Tim Cook, 2012'de 4.17 milyon dolar alacak

2011'de aldığı akıl almaz ödemeyle ağızları açık bırakan Tim Cook, bu sene bir hayli "fakir" kalacak

Tim Cook, 2012'de 4.17 milyon dolar alacak

Apple'da Steve Jobs'tan boşalan CEO'luk görevini alan Tim Cook, 2011 yılı sonunda tam 378 milyon dolar maaş ve prim almıştı. Ancak CEO olmak, görünüşe göre Cook'a çok da yaramadı. Tim Cook, 2012 için sadece 4.17 milyon dolarlık bir ödeme alacak. Bu düşüşün en büyük nedeni, Cook'un hisselerden herhagi bir pay almayacak olması...

Apple'ın geçtiğimiz günlerde doldurduğu yönetimsel belgelerde ortaya çıkan verilere göre bu toplam miktar, 1.36 milyon dolarlık maaş ve 2.8 milyon dolarlık teşvik edici tazminat planını içeriyor.

Eylül ayında hisselerinde yüzde 27 gibi önemli bir kayıp yaşayan şirkette Cook üzerinde bir miktar baskı bulunuyor. Cook, Jobs'un Ekim 2011'de hayatını kaybetmesinin ardından Apple'ın başına geçmişti.

Şirketin finans direktörü Peter Oppenheimer ise 2012'de 68.6 milyon dolarlık bir tazminat almaya hak kazanmış bulunuyor. Böylece Oppenheimer, 2011'e göre 1.42 milyon dolar daha fazla tazminat almış olacak. Oppenheimer'ın 2012'deki hisse senedi paylarının değeri ise 66.2 milyon dolar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

APPLECILAR ZENGİNLEŞTİRİR COOK ABİMİZİ, MERAKLANMAYIN SİZ. :)

sadece 4 milyon dolar....

beter olsun Cook arızası... daha kötü günler yolda...

yeter fazla biile :D

Acaba ne zaman sorunun CEO da olmadıgını Apple in döneminin artık bittiğini anlayacaklar

Yazık ya. İçim acıdı. Demek ki ne oldum değil ne olacam diyeceksin.

simit parası

isterlerse ışınlamayı icat edip cep telefonuna yerleştirsinler, dünya adaletsiz olduğu sürece hiçbir yeniliğin insani bir amacı olamaz. orada çalışan bir mühendisten yüzlerce kat fazla kazanması yüzlerce kat çok verimli çalıştığını değil, feodal sahip sınıfına üye olduğunu gösterir. foxconn işçileri kadar çalışmadığına göre, onlarla aynı ücreti alsın, bakalım herhangi bir foxconn işçisi kadar katkısı olacak mı aristokrat çürük elmaya. bir avuç elitin dünyanın kalanını kendi konforu için köleleştirmesine seyirci kalırsınız ve ürünlerini alırsanız siz de sınıf atlama umuduyla yaşayan o kölelerden olursunuz. bir gün onlar için, onlar yüzünden savaşırken ve ölürken bulursunuz kendinizi. İnsanlık adaletsiz olsa da, ne mutlu ki tanrının adaleti mutlak ve herkes ölümlü. kaybedecek ne kadar çok servetiniz varsa, ölüm o kadar ağır gelir. servet hırsıyla motive olmak çok tehlikeli bir hastalıktır.

Droidcilerin kendilerini avutmasına bak ya la:)

bu 4.17 milyon doları ömür boyu çalışsam da göremeyecek olmam mı (taş çatlasa 35 yılda elime geçecek para 600 bin dolar tabi bunun da çoğunluğunu geçinmek için kullanacağım) hazin yoksa bir kişinin bunu bir yılda kazanması mı. daha da kötüsü bir kişinin 1 yıllık ücretinin bunun 94 katının olması ki bu miktar bu miktar benim gibi 658 kişinin ömür boyu kazanacağı toplam para kadar. birde asgari ücret üzerinden hesaplasak bu rakam 2400 kişinin ömür boyu kazandığına denk gelir ki icler acısı bir durum. 2400 kişinin ömür boyunca kazandığını bir kişinin bir yılda kazanması ne kadar garip

Fark ettinimizmi çalışanlar şirkete ortak.Finans direktörü mesela.İşte mutlak başarının sırrı burda yatıyor.Ortagı oldugun şirkette en iyisini yapmak için ugraşırsın,çünkü kazançtan pay alacaksın.

Fark ettinimizmi çalışanlar şirkete ortak.Finans direktörü mesela.İşte mutlak başarının sırrı burda yatıyor.Ortagı oldugun şirkette en iyisini yapmak için ugraşırsın,çünkü kazançtan pay alacaksın.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir