Tianhe-2: En iyiden 2 kat daha iyi!

Geçen yılın en hızlı süper bilgisayarını ikiye katlayan, dünyanın en güçlü bilgisayarı ile tanışın!

Tianhe-2: En iyiden 2 kat daha iyi!

Çin'deki National University of Defense Technology (Ulusal, Savunma Teknolojileri Üniversitesi), Guangzho'daki ulusal süper-bilgisayar merkezinde, Linux ile çalışan bir Tianhe-2 süper-bilgisayar geliştirildi. Sistem, 48.000 Xeon Phi hızlandırıcı ile güçlendirilmiş, 32.000 adet Xeon işlemci ve 33.86 petaflopluk (saniyede katrilyon tane matematik hesaplaması) peformansını desteklemek için bir petabytelık bir hafızaya sahip.

Bu sayılar, geçen yılın en iyi süper-bilgisayarının sahip olduğu sayıların tam olarak iki katı. Geçen yılın en iyisi olan süper-bilgisayar, Oak Ridge Ulusal Laboratuarları'nın ürettiği 17.59 petaflopluk performansı ile Titan'dı.

Şimdi hedefte, saniyede bir kentilyon hesap, yani bir exaflopa ulaşma yarışı var. Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı'nın yönetici vekili Horst Simon, bu exaflop bariyerinin, önümüzdeki on yıl içerisinde aşılabilineceğine inanıyor. Tabii ki bu engelin aşılması için, öncelikle bilim adamlarının bilgisayarın kullanacağı enerji sorununu gidermeleri gerekiyor. Tianhe-2, şu anda 17.8 megawattlık bir enerji harcıyor. Horst Simon, durumu şu şekilde özetlemekte: "Güç verimliliği için giderek artan eğilim, zaman içerisinde yavaş artıyor olarak gözükse bile, 2010 yılında hızlandırıcı / çok-çekirdek (mimarileri)  geçişi ile gelen tek seferlik bir kazanç oldu. Bu, başka teknolojiler tarafından desteklenmediği müddetçe, sürdürülebilir bir yöntem değil. Sihrin sonuna geldik – sonuna kadar kullandık. Artık, en verimli sistem, petaflop başına 1 ile 2 megawatt arası bir enerji ihtiyacı duyuyor. Exaflopa geçmek için bunu 1000 ile çarparsanız, bu enerjinin kesinlikle ekonomik olmadığını görebilirsiniz."

Tianhe-2 hakkında belki de en etkileyici detay, makinenin içinde bulunan yerli donanım miktarı. Top500 editörü Jack Dongarra'nın söylediğine göre Intel işlemcilerin dışındaki, "işletim sistemi, yazılım, iç-bağlantılar ve iletişim işlemcileri, tamamen Çin üretimi." Ancak, rekabet oranı giderek artan bu sektörde, Tianhe-2'nin yerini koruyup koruyamayacağını görmek için, önümüzdeki aralık ayına kadar beklememiz gerekiyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

ne işe yarıyor

@22 Haz 2013 18:55 fişe takınca çalışıyor :D :D

@22 Haziran 2013 21:18 Fişe takmak yetmez bence :DD:D

Aslında tüm ülkeler kaynak ayırıp bundan çok daha kuvvetli ortak kullanılan bir süper bilgisayar yapabilirler.

@22 Haziran 2013 21:26 saçmalıyosun :)

Chip editörleri bizi aydınlatabilir mi acaba bu bilgisayarların kullanım alanları hakkında

@22 Haziran 2013 21:27 savunma bakanlığı şifre çözme,uyfu takip sistemleri, teknoloji vs. gibi alanlarda kullanılmaktadır. Eski bir modeli amerikada nsa tarafındanda kullanılmaktaydı diye okumuştum.

bu pc yle call off duty oynatırmı ,

@22 Haz 2013 22:17 Yok bunlar kaldırmıyor.

@22 Haziran 2013 22:17 molekullerine ayirir

Crysis 3 kasar mı diye sorasim geldi

@22 Haz 2013 22:18 bağırarak güldüm :))

bilimsel araştırmalarda kullanılıyor. doğal olayları simule etmek çok yüksek işlem kapasitesine ihtiyaç duyuyor mesela. bunun gibi bir çok alan var. tabi sizin gibi ev kullanıcıları için değiller.

Bunun ekranı nerde ? :D

@23 Haz 2013 09:58 içine girip oynuyon kardesim :D

Türkiyede Bu Alanda 15 Yıl Geride !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir