Tim Cook'tan, vergi cezası hakkında çok sert açıklama!

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin Avrupa'da aldığı şok vergi cezası hakkında oldukça sert bir açıklama yaptı!

  • Levent Öztürk
Tim Cook'tan çok sert açıklama!

Avrupa Komisyonu'nun Apple'ın İrlanda'ya milyarca dolar geri vergi ödemesine karar vermesi, firma CEO'su Tim Cook'un Irish Independent'a geçtiğimiz gün verdiği röportaja  göre "tamamen politik bir saçmalık" ve anti-ABD hissinin bir yansıması: "Burada kimse yanlış bir şey yapmadı. İrlanda ile uğraşılmakta bu tamamen kabul edilemez bir durum."

Avrupa Komisyonu'nun geçtiğimiz Salı günü aldığı kararda, İrlanda'nın on yıllık bir süreç içerisinde 13 milyar Euro vergi almayarak Apple'a yasa dışı bir vergi avantajı sunduğu belirtilmekteydi. Bu karar, firmanın vergi olaylarına yapılan iki yıllık bir incelemenin sonunda alınmış durumda ve Apple'ın etkili vergi oranının her milyon başına 500 Euro olduğu ancak 2014 yılında 50 Euro'ya düştüğü belirtilmekte.

Cook'un Apple kullanıcılarına Salı günü yazdığı bir açık mektupta, komisyonun kararlarının "gerçek veya kanun bazında hiçbir temele sahip olmadığı" söylenmekteydi. İrlanda vergi otoriteleri de bu karardan pek memnun değil.

Cook'un Irish Independent'a söylediğine göre firma Cork, İrlanda'ya planladığı genişlemeye devam edecek ancak İrlanda hükumetinin de Apple'ın izinden giderek karara itiraz etmesini ümit etmekte.

Hem Apple'ın hem de İrlanda'nın "kurallara göre oynadığını" söyleyen Cook, 2014 yılında vergi olarak 400 milyon dolar ödediklerini söylerken, ülkedeki "en büyük vergi ödeyen olduklarına inandıklarını" da sözlerine eklemekteydi.

Cook'un söylediğine göre Avrupa Komisyonu'nun yapmaya çalıştığı şey, temel olarak ABD'de ödenmesi gereken vergileri AB'ye taşımak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

peki abd anti kore cilik yapmıyormu. Samsunga yıllardır milyarlarca dolar ceza ödettiniz. İyi oldu size.

AB'nin kaynaklarını eritip sömüren Yunanistan gibi İrlanda'da mali kriz dolayısıyla AB kaynakları ile güç bela ayakta duruyor. Bırakın bari APPLE'e Vergi imtiyazı diye oradan istihdam adına biraz ziftlensin yoksa o da Yunanistan gibi para para diye kapıya dayanır. Brexit, Grexit derken IRexit'i de yaşayacaklar. İrlanda'yı kıskanmışlardır yapan yaptıran VW'den ABD'de kazık yiyen Almanya, acab bunun rövanşını mı alıyor??!

100 Milyar Dolarlık şirket sadece 400 milyon dolar mı vergi ödüyor. Yüzde 1 bile değil be. Zaten ABD firmasının neden merkezi İrlanda olur ki ??? Bal gibi de vergi kaçırıyorlar. Bu tür çirkinliklere dur diyenleri görmek mutluluk verici...

volkswagen der susarım.

Euro birliği ayrılanlar oldu, eksiği kapatmalı - olabildiğince ?? ???? teklifini kabul etse

Yiyin birbirinizi :D

abd nin volswagen e yaptığını avrupa apple için yaptı..karşılıklı tamamen :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play