Torrent, ardı ardına darbe yiyor!

Torrent sitelerine ağır bir darbe daha geldi! İşte torrent kullanıcılarının canını sıkacak gelişme.

Torrent, ardı ardına darbe yiyor!

Yasa dışı müzik, film ve yazılım indirenlerin bir numaralı kaynağı olan torrent sitelerine erişim bir bir engelleniyor

Dünya çapında torrent servisine karşı başlatılan operasyonlara İngiltere de katıldı. İngiliz makamları, 21 torrent sitesi için erişime engelleme kararı aldı. Bu karar torrent için ağır bir darbe anlamına geliyor.

IsoHunt 7 yıl süren bir davayı kaybedince, siteyi kapama kararı almıştı. The Pirate Bay, EZTV ve Kickass Torrents'e erişimin engellenmesinin ardından şimdi de  Torrentz, TorrentHound, BitSnoop ve Monova gibi trafiği yüksek ünlü torrent siteleri kara listeye alındı. Erişime engelleme kararının İnzgiliz ISP'lere erişmesinin ardından bir hafta içinde İngilizlerin bu sitelere erişmesi mümkün olmayacak.

Benzer kararların dünyanın pek çok ülkesinde alınması ve "sahiplerine ulaşılamayan" sitelere erişimin engellenmesi için müzik ve eğlence sektörünün büyük bir operasyon başlattığı biliniyor. Sahiplerine ulaşılabilen siteler içinse kapama ve ceza istemiyle davalar açılması gündeme geliyor. Ancak torrent sitelerinin kurucuları, bu davalardan kaçınmak için sunucularını yasal olarak sorun çıkarmayacak ülkelere taşıyorlar.

Torrent sitelerin ayakta durması için gerekli olan trafiği ve reklam gelirlerini etkileyeceği için erişime engelleme kararları torrent ağı için ağır bir darbe olacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

torrent ölürmü yav.

adamların ekmeğiyle oynamayın yazık ya kapatmayın... :(

Yasakcı zihniyet hiç bişiyi çözemez.Torrent sistemi bir nimettir.Yasal bir zemine oturtulmalı

Biraz Ağır bir laf olacak ancak VPN 'in gözünü sevim :)

@31 Eki 2013 11:21 para ödedikten sonra çare çok zaten. önemli olan para ödememek.

her ölümün yeniden doğuşu vardır bebeğim torrent yokedilemez imzaa '' Zerrin İffet''

yahu tamam legal olsun herşey ama ortalığı da yamyamlara bırakmamak lazım... global pazar diye bişey var artık... bir şarkı milyarlarca kez dinlenebiliyor... bu heriflere kalsak her dinlediğimize ayrı para isterler... GTA5 mesela... adam ibm den çok kazanacak nerdeyse... sadece oyun satarak.... makul olmak diye bişey yok ki adamlarda... legal zemine oturtulursa internet dünyası... akıllı telefonlar tabletler ve tüm bileşenleri ile birlikte zengin oyuncağına döner... başka da bi şeye yaramaz... ipad sahibiyim... film izlemek istiyorum mesela... film başına 20 lira istiyor adam... yuhhhhhh... sonra da neden torrent var diye soruyor... yap sen şunu 1-2 lira bak ne oluyor.. film zaten sinemadan düşünce bu tür yerlere geliyor.. dolayısı ile yapılabilir bir şey aslında ama... yamyam tüccarlar yüzünden olmuyor... torrent de zaten bu yüzden doğdu... bence güzel bişey...

sen 1 oyun u 200 250 tl den piyasaya çıkartırsan 800 tl (asgari ücret) alan biri gidip gerile gerile bu oyunu nasıl alsın torrent i kapatırsan başka bir yol bulunur yine bu döngü devam eder taki sen oyun film müzik neyse bunu herkezin ulaşabileceği bir fiyata çekersen 1 örnek verim ben müzisyenim stüdyomu kurarken orjinal yazılım kullanayım dedim 1600 tl fiyatla karşılaştım ben home stüdyomu 1000 tl ye kurdum bu parayı neden verim

İngilizler bilir işini. Piratebayın prxy adreslerinin çoğu ingilizler için yapılmış biz de nemalanıyoruz bu sayede iyi oluyor ingilterede yasak olması. Gerçi piratebayın yeni adresine her türlü erişiyoruz şimdilik.

Daha yeni torrent programı kurmuştum ki, denemek bile nasip olmadı. Silaeyim mi acaba programı?

Hiic birseyi durduramazlar. Torrent olur, morrent baslar... Bu dongu de boyle surer. Yasaklar herzaman yeni careler yaratir.

torrent bir varlıktır nimettir asla yok edilemez

Torrent engellenemez çığ gibi büyüyor. Zemunda, Bittürk, Arena, ipt, kickass ve bir sürü üyelikli ve açık site mevcut.

yahu internetin tadı tuzu biberi arkdas insanlar zaten beyendigi hakkettiğini dusundugu şeye para verip alıyor ama herseye nasıl para verelim fiyatlar orta milletin kazandığı para ortada cıvıtmasak diyorum iş inada binerse milletin parayla alıcağı varsada almaz.

Torrent ölmez.Heleki bu kadar geliri az insan olunca.Size şöyle diyeyim teyzem isviçreden tatile geldi.Cocukları diyorki neden orjinal oyununuz yok.Onların babası bir fabrikada normal işçi olarak çalışıyor ve 5000 frank maaş alıyor ve orda fifanın fiyatı 80 frank yani adam bir maaşıyla kaç tane fifa alabiliyor sizde anlıyorsunuz.Burda ise asgari ücret 800 lira veya bi emekli maaşı 1 milyar hatta babamınki daha az.. veee oyun 220 lira.Torrent indirmeyelimde ne yapalım ?

@31 Eki 2013 23:01 Steam gibi bir platformu yakından tanıdıktan sonra bakış açının değişeceğini düşünüyorum.

Kickass torrent kapanmasında gerisini boşver.

YORMAYIN KAFANIZI TORRENT GİDER BİR BAŞKASI GELİR BUDA BÖLE GİDER İSTEDİKLERİ KADAR YASAKLASINLAR BİR MÜZİĞİ DİNLEMEK VEYA FLİMİ İZLEMEK İÇİN PARAMI ÖDÜCEĞİZ ÇOK SALAKCA BİŞE BU YAHU HER ŞEY PARA OLMUŞ ALMIŞ BASINI GİDİYOR PARA SEVDASI TUTMUŞ BUNLARIN HEVESİNİ DURUN BAKALALIM DAHA NE GÖRCEZ AMA EMİN OLUNKİ AŞILAMAYACAK BİR SORUN DEĞİL.SIKMAYIN CANINIZI

Torrent hiç bir zaman bitmez, istediği kadar site kapatsınar. Torrent küllerinden doğar. Sonuçta sunucuda biziz indirende.

haber yayınlanalı 3 ay olmuş hala torrentlerden program indirmekteyim, şöyle anlatayım Ben bir müzisyenim, işim müzik altyapıları hazırlamak vokal kayıtları almak, studyomu 3 milyar gibi bi fiyata kurdum ve hala aldığım parçaların taksitlerini ödüyorum. Dedimki kullandığım yazılımda orjinal olsun, bi baktım ki programın fiyatı 2 milyar, zaten ben studyoyu 3 milyara kurdum ve taksitleri bitmedi, ben bu parayı nasıl vereyim. Mecburen aynı programı torrentden indirdim ve hala bu şekilde kullanıyorum. Programın adı Pro Tools 10, inanmayanlar fiyatını araştırsın. Ve bu Program yurtdışında 300 dolar. İnsan düşünmeden edemiyo yaw program 300 dolar, tlye çevirince 600 lira yapıyo. Geri kalan 1300 lirayı kime ödemiş oluyorum.

el atmadıkları bir torrent kalmıştı zaten

engellenemez tabide hakikaten yazık aslında ürün sahiplerine insan kendini yerine koymalı gerçekten ancak onlarda fiyatları cüzi rakamda tutumalıular

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir