Tiangong-1, Uzay Mezarlığını Iskaladı!

Çin'in kontrolden çıkan uydusu, atmosfere girdi ve muhtemel bir faciaya yol açmadan okyanusun derinliklerine daldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Tiangong-1, Uzay Mezarlığını Iskaladı!

Çin'in kontrol dışı uydusu Tiangong-1, artık eskisi kadar kontrolsüz değil. Uydunun atmosferden geçtikten sonra hayatta kalan parçaları, muhtemelen Güney Pasifik'in derinliklerine doğru ilerliyor.

Tiangong-1, Kaliforniya Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Ortak Uzay Operasyon Merkezi'ne göre Dünya'nın atmosferine, Tahiti yakınlarındaki okyanusun üzerine Türkiye saatiyle yaklaşık 03:16'da girdi. Astronom Jonathan McDowell'in de Twitter'da belirttiği üzere Tiangong-1, güney Pasifik'in "uzay aracı mezarlığını" ıskaladı. Bu alan, Rusya'nın Mir uzay istasyonu dahil olmak üzere bir dizi uzay aracının son dinlenme yeri.

Uydunun atmosfere giriş yaptığı, Çin İnsanlı Uzay Ajansı tarafından da doğrulandı.

2011'de fırlatılan Tiangong-1 için plan, aracı kontrollü olarak atmosfere sokmaktı. Ancak uyduyla olan bağlantı 2016'da kayboldu. Uydunun kontrolsüz düşmesi önemli bir fark oluşturmuyor çünkü kontrollü olarak indirilen uydular da yakın bir konumdalar.

Kısacası Tiangong-1'un zaten çok düşük olan kafanıza düşme olasılığı, artık hiç yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Benim anlamadığım Uzaya gidip gelen diğer astronotların aracına bir şey olmuyor parçalanmıyor da Bu çin uzay aracı atmosfere girince nasıl patlayarak parçalandı?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play