Tıp dünyasına ufuk açacak yeni keşif!

İnsan beyninin yapabileceklerinin sınırları bitmiyor. İşte beynimizle ilgili son müthiş keşif...

  • Gökay Özbudak
İnsan beyni kendini nasıl yapılandırıyor?
İnsan beynini tam olarak anlayabilmek bugünün teknolojisiyle çok güç...

Michigan Üniversitesi'nden bilim adamları beyinle ilgili yeni bir gelişmeyi daha su yüzüne çıkarttılar. Üniversiteden Geoffrey Murphy'nin açıklamalarına ve üniversitenin basın açıklamasına göre; farelerin beyinleri bazı bozunmalara karşın önemli özelliklerin yerini değiştirebiliyor.

Beyinde oluşan herhangi bir bozulmaya karşın, mikro boyutta beynin kendini yeniden organize etmesi ve öğrenme ve hafıza gibi önemli özelliklere bağlı önemli işlevleri yeniden düzenlemesi bilim dünyasını oldukça şaşırttı. Murphy konu hakkında şunları söylüyor; "Bu durum altında beynin kendini yeniden organize etmesi çok şaşırtıcı. Şu anda beynin bunu moleküler boyutta tam olarak nasıl başardığını anlamaya çalışıyoruz ancak beynimizin bizim için tüm bunları yapması bile içimizi biraz rahatlatıyor."

Daha önce yapılan bir deneyde de farelerin beynindeki bazı nöronların çalışması radyasyonla engellenmiş ve daha sonra beynin kalan nöronlarının daha aktif hale getirdiği ortaya çıkmıştı. Kalan nöronları daha aktif hale getiren beyin ayrıca kendini yeni nöronlar oluşturarak yeniden organize ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

vay arkadaş :)

ne varsa bu farelerde var :D:D

insan beynine fareninkinden daha cok benzeyen bi beyin yok mu ki?
bide konu disinda olarark... normalde websitelerin 20% bilemedin 30% u reklam olur ki bunlar bile fazla iken chip sitesinin 70% i reklam yav, bazen konunun nerde oldugunu bulmaya zorlaniyorum, birazda kota ya sahip kisileri dusunun ...

Helal be. Bir beyin vücuda bedel :F

Wow! Bilmediğimiz ve keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok şey var ki. İnsanoğlunun sınırlarını çok zorlar bu konular...! Yüce Allah'ın büyüklüğü! :)

Gözü görmeyen bir insanın dokunma yada duyma güdüleri nasıl gören insanlara göre daha fazla ise bu durumun meydana gelmeside bir o kadar normal karşılanmalı bence.

Bilimsel olarak bunun ispatlanmasıda ayrıca önemli !

Max_Real Qnx

son cumlede bir yanlislik var cunku nöronlar uretilemez. belirli bir sureden sonra (dogumdan kisa bir sure sonra) kas ve sinir hucreleri G 0 asamasina girip bolunemezler.

böyle bişey varsa piskoloklar niye var bende onu anlamam

İnsanoğlu daha neler keşfedecek, yüce bir yaratıcıya inanmak için ne beklerler anlamıyorum. O kadar mükemmel sistemin keşfedilip de hala inkar edilmesi büyük bir paradoks.

Biz bas bas bağırıyoruz beyin bedava diye kimse bizi dinlemiyor elin bilmem ne prof. dedi diye inanıyorlar :D

İnsanoğlu daha neler keşfedecek, yüce bir yaratıcıya inanmak için ne beklerler anlamıyorum. O kadar mükemmel sistemin keşfedilip de hala inkar edilmesi büyük bir paradoks.
----------------------------
bunu bile dine bağlayacak birileri gelmiş hemen.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play