1. numarada gözüken bir cihazı focus'un 14-15 sırasında görmek bana garip geliyor. Cihazı elime alıp inceledim. Tamamen plastik. Bence aynı serinin 5320 serisine 3,2 mp bir kamera takılsa daha başarılı olurdu.

sony ericson c 905 8,1mp kamera, wi fi ,müzik i,nternet, oyun mükemmel alet diye ben buna derim. Nokia bi özellik ekliyo tonla para istiyo.

kimse iphonu taklit etmiyor coklu dokunma da iphone patenti bahane ederek kendini tekellestirmeye calisiyor. 2mpx dandik kamerasi ayni anda tek uygulamanin calismasindan dolayi iphone hizli gozukuyor . 5800 aldim ve kullaniyorum bekledigimden daha hizli cikti N82 vardi bende ve ondan wifi ve menu gecisi olarak cok hizli ayni anda muzik dinlerken fotograf cektim ve sonrada oyun oynamaya basladim ve bir yavaslama yok. dosya kopyalarken bekledigimden yavas kopyalama yapti. resimler n82 kalitesinde degil onda xenon flash vardi bunda iki tane led . onun disinda cift tiklama bazen sinir etsede iyi dusunulmus. arti suanda nokianinda kendine ait bir coklu dokunma patenti oldugunu ve onumuzdeki yillarda piyasada olacagini okumustum.

Nokianin urunlerinin plastik olmasinin bir nedenide kapak olayi avrupa birligi yasalarina gore mobil cihazlarinin kullanicilar tarafindan kolaylikla degistirilecek durumda olmasi gerekiyor. Bu durumda ilerde apple nin buyuk bir tasarim degisimine gitmesi gerekicek . bir milyarlik bir cezada apple girebilir.

Telefonu inceledim ve almayı düşünüyorum. Dokunmatik ekranı bana göre gayet kullanışlı parmakla bile kullanbiliryorsunuz. Kamerası gayet iyi. Bu telefonun kamerasını samsung'un 3.2mplik kameralı telefonlarıyla karşılaştırma yapan arkadaşlar yanlış karşılaştırma yapıyor.Çünkü Nokia Carl Zeiss Tessar mercek kullanıyor. Görüntüler samsung'a göre daha kaliteli. Bunu sizde deneyebilirsiniz. Bi Nokia N73 ile foto çekin bide aynı kareyi Samsung D900 ile. Farkı göreceksiniz.

daha çıkmadan sevmiştim

5800 aldım kullanıyorum. Aldığıma pişman oldum diyemem aksine memnunum bile. Başka herhengi bir cihazla kıyaslamayacağım saçma olur. Telefon çok kullanışlı ve nokia'nın tarihinde en cömert içerik sunduğu telefon diye düşünüyorum, nokia genelde tüm özellikleri bir telefona sıralar bir - iki tane eksik bırakırdı bilinçli olarak onuda başka modellere saklardı, ama bu telefonda gerçekten yok yok bu telefona nokia çok cömert davranmış gerçekten, gps eklenmiş olmak için eklenmiş bir gps değil gerçekten güvenilir ve doğru çalıştı (magellan ile test ettim) web tarayıcısı ve müzik çaları biraz kullanışsız geldi bana ama onuda yakında çıkacak S60 5th uygulamalarla giderebileceğimi düşünürek dert etmiyorum bence 1500 tl lerde gezen N96 ya göre de çok pahalı değil makul fiyatta.
tavsiye ederim...

ben aldım 900 TL ve memnunum hatta alacak olan çok arkadaşda tanıyorum nokia'nın en gözde bir telefonu herkesede tafsiye ederim
iphone alacağınıza 5800 alın daha iyi

5800' Gerçekten müthiş bir telefon bazı cahiller telefonu iyi bilmesede apple Iphoneden daha kaliteli ve daha iyi oldugu kesin .

bu fiyatlara yazık cidden yazık bende 5800 vardı aldım almamla satmam bir oldu nokia diyemedim inanın ekranın arasında kasayla boşluk var ışık sızıyor teli geri yollatım gelen diğer telde aynı meyerse ilk parti defolu gelmiş yazıklar olsun dedim nokia gibi dev firma sanki çin firması çin den bile gelen tellerde böyle kalitesiz işçilik yok.. iphone da kullandım inanın savunulucak bir yanı yok iphoneda tamamen bir statü göstergesi telefon bluetooth paylaşımı yok 3g si yok tamamen ortamda hava atma amaçlı bir tel.. ayrıca piyasada bir ton çin malı çakmaları doldu havası falan kalmadı..

eyer dokunmantik ekran istiyorsanız bu tellerin yarı fiyatına hatta çeyrek fiyatına Xenium X800 alabilirsiniz çok güzel kullanışlı bir tel 8gb kadar desteği var fiyatı 300 tl tek eksiği wifi onunda pek önemi yok normal hattan girersiniz içinde office den tutunda türkçe el yazısı programına kadar var.. 2 mp kamerasıda var 5800 da olmayan sesli aramada var.. fiyatıda sudan ucuz.. hiç olmassa işçiliği kaliteli markası marka boş bir marka değil philips neticede çakmasıda yok..

bende aldigim 1 ay oluyo. butun millet bayildi telefona. bencede muthis.. sadece kulakligi takin muzigi acip gozlerinizi kapatin boyle bi ses telefondan cikarmi die hayretlere dusersiniz.. tek kelimeyle muthissssss

bn bu telefondan almayı düşünüorum bnce güzel bir telefon

bende alalı bir hafta oldu ve cok memnunum bence 10 numara bir telefon

chip bu cihazı 1500 tl lik iphone la kıyaslamış ve neredeyse ona yakın bir not vermiş. ve bu telefon şu an piyasada 530 tl. fiyat performans olarak ne kadar iyi varın siz hesap edin. telefon ihtiyacım vardı hemen aldım...

Bende düşünüyorum bu telefıonu,, fakat, fiyatlar kafamı karıştırdı,,,, 7 şubat da çıkacak diyorlar ve 899 diyorlar,,, internet fiyatğına bakıyorum 564,00 müydü,,, fakat benim alacak olduğum şirket ise,, kampanya var 510,00 diyor,,, fiyatların arasındaki fark fazla,, artı,, daha tanıtım tarihi gelmeden bu fiyat aralığı çok tuhafıma gitti,,, telefon hakkında yorum yapmicam,, çünkü dokunmatik ekran kullanmadım,, ama nokia 'dan da şaşmak istemem,,,

ben kullanıyorm ama nerde inanılmaz hassasiyetli dokunmatik ekran? telefonun dokunmatik algılaması ve menüler arası geçişi çok zayıf onun dışında çok memnunum, ama sinir bozucu bi eksiklik!!

telefon parasına göre iyi sayılır ama zamanı geri alsam bu telefonu almazdım yaklaşık 20 gündür kullanıyorum izlenimlerimi yazayım:

Not: Telefon V40 a yükseltilmiştir.

- Ses kalitesi çok iyi ama ses yüksekliği tatmin edici değil
- Kameası asla 3,2 mp değildir neredeyse 6600 ile aynı kalitede foto çekiyor.
-Navigasyonu çok kötü ilk aldığımda saniyeler içinde yerimi bulmuştu (ç.dışı kullanımda) ama şu anda 10 dk da bulamıyor.
-Yeni gelenlerde kulaklığı değiştirmişler (bendeki de öyle) beyaz bi kulaklık verdiler ama kulaklıkta kumanda yok bi sonraki şarkıya geçmek için telefonu cebinizden ve kılıfında çıkarıp tuş kilidini açıp bi sonraki şarkıya geçip geri koyuyosunuz ve o şarkıdan sonra da o an dinlemek istemediğiniz başka bi şarkı gelirse aynı işlemi tekrarlıyosunuz.
- kablosus ağ ile facebook a filan girdiğimde video oynatamıyorum sadece resim ve yazılar görünüyor (her ne kadar nette skyfire açıyo gibi yazılar olsa da kesinlikle verim alamadım yüklediğim ilk gün açtı sonra açamadım skyfire ile)
- Resmi sitesinde nimbuzz gibi bi iletişim pprogramı var msn vs için anlık mesajlaşma çok zor cvp yazmak için yıklıyosunuz tuş takımı çıkıyo başka bi ekran açılıyo yazıyı yazıp ok diyosunuz sonra ayrıca bi daha ok diyosunuz bana çok zahmetli geldi (6 yıldır ngage kullanıcısıyım onda böyle sorun yoktu 2004 te üretilmiş bi telefon olduğunu düşünürsek 2010 da daha pratik olması gerekirdi tersine işlemiş anlaşılan)

şimdilik aklıma gelenler bunlar ha bi de telefonu alanlar hemen pc ye bağlanıp güncelleme yapabileceğini sanıyosa avcunu yalar onun içinde epey uğraşmak lazım telefon kodu değiştirmek için program ve doğru kod u bulmak lazım yoksa kızrmızı temalı telefonunuz mavi olabilir bi anda :) sonuç olarak yaklaşık 20 gün önce 515 tl ye aldığım bu telefonu nokia 500 tl ye geri alsa hiç düşünmeden iade ederdim...

arkadaşlar v50 ile telefonun kullanılabilirliği baya arttı menülere de kaydırma özelliği geldi müzikçalar daha güzel ve telefon daha hızlı oldu kamera gündüz dış çekimleri başarılı sayılabilir ama kapalı mekan ve ışığın doğal olmadığı yerlerde berbat görüntü veriyor onun dışında eskiye oranla yeni güncellemeler telefonun değreni fiyat la ters orantılı llarak arttırıyor önümüzdeki güncellemede bi de adam gibi flash desteği yapıp internet tarayıcı üzerinde çalışılırsa telefon tek kelime ile rakipsiz olur :D

Güzel ve ucuz bir telefon . . .

telefonu alalı yaklaşık 2ay oldu yukarıda yapılan eleştrilere katılmıyorum. Öncelikle bu yorumu telden yazıyorum. Dokunmatik hassasiyeti çok ii. Flash desteği mevcut yani rahatlıkla izlenebiliyor tabi bazı codecleri izlemek mümkün olamıyor. Ayrıca videoları izlerken kaydediyor. Güncelleme Ovi ile çok kolay pc ye tak suiti seç ovi açılıyor güncelle yi tıkla her şeyi otomztik. Program desteği çok geniş ve ücretsiz. Navigasyon güncellemeden sonra başarılı. Evet msn tarzı program kötü zaten tek eksisi bu.birde internette onunla gezmek çok zevkli.

Arkadaşlar tlfn özellikleriyle olsun hızıyla olsun görüntü kalitesiyle olsun tasarımıyla olsun harika bi telefon ben kullanıyorum sizede oneriyorum çok kaliteli bi telefon.

5800dan internetten nasıl video izlerim

hala kullanıyorum ve çok güzel telefon

Sen de yorum yaz