Thunderbolt ve USB 3.0 dost olacak!

USB 3.0 ve en büyük rakibi: İki düşman teknoloji, meğer o kadar da düşman değilmiş...

  • Gökay Özbudak
"Thunderbolt ve USB 3.0 beraber yaşayacak."
Piyasanın gözleri şimdiden onun üzerinde...

Intel'in merakla takip edilen teknolojisi Thunderbolt(eski adıyla Lighpeak) içerdiği bağlantı hızıyla beraber USB'nin karşısında bir rakip olarak duracağı düşünülüyordu. Ancak Intel'den Kirk Skaugen'in yaptığı açıklamaya göre; Thunderbolt ve USB 3.0 teknoloji piyasasında hayatlarını rekabet içerisinde değil aksine beraber sürdürecek.

Intel'in "Ivy Bridge" olarak isimlendirilen yeni nesil çipsetinde USB 3.0 ve Thunderbolt desteği olacak. Thunderbolt, şimdiden piyasada oldukça kabul görmeye başladı; Western Digital ve LaCie gibi endüstrinin ağır topları Thundebolt taşınabilir belleklerini tanıttı. Hewlett-Packard USB 3.0'ı destekleyeceğini açıklarken, Thunderbolt'u da gelecekteki ürünleri için düşüneceğini söyledi.

Thunderbolt saniyede 10 gigabit veri transferi imkanıyla şimdiden birçok üreticinin gözdesi durumunda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hızlıymış

iş kullanıma geldiginde hic biri vaad ettigi hızı veremiyor bunlar hikaye

hayali bile güzel be:) gelecek muazzam şeylerle dolu

thunderbolt çok iyi ve hızlı,

eğer hdd den bu ara birimle bişey atacaksan malesef sadece Sata hızın oda yanılmıyorsam en hızlısı 6Gbps le kopyalama yada aktarım yapabilirsin. Ozaman 4Gbps havada. Eğer pc de de sata bağlantı birimi yerine bunu yada bu hızda bi bağlantı kullanırlarsa ozaman verimli olabilir.
Tam tersini de düşünebilirsiniz. elinizde 10Gbps hızlı bir harici hdd niz var ve ondan pc nize doaya kopyalamaya kalktığınızda pc nin hdd sinin yazım hızı kadar verim alırsınız oda yanılmıyorsam 4gbps gibi bişey.(standart donanımlı bir ev pc si için)

Arkadaşlar yanılıyorsam bilen kişiler yazımda düzeltme yapabilirler. Benimki sadece mantığımın yorumu....

Saygılarımla....

Thunderbolt saniyede 10 gigabit veri transferi ne demek ya.usb 2.0 dan alınabilecek max hız okumada 60 mb sn.bu nedemek kaç katı siz hesabını yapın.hddlerden 3 5 sn filmi sona 2 3 dk da koca harddiskleri taşıayabileceğiz.

@20 Nis 2011 08:08 Hayır hdd okuma yazma oranı etkiler

@20 Nis 2011 08:08 okuma yazma hızına bağlı

Thunderbolt uluslararasi standar olamayacak topal dogmus bir teknolojidir. USB 3.0 5Gb/s hiziyla suanda piyasadaki en hizli SSD'lerin harici olarak raid yapilmasi durumundaki veri trafigini kaldirabilecek iken gereksiz ve standart olmayan bir arayuz icin bu kadar baski yapmak sacmaliktan baska birsey degil. Ne yani thunderbolt gelecekte sizin 30mb/s okuyan harici hddleriniz gidip 1.25GB/s'de okuma mi yapmaya baslayacak. Suan piyasadaki hic bir urun USB 3.0 'in sundugu hizin ustune cikabilecek teknolojiye sahip degil. Önumuzdeki 5 yil icerisinde de ancak SSD'ler cikabilir ki o zamana kadar USB 4.0 cikmis olur 25GB/s hizinda.

iş kullanıma geldiginde hic biri vaad ettigi hızı veremiyor bunlar hikaye
----------
Veremezki suanda piyasada bulunan hic bir HDD USB 2.0 hizini bile kullanamaz iken (480Mb/s) siz bunu USB 3.0'a bagladiginizda HDD ucacak mi saniyorsunuz? Hatirladiginiz gibi FireWire diye de bir baglanti arabirimi vardi yada e-Sata diye birseyler cikmis ortaliklarda dolaniyordu? Ne oldugunu hatirlayanlar var mi aranizda? Thunderbolt'da bunlar gibi ise yaramayan bir arayuz olup yerini USB4.0 birakmis olacak. Bu arayuzleri kullanan aygitlarin hizlari gelismedigi surece arayuzun hizi cokta fazla bir anlam katmiyor.

Thunderbolt 10Gb/s yada 1,25GB/s
USB 3.0 5Gb/s yada 0,625MB/s
USB 2.0 480Mb/s yada 60MB/s

En hizli HDD(WD Velociraptor) 100MB/s okuma hizina sahip bu durumda kimse gidip bu HDD'yi harici olarak kullanmayacagina göre.

En hizli SSD 540 MB/s hizinda okuma yapabilir iken ve bu urunu de kimsenin harici olarak kullanmayacagini ,en hizli flash belleklerin hala 100MB/s altinda yazabildigini dusunursek Thunderbolt'un Display Port'un yada HDMI'in yerini almasini'da beklemedigimize göre hangi harici aygitin USB 2.0 sundugu 60MB/s'in uzerine ciktigini ve bu aygita USB 3.0'in sundugu hizin yetmedigni sögler misiniz?

Çevre birimleri, özellikle depolama birimleri mekanik yapıdan kurtulmadığı sürece diğer yorumcu arkadaşların dediği gibi bahsi geçen hızların bir anlamı olmayacaktır. Bununla birlikte, şu an ki dijital depolama araçlarının ömrünün de çok uzun olmadığını biliyoruz. Bu ikisi bir araya gelince çok ta anlamlı bir sonuç ortaya çıkıyor, daha uzun bir süre hız konusunda bir gelişme olmayacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play