TOP 10: Nesli tükenecek teknolojiler!

Önümüzdeki yıllarda tedavülden kalkacak teknolojiler belli oldu: İşte nesli tükenen dinazorlar...

  • Ali Güngör
TOP 10: Nesli tükenecek teknolojiler!
1. Sırada DVD oynatıcılar yer alıyor

PIXmania dünyanın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan teknolojilerini listeledi. 2010'a girerken endüstri uzmanlarının katıldığı bir panelde 2500 teknoloji değerlendirildi. Bu teknolojilerin geçtiğimiz yıllarda ne kadar geliştiği ve geleceğe dönük olarak neler sunabileceği hesaplandı. İstikrar ve kullanışlılık göz önüne alındığında geride kalan ve önümüzdeki yıllarda tedavülden kalkma ihtimali yüksek ilk 10 teknoloji şöyle sıralandı:

1. DVD oynatıcılar
2. Faks makineleri
3. Analog TV
4. Karasal telefon hatları, sabit telefon
5. Cep telefonu şarj cihazları
6. Wii kontrol cihazı olan Wii-mote
7. Uydu navigasyon sistemleri
8. Dongle'lar
9. Bilgisayar fareleri
10. Çipli ve pinli kredi kartları

CHIP Online yorumu:
Faks makinelerinin olmadığı bir gelecek, güzel bir gelecek olacaktır. Bütün donanımlar içerisinde insana en çok acı çektirenler arasında yer alan bu cihazın yerini zaten e-posta aldı, artık bitsin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

FAX bile kalkmaz :) daha bir 10 yılı var :)

farenin yerine sesli kontrol geçecek heralde?

Chip Onlien epey bir bezmiş faks cihazlarından belli ki :) Ama kolay kolay kalkacağını sanmıyorum, şirketler halen pek çok belge alış-verişi bu yolla çözüyor. Herkes teknolojiye alışık veya meyilli değil maalesef.

Bence heşreyden önce kablolar kalksın. İnanılmaz bezdirdi. Gelişmiş bir masaüstü bilgisayar kullanıcısıyım ve kabloalrdan ciddi anlamda bıktım. Heryer kilolarca ve metrelerce kablo! :(

Bilgisayar farelerinin nesli mi tükenecek? Komik...

Bilgisayar farelerinin kalkması acaba fps türü oyunların kalkması mı demek oluyo oyun için sadece konsol olcak heralde görecez :))

Faks makinası ort.45-50 yaş üstü yöneticilerin teknolojı uyumsuzluğunun bir nedeni olarak daha yıllarca devam edecek gibi duruyor.
Faksı artık kullanmıyoruz. Masraflı oluyor. Fax göndereceğin evrakı tarayıcıdan taratıp e-mail olarak gönderiyorsunuz.Aynı anda tüm mail listesine hızlı, okunaklı ve masrafsız olarak karşıya gidiyor. Alan yazıcı çıktısı aldığı için ikinci bir fotokopi masrafıda gerekmiyor. Tüm faks iletişimi kullananlara tavsiye edilir.

wii ne alaka o listede ya

Sadece ağaçları korumak için bile fax cihazı kaldırılmalıdır, çünkü o kağıt canavarıdır!

dvd ilk sırada mı?
daha çok cd kullanan var

Birtek farelerin kalkmasına üzüldüm, ben fareleri seviyorum ((

Sabit telefonun kaldırılması biraz uçuk olmuş bu ttnetle zor biraz

Dünya da normal telefonu olmayan milyarın üzerinde insan varken, agp ekran kartı hala PCI ex. karşısıda yaşamını sürdürebiliyorsa, 2000-2001 de gazetelerden çıkan cd playerlar hala aktif olarak kullanılıyorsa, 20-30 yıllık televizyonlarını insallar kullanmaya devam ettikçe ne fax makinesi kalkar, ne analog tv, ne dvd player ne de sabit telefonlar...
Hala commodore 64'ümü kurup arada bir boude dash, the last ninja oynuyorsam, kuzenim yazı işlerini 486 dx 66 pc'sinde yazıyorsa bu tahminlerboş çıkar...

mouse nie kalkiyor ya ben counter strike türü oyunlarını mouseyle oynuyodm :)

Bir reklam vardı ağzı olan konuşuyor diye. Tam bu duruma örneklik
kusura bakmayın ama uydu navigasyon sistemi kalkmaktan ziyade daha da yaygınlaşacak. Böyle mükkemel faydalı bir teknolojiyi kimse bırakmaz.

Mausu bırakmak için onun yerine iyi bir teknoloji sunmaları gerek. Buda uzun vadade imkansız geliyor. En iyi dokunmatik ekranlar bile mause kadar hızlı ve pratik değil.

Adamların canı sıkılmış yazmıışlar birşeyler.

Yani birkaç senede bunların tarih olacağını düşünenler araba motoru geçmişine baksın. 130 senedir inatla aynı sistem.

arkadaşlar sizhala dvd .fax.mause.vetelefonmu kullanıyorsunuz
eniyisi 6.hissiniznerde biraz onugeliştirn. baklavyedekullanmadım
hahahahaha

mouse ilelebet payidar kalacaktır

mouse olmasa nasıl pcyı kontrol etces

bunlar başka ülkelerde kalkar anca türkiyede önümüzdeki 10 sene daha bunları görürüz buna eminim(en azından evimde bazıları bulunur)

Faks makinesi ve e-posta aynı kefeye asla konulamaz bu çok saçma bir şey yakıştıramadım Chip Online editörlerine. Resmi yazışmalar için faks makinesi "Kesinlikle!" gereklidir. Sanal imza yıllardır var fakat asla yerini tutamadı faksın çünkü sanalda her türlü dolandırıcılık çok kolaydır fakat faks daha güvenlidir ayrıca kullanımı daha kolaydır. Şöyleki; kağıda olan bir çizimi yollamanız gerekiyor -mesela PVC pencere firmasında çalışıyorsunuz, elle çizilmiş temsili bir pencere ve ölçüleri yollayacaksınız- eğer faks makinesi yollarsanız direk karşı tarafın faks numarasını arayarak yollayabilirsiniz ve altına imzanızıda atarsınız onay amacıyla fakat e-postada daha zordur önce scanner'dan kağıttaki çizimi bilgisayara aktarmanız lazım ardından yollamanız sonra karşı tarafı aramanız lazım çünkü Outlook'ta yenileme yapmadıkça gelen mailler görünmez ayrıca görüntüde bulanıklık oluşacaktır.

Keşke editörler yorum yaparken basit mektupları düşünmeyip böyle önemli yazışmaları ve ölçü aktarmalarınıda düşünseydi.

mousumu bırakmam

ben merak ediyorum nintendo`nun çıkardığı wii controlü eğer sony çıkarsaydı bu kontrol cihazı yine bu listede olurmuydu?

bu hızla geçen zamanın getirdiği birşey ama fazlada uçmamak lazım tabiki önümüzdeki 10 senede bir çok meslek dalları kaybolacak birçok ürüne alternatif gelecektir ama çokta hayrı alamet değildir çünkü teknoloji ilerledikçe daha çok bağımlı oluyoruz insan ilişkileri ve sosyal hayat kaybolup güvenlik açıkları dahada artıyor gelişen teknolojiyi çokta iyi değil gün geçtikçe siber suçluların artışına bakarsak bunu daha iyi anlarsınız radyasyon nesli olmakta cabası ... artık elimizde olmayan bir durum ne diyim hayırlısı neyse o olsun ...

Dvd oynatıcılarmı breh breh yeni arabalar hala cd çalarlı üretiliyor.. Dvd kullanan çok nadir daha dvdye geçilemediki kaybolsun

Pixmania sallamış.On senede hiç birisi kalkmaz, tam tersine bir çoğu daha da tekamül eder.Bazıları elbette gerileyebilir.Örneğin Blue Ray'in karşısında DVD player.O da fiyatı eşitlenmese bile DVD playera iyice yaklaşana kadar.Kendi hesabıma faremi dünyada bırakmam.PC de takabileceğim portlar var oldukça o da var olacaktır.Faks ile sabit telefonlar birbirlerine arka çıkmaya devam edecek,uydu navigasyonlar ile dongle daha da ilerleyecek, cep telefonu şarj aletleri bile, PC'lerden şarj edilebilme imkanları gelişse bile PC olmayan yerlerde mutlaka yine elimizin altında olacaktır.Bu tahminlere en kolay ve ilk boyun eğebilecek olan sadece analog TV ler olabilir.

Sen de yorum yaz