The Great Martian War: Marslılar'la savaş!

1913 - 1917 yılları arasında "yaşanan" Büyük Marslı Savaşı'nı daha önce hiç duymuş muydunuz?

The Great Martian War: Marslılar'la büyük savaş!
Seriyi izleyenlerin çoğu, gerçek zannediyor

1913 - 1917 yılları arasında yaşanan, insanlığın belki de en büyük savaşı olan "Büyük Marslı Savaşı" hakkında ne biliyorsunuz? Muhtemelen hiçbir şey... Bilmemeniz de normal; çünkü aslında böyle bir savaş hiç olmadı. Hatta o tarihlerde insanlığın en büyük felaketlerinden biri, Birinci Dünya Savaşı yaşanmaktaydı.

Fakat bir süredir History Channel'da yayınlanan ve fragmanlarıyla görenleri şaşırtmayı başaran  belgesel serisi, sanıyoruz kanalın yayınladığı en iyi diziler arasında bulunuyor. Büyük Marslı Savaşı (The Great Martian War) adı altında ekrana gelen belgesel dizide, Birinci Dünya Savaşı görüntüleri içerisine yerleştirilmiş, farklı uzaylı modellemeleri eklenmiş. Gerçek savaş görüntülerine eklenen uzaylı görüntüleri o kadar ince elenip sık dokunmuş ve kamera tekniklerine öyle bir özenilmiş ki birçok izleyici gerçekten de böyle bir savaşın olduğuna çoktan inanmış durumda.

Bu tip belgesellere "Mockumentary" adı veriliyor. Gerçek görüntülere, belli bir senaryo dahilinde özel efektler eklenerek hazırlanan bu belgeseller çoğu zaman pek gerçekçi olamıyor. Ama bahsettiğimiz Büyük Marslı Savaşı, 1913 ile 1917 yılları arasında gerçekleşen ve o zamana kadar kimsenin hayal bile edemeyeceği bir dehşeti konu alıyor. Uzaylıların Dünya'ya yaptığı saldırıda, insanoğlunun kendini korumak için her şeyi yaptığı bu dönem, büyük bir yok oluşun engellendiği dönemi anlatmakta... Program, Birinci Dünya Savaşı ile paralel şekilde ilerleyecek bir senaryoyu, içerisine bilim kurgu elementleri koymak suretiyle, yeniden canlandırıyor ve gerçek ile fantastik dünyayı harika şekilde bir araya getiriyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Siz sahte oldugunu ne biliyorsunuz ki ya gerçekse ya milleti bu görüntülerle sahte deyip milleti kandırıp gercek uzaylılar geldiginde o zaman ne yapacaksınız

@17 Eki 2014 19:03 Burada yapılan da zaten sahte uzaylı savaşlarını haklı kılmak için yapılan psikolojik savaştır.

@17 Eki 2014 19:03 ne diyonuz abi ya

@17 Eki 2014 19:03 Bunlar prometheus etkisi sazanım yıl olmuş 2015 hala gelmediler.eeee nerdeler heee belki 2017'de skynet bütün dünyayı ele geçirirse ozaman t-600.800 ve 1000'lerle savaşırsın canım benim......:))))))

aaaaa ne yani gerçek değil miydi?

hc mobil oyun sektorunde para oldunu anlayinca boyle bi ise girismis anlasilan. burada belgesel oyunun reklamini yapmak icin cekiliyor. oyun android platformunda şimdiden yerini almis. anlayacağınız her yol kapitalist duzene cikiyor bu devirde. isi bilen kaldiriyor parayi. ama hc cok sevdigim bi kanal hic yakistiramadim.

Geliyorlar... Geliyorlar... :D millet uçmuş

Ya arkadaşım biz sanki uzayda yaşamıyor muyuz ? Öyle ise biz zaten uzaylıyız. Uzay herkesin malı başka canlılara uzaylı demek yerine dünya dışı varlık olarak adlandırmak gerekmez mi ? Sevgili Chip artık bana hak verip de yazılarını düzeltir misin bilemem :-D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir