TikTok 5.7 Milyon Dolarlık Ceza Aldı

Popüler video platformu TikTok, kullanıcı gizliliği ihlalleri sebebiyle dev para cezası aldı!

  • Doğan Kürşat Aktaş
TikTok 5.7 Milyon Dolarlık Ceza Aldı
Görsel: Thomas Trutschel/Photothek (Getty Images aracılığıyla)

TikTok'un geliştiricileri, ABD'de çocuk kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal etmesi sebebiyle dev cezalarla yüzleşti. Federal Ticaret Komisyonu, -Musical.ly ismi ile de bilinen- müzik eşlikli video uygulaması TikTok'a CORPA kapsamında belirtilen hakları ihlal sebebiyle 5.7 milyon dolarlık bir ceza verme konusunda uzlaşmaya vardı.

Düzenleme kurulu, TikTok'un 13 yaşın altındaki çocukların kişisel bilgilerini ailelerinin rızası olmadan saklamakla kalmayarak bu profilleri erişime açık hale getirdiğini ve 2016 yılının Ekim ayına kadar kullanıcıların konum bilgilerini yakınlarında bulunan arkadaşlarına açık tuttuğunu belirtti. Uygulamanın geliştiricileri, "kullanıcılarının önemli bir kısmının" 13 yaşın altında olduğunu biliyorlardı ancak "konu hakkında yapılan binlerce şikayete rağmen" bu sakıncalı durum hakkında bir değişiklik yapılmadı.

Dava kararı ayrıca TikTok'un CORPA kapsamındaki haklara saygı göstererek 13 yaşın altındaki tüm kullanıcıların oluşturduğu videoların platformdan silinmesini gerektiriyor. TikTok ise bu kararı şimdiden uygulamaya koydu ancak şirketin önlemi şimdilik basit bir seviyede: Uygulama, bir yaş sınırı belirleyerek 12 ve daha küçük yaştaki kullanıcılarını video yükleme ve paylaşmaktan alıkoyuyor- bu kullanıcılar sadece diğer kullanıcıları takip ederek onların gönderilerini beğenebilecekler. TechCrunch'a göre bu yeterli bir önlem değil- çocuklar yaşlarını büyük göstererek bu basit önlemi kolayca aşabilir. Ancak yine de bu çözüm, CORPA'nın şartnamesinin yerine getirilmesi için yeterli ve çocukların ebeveynleri için bir kontrol imkanını ortaya koyuyor.

Bir diğer yandan TikTok'un küçük yaştaki kullanıcılarını platform üzerinde koruma amaçlı olarak paylaştığı videolar bu kullanıcıların platformu daha bilinçli kullanmaları için öneriler içeriyor. Bu bilgilendirici videolar küçük yaştaki kulllanıcılara Sınırlı Mod'un nasıl açılabileceğini, istenmeyen mesajlarla nasıl başa çıkılabileceğini, topluluk kurallarına saygı gösterme gerekliliğini ve ekran zamanı ayarlarının nasıl kullanılabileceğini açıklıyor. Söz konusu güvenlik önlemleri ile bilgilendirici videolar şu an için sadece Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler'de uygulamaya konuldu ancak yakın zamanda bu önlemlerin tüm bölgelerde sunulması bekleniyor. TikTok, topluluğunda bulunan bu kullanıcılarının uygunsuz davranışlar ve siber zorbalıkla nasıl başa çıkacaklarını bilemediklerinin farkında ve bu sebeple bu bilgilendirici videolar, çocuklara -ve ailelerine- bu tür sorunlar ile başa çıkma konusunda yardımcı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Geç bile kalındı. Yetkililerin özellikle çocukların sosyal medya vb. topluluk platformları ile ilişkileri konusunda daha sıkı takipci olmaları gerekiyor. Bilge Baykuş T.O.L

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play