Timelapse videoda güneş enerjili uçağın dünya turu!

Yalnızca güneş enerjisiyle çalışan ve dünyayı turlayan Solar Impulse 2'nin çektiği görüntülerden hazırlanan bu video, görülmeye değer!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Güneş enerjili uçağın dünya turu! Yalnızca güneş enerjisiyle çalışan ve dünyayı turlayan Solar Impulse 2'nin çektiği görüntülerden hazırlanan bu video, görülmeye değer!

Solar Impulse 2'nin Abu Dabi'den dünyayı turlamak üzere çıktığı yolculuk 16 aydır sürüyor ve uçak, şu sıralar yolculuğunu tamamlamak üzere. Solar Impulse 2 takımının yayınladığı hızlandırılmış video ise uçağın 2016 seyahatini yaklaşık 1,5 dakikaya sığdırıyor.

Yakıt olarak güneş enerjisinden başka bir şey kullanmayan uçak, önce Hawaii'den San Francisco'ya, daha sonra Phoenix'e, Tulsa, Dayton, Lehigh Vadisi ve New York'a süzülüyor. Bunun ardından Atlantik Okyanusu'nu geçen ve Sevilla'ya ulaşan uçak, Kahire'yi görüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Solar teknolojisinin uçaklarda kullanılması çevre açısından iyi olurdu; Dünya'da uçak yakıtı olarak kullanılan milyarlarca litre Kerosen tüketiminin önüne geçilmesi gerekiyor! Bu uçak bile Dünya turunu ah ile vah ile birçok teknik arıza ile zorunlu inişler vs derken zar zor tamamladı. Tesla, uçak şirketi Lockheed Martin veya Boeing ile bu işe de bir el atsa prosedür hızlanır. Fosil yakıt petrol bitiyor, alternatifi çevre dostu solar teknolojisi karınca hızı ile ilerliyor..

Sen de yorum yaz