CHIP Online TEST: Nokia E75

CHIP Online, iş ve eğlenceyi bir araya getiren Nokia E75'i mercek altına aldı...

Donanım: Eksiksiz

Donanım: Eksiksiz
E75 ev ve iş hayatınızı birbirinden ayırmanıza yardımcı oluyor.

Nokia E75'in en önemli özelliği alçakgönüllülüğü. Kimse ilk bakışta bu kutunun içerisinde hem bir iş telefonuna hem de bir multimedya telefona yetecek kadar çok özellik olduğunu fark edemiyor.

Donanım
İlk bakışta E75 ekranı biraz büyük olan normal bir telefona benziyor. Ancak daha yakından incelediğinizde E75'in itilerek açılan bir klavyesi olduğunu anlıyorsunuz. Tabi iş telefonu olduğunu fark ettiğinizde bu sefer ekran biraz küçük gelmeye başlıyor. Ama aslında telefonun kullanımını bu kadar kolay ve rahat yapan da aslında küçük oluşu.

Diğer Nokia E telefonlarda olduğu gibi E75 de Symbian S60 sistemi ile çalışıyor. Bu şekilde dil seçiminden SMS ön izleme ayarlarına, kullanıcı profillerinde videolu görüşmeye her şey çok kolay yapılabiliyor. Yanında gelen donanım ise hayli doyurucu: Stereo kulaklık, veri aktarım kablosu ve 4GB'lık bellek kartı (Micro SD). E75 istendiğinde klasik 3,5mm'lik girişli kulaklıklarla da kullanılabiliyor.

GPS Navigasyon
E75'inizi istediğinizde navigasyon cihazı olarak da kullanabiliyorsunuz. A-GPS desteği olan E75, süreli olan Nokia Maps navigasyon paketi ile oldukça doğru sonuçlar veriyor.

İki yüzlü telefon
Nokia'nın bu telefonla kullanıcılarına sunduğu önemli bir nokta da profil seçimi. İsterseniz telefonunuzu "Kişisel" moda getirerek kişisel verilerinize, telefon rehberinize ve ayarlara odaklı bir moda geçebiliyor, isterseniz de "İş" moduna getirerek profesyonel kullanıma uygun hale getirebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Gerçekten bu sefer yapmışlar.640x480 video kaydı çok iyi.simbian destekli olması ve kayarak açılan klavyesi telefonu hem iş hem de multimedya modele çeviriyor.ngage platformunu desteklemesi de ayrı bi güzelliği.

Etkileyici fakat ekranı küçük...

Ekranı dokunmatik olmayan bir telefonun donanımı için eksiksiz demek ne kadar dogru?

ekranın hemen aLtındaki tuş takımı yerine dokunmatk bi ekran tercih ediLseydi ve bu nedenLe de daha geniş bi ekrna sahip oLSaydı daha çekici oLabiLirdi

arkadaşım "donanımı tam" diyebilmek için telefon dünyasında var olan bütün özellikleri tek telefona sokmak mı lazım? iş telefonunda ne gerekir? büyük ekran, tam klavye bir de binbir türlü internet ve diğer bağlantı türleri. bu telefonda da hepsi var benim görebildiğim kadarıyla. bence "donanımı tam" oldukça doğru bir yorum.

bknz:
`herşey oLmak yetmiyor, bazen hiçbirşey oLmak gerek´

Kim ne derse desin e serisi n serisinden daha kullanışlı.

Bazı yorum yapan arkadaşlar dokunmatik ekran ve ekran küçüklüğünden bahsetmişler, bu bir Business telefonu, iphone gibi eğlence telefonu değil... Nokia çok güzel bir telefon yapmış bence.

Şu n97 bi gelsin hele o zaman hiç laf söyleyemeyeceksiniz. hem dokunmatik ekran hem klavye hem gps hem wi-fi hem 5 mp kamera hem 32 gb bellek hem 3,5 ses çıkışı da var, resmen "all in one"

Yıllardır bu siteyi takip ediyorum daha bir kere herhangi bir Nokia modele de kötü dendiğini hatırlamıyorum ...

qwerty klavyesi var bide önüne tuş takımı koymuş akı akıl gel bana takıl bu kadar güzel tasarımı olan telefona full dokunmatik ekran yakışırdı Apple'yi ondan seviyorum adamlar tasarım ustası ne nokia ne micropsoft hiçbiri yanına yaklaşamaz tasarım ve diğer konularda.

Nedir bu telefon manyaklığı anlamadım ki...

Nokia'nın Türkçe sitesinde halen daha E75 için bir tanıtım yok.

3.2 mp ve plastik bir telefona 1100 tl kim verecek doğrusu anlamış değilim? Samsung Innov8 tüm özellikleri barındırıyor üstüne bir de 8 mp kameraya sahip fiyatı 1500 civarı. Plastik nokialar artık çağdışı olmuş. Chip Online'da 3.2 mp kamerayla güzel fotoğraflar çekebilirsiniz diyerek ve de tuş takımının inanılmaz derecede kullanışsız olmadığını belirtmeyerek biraz reklama kaçmıştır bence. Artık Nokia'ya boşuna para verecek kadar cahil bir kullanıcı değilim, deneye deneye öğrendim plastik telefon olmaz, yüksek ücretler verilmez, yazıktır.

E75' in SMS yazarken harflerin geriden gelmesi gibi oldukça ciddi bir sıkıntısı var. Nokia bunun için GenPa' ya gönderin demek dışında birşey yapamamakta. Telefonun daha yeni yazılımı yokken Genpa ne yapsın. Bu kadar para verip SMS yazamamak pardon 10 dk' da yazmak bu parayı verip 1 ay içinde sorun yaşayınca oldukça soğutuyor.

şuanda E75 kullanıoyrum.telefon gerçekten çok özllikli ve kullanışlı..ancak buna işçilik kalitesimi denir bilmiyorum ama gerçkten çok ama çok kötü ve ilk sürüm olduğundanmıdır nedir telefonun bazı sıkıntıları var. Örneğin telefonun hareket sensörü içine kaçık,kamera açıldığında ekranın ortasında bir ölü nokta var. Özetle şunu söylemeliyimki özellikleri bana tatmin edici geldi ama işçilik berbat !

ya arkadaşlarrr bendde almak istiorum bu telefonu ve kafamda soru işaretleri war!! msela sybian s60 dioalarr bu ii bi program mı ktü bi program mı anlayamadım yani!! yada bu illa iş telefonu olarak mı kullanılırr öğrencilere yakışmaz mı??

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir