Topluluk Bilgisayarı

Intel yeni geliştirdiği teknolojilerle dizüstü bilgisayarları baştan aşağıya yeniledi. Artık hareket halinde bilgisayar kullanmak daha farklı.

Dokuzuncu yılında olan IDF, (Intel Developer Forum) Intel temelli platformların, teknolojiler ve çözümlerin sunduğu kullanım modelleri üzerine donanım ve yazılım geliştiricilerin tartıştıkları küresel bir teknoloji forumu. Teknoloji dünyasının geleceğini şekillendiren fikirlerin birçoğu bu toplantılar sırasında ortaya çıkar veya yakın zamanda hayatın bir parçası olacak yeni teknolojiler sergilenir.

Hindistan’dan canlı yayın ile sunum

Bu seneki IDF sırasında Intel’in en dikkat çeken sunumlarından biri “Topluluk Bilgisayarı” üzerineydi. Az gelişmiş ülkelerde kırsal kesimdeki halkı bilgisayar teknolojisi ile buluşturmayı hedefleyen proje, sert koşullara hazır, ucuz ve dayanaklı bilgisayarlar üretmeyi hedefliyor. Intel başkanının Hindistan’da bir köye bağlanarak canlı video sunumu ile tanıttığı Topluluk Bilgisayarı (Community PC), internete kablosuz erişebiliyor. Ürün kötü hava koşulları, sık sık kesilen elektrik, toz ve böcek gibi sorunları ortadan kaldıran filtrelerle donatılmış, kalkınmakta olan ülkeler için geliştirilmiş bir tasarım. Bu çalışma aslında şirketin dünyanın her yerinde, bölgeye özgü coğrafi ve teknolojik ihtiyaçları daha iyi karşılama stratejisinin bir parçası. Hindistan’dan yapılan video yayını ile Intel Developer Forum’da gösterilen Intel temelli “Topluluk Bilgisayarı”, kırsal bölgelerdeki veya uzak alanlardaki tüm topluluklara veya köylere internet erişimi sağlayabiliyor. Elektriğin sık sık gelip gittiği durumlarda bir otomobil aküsü ile çalıştırılabilen bilgisayar, cihaza girip sorun yaratacak toz ve böceklerden korumak için de özel ekranlar ve filtreler içeriyor.

Bilgisayar ayrıca, 38 C’nin (100o F) üzerindeki hava sıcaklığında aşan yüksek sıcaklıkları da idare edebilecek şekilde tasarlanmış.

Sağlam, kablosuz, ekonomik

Tanıtımı yapılan Topluluk Bilgisayarı, Internete WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) kablosuz ağı yoluyla bağlandı. WiMAX, evlere, topluluklara, kurumlara ve kilometrelerce alana yayılmış mobil kablosuz ağlara yüksek hızlı internet erişimi sağlayan standart temelli bir kablosuz geniş bant teknolojisi. Bu yapısıyla tüm topluluklar ve şehirler için ideal bir kablosuz bağlantı sunuyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir