Tizen geri mi dönüyor?

Samsung, resmen unutulan bu işletim sistemini bu sefer gerçekten satışa sunacak mı?

  • Ertuğrul Süngü
Tizen geri mi dönüyor?
Samsung onun da peşini bırakmadı

Artık günlük hayatlarımızda yer tutan akıllı telefonlara ve onların bilindik işletim sistemlerine fazlasıyla alıştık. Fakat bir de yapım aşamasında olan işletim sistemleri söz konusu.

Bunlardan en iddialısı, Linux tarafından akıllı telefonlar için geliştirilen, açık kod sistemine sahip olacağı iddia edilen Tizen isimli işletim sistemiydi. Nitekim kendisinden uzun süredir ses çıkmıyordu. Sessizlikse geçtiğimiz günlerde Tizen Indonesia üzerinden gelen bir açıklama ile bozuldu. Siteye göre Samsung'un Ekim ayında San Francisco'da gerçekleştireceği "Global Developer Conference" esnasında Tizen'nin tanıtımı da yapılacak. Bir anda gündeme bomba gibi düşen bu haber hakkındaysa, an itibari ile Samsung'dan hiçbir açıklama gelmiş durumda değil.

Samsung'un Tizen hakkında, 2012 yılının sonbahar döneminde yaptığı "Yakın gelecekte göreceksiniz." açıklamasının ardından teknoloji çevreleri bu yeni işletim sistemini çoktan bir kenara bırakmıştı. Öyle görünüyor ki firmanın yaptığı "Yakın gelecek" açıklaması, düşünülenden de yakınmış. Geçen ay yayınlanan raporlara göreyse Tizen, Eylül ayında gerçekleştirilecek IFA 2013 esnasında görücüye çıkacak. Son olarak Samsung'un Temmuz ayı içerisinde, Tizen işletim sistemi için dört milyon dolarlık uygulama yaratma teşvik fonu sağlayacağı bilgisi ardından, yakın zamanda yeni bir işletim sisteminin daha aramıza katılacağı büyük ölçüde kesinleşmiş oldu.

Yine de uzun süredir üzerinde çalışılan ve bir türlü hayata geçemeyen Tizen tabanlı akıllı telefonların, bu saatten sonra ne derece üretileceği de merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Samsung'un Bada'da yaptıklarını unutmadık. Hiç kimseye tavsiye etmem.

@26 Ağu 2013 21:06 Tizen Linux vakfı tarafından geliştiriliyor SANSUNG sadece kullanıyor...

Android sanal makine, Tizen saf linux.

android ile yükseldi android yüzünden batacak samsung mobile...

Hijyen Tijen... Bilmiyorum neden böyle dediğimi de :) Bu arada olsun ya Tijen geri dönsün (D)android'den daha iyi olacağını düşünüyorum(gelsin eksiler çekinmeyin arkadaşlar dandroid dedim basın eksiyi) Sonuçta dandroid emulatör üzerinde çalışıyor. Anlamsız sistem yükü yani. Ne gereği var böyle birşeyin ki? Yapın adam gibi bir işletim sistemi düzgünce kullansın millet. Ama hayıııır!! illa var olanı geliştirecek, masrafları azaltacam diye herşeyi bom b*k edecek ya ondan öyle yapıyor. Kalite batıyor insanlara cidden. (bkz: iOS ve ona gelen eleştiriler)

@26 Ağu 2013 23:26 Dandik olan Dandios... alık Apple fanboyları...

Linux ise okeydir...

Meego lu N9 hayatımda kullanmaktan en çok zevk aldığım telefonu. Tizen de aynı başarıyı gösterir umarım.

Windows Phone 8 ! :)

Aman abi samsung'un androide verdiği destek ortada şimdi arkadaşlar sormasın. kaldı ki windows'a bile adam gibi destek vermiyor ve daha da kaldı ki:) bada'da ki durum dünya'ya malum oldu dolayısı ile samsungla yola çıkarken 1 değil, 10 değil, 100 hiç değil... 10,000 kere düşünmek gerek!!! Sonra ya bir yerde birisi yazmıştı tüh be demeyin!!!:)

mobil alanda saf linux zaten buydu ama nedense hiç dillendirilmedi

Google bağımlı kalmasın artık Samsung tizeni geliştirirse iyi şeyler olabilir

öncelikle isminin tayzen şeklinde okunduğunu düşünüyorum ki böyle daha havalı oluyor. Kimse hijyen filan muhabbetlerine girmesin. İkincisi androidden daha özgür ve daha kararlı bir linux os olacağını düşünüyorum ki zaten böyle bir işe girilmesinin sebebi de bu. Üçüncüsü samsung ve intel işbirliği bunun kesinlikle sırf mobil telefonlar için bir işletim sistemi olarak düşünülmediğini bir çok aygıtla beraber pc üzerinde dahi kullanılması hedeflenen bir yazılım olacağını düşünüyorum

Ben Samsung'un yerinde olsam, Tizen'ı hobi olarak bile olsa gene geliştiririm. Mutlaka sonuç alınacaktır. Ama bugün ama yarın. Samsung; bilgi bu dünyada en çok para eden şeydir!.. <Cleverman>

Google buna nasıl bir önlem alacak bakalım.

Umarım arayüzüde güzel olur

UZAK DURUN UZAK SAMSUNG SATIŞLARINI GOOGLE DESTEĞİYLE KATLADI ANDROIDİ BIRAKIRSA SATIŞLARI KESİLİR. BEN ZAMANINDA BADA ALMA TALİHSİZLİĞİNİ YAŞADIM DAHA DA OLSA ALMAM.

@28 Ağu 2013 14:45 tizen hepsinden iyi bir uygulama meego inceleme fırsatınız olduysa görmüşünüzdür tizen androit uygulamamalarını açma süpriziyle birlikde geliyor 4 çekirdekle ancak adam olan androitden sonra ilaç gibi gelecek

Nerelerdesin Sony ? "Samsung" bile (!) kendi işletim sistemini yaparken...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play