Tinba salgını Türkiye'yi etkisi altına aldı!

ESET, son günlerde Türkiye'yi hedef alan Tinba adlı truva atı ile ilgili uyarıda bulundu...

Türkiye'de Tinba salgını başladı

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, son günlerde Türkiye'yi hedef alan Tinba adlı truva atı ile ilgili uyarıda bulundu. Bilgisayar kullanıcılarını sahte internet sayfalarına yönlendiren Tinba, doğrudan kişilerin şifre ve banka hesap bilgilerini hedef alıyor. ESET Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral'a göre, Tinba'nın bulaştığı bilgisayarlardan kesinlikle bankacılık işlemi yapılmamalı.

ESET Türkiye teknik analistlerinin tespitlerine göre son birkaç gündür ülkemizde Tinba adlı truva atının görülme sıklığında büyük bir artış var. Tinba, yeni bir zararlı yazılım değil, geçen yılın yaz aylarından beri hem dünyada hem de Türkiye'de sıkça görülüyor. Ancak ESET, son iki gündür özellikle Türkiye'nin hedef alındığı yeni ve yoğun bir saldırıyı tespit etti.

Çok yetenekli bir zararlı

Tinba oldukça yetenekli bir truva atı. Bilgisayarlarda kullanıcının kredi kartı bilgileri, şifreleri, parolaları gibi finansal kayıp oluşturabilecek bilgileri ele geçirme yeteneğine sahip. Ayrıca ağdaki trafiği de takip edebiliyor. Tinba, gerçek gibi görünen ancak sahte ve enfekte olmuş internet sayfaları yoluyla bulaşıyor. Sayfaları gerçek sanarak bunlara yönelen ve hassas bilgilerini paylaşan kullanıcıların dataları  böylece siber suçluların eline düşebiliyor.

Antivirüsleri devre dışı bırakmaya çalışıyor

Zekice yapılanan tinba, anitivirüs yazılımlarını da atlatmaya çalışıyor. Mutlaka güncel ve lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanmayı tavsiye eden  ESET Türkiye  Teknik Müdürü Erkan Tuğral, bilgisayara bulaştığı tespit edildikten sonra kesinlikle bankacılık ya da online alışveriş yapılmaması gerektiğini söyledi. Özellikle ESET NOD32 ve Smart Security kullanıcıları açısından virüs güncellemesi yapıldığını aktaran Erkan Tuğral, kullanıcılara ilgili güncellemenin yapılmasını beklemeyi, güncelleme bilgisayara ulaştıktan sonra da bilgisayarın yeniden başlatılmasını tavsiye etti.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Mesela benim çoğu zaman bir yere tıkladığımda güvenilir sayfalarda da yeni sekme açıyor İPAD kazan falan diye hepsini kapatıyorum bende var mıdır ?

@06 Nis 2013 17:36 sanmam ama olabilirde.

@06 Nis 2013 17:36 Program Filan indermediysen açmadıysan %99 VİRÜS DEĞİL

@06 Nis 2013 17:36 Genelde Google Chrome tarayıcısında "uzantılar" olarak yükleniyor.

Eset'in kendisi virüs bee :b --> Forever "=>>AVG 2013<<="

Bugun denk geldim exploler.exe ye bulasio ve kullanici dosyasinin altinda app roaming klasorunde bulasio

Hmmm.. Birazdaha ayrıntı iyi olabilirdi ama bilgisayarımda virüs varsa anti virüse güvenmem zaten. :> o sadece browser scan yapsın inenleri görsün yeter. <3

bu tür virüsleri kesin eset üretiyordur.daha çok satmak için ama yemezler.

En iyisi Linux Kullanın Virüs Derdi olmasın.

@07 Nis 2013 01:34 linux için antivirüsler aktif olarak çalışmadığından linux için üretilen virüslere çözüm genel olarak daha geç oluyor. Linux güvenli diye bir şey yok atın şunu kafanızdan.

@07 Nis 2013 10:17 atma cahil... yüzlerce dağıtımdan hangisini hedef alacaklar her kullanıcı home dizinini aynı yapmıyor... ne kadar etkili olacağı baştan belli sıfır etki...

Antivirus konusunda çok kararsızım artık bu zamanda dünyaca ünlü antivirus programlarına bile güvenemiyorum Chip Online Antivirüs programlarıyla ilgili bir makale yazarsa sevinirim

eset gitsin önce suriyeyi düzeltsin :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir