Torrent davası Google'ı da kapattırabilir!

Dev torrent sitesinden çok konuşulacak savunma: Eğer bizi kapatırsanız, Google'ı da kapatmalısınız.

  • Ümit Öncel

The Pirate Bay gibi torrent siteleri davalarla boğuşurken, pek çok benzer site sıranın kendilerine geleceği günü endişe ile bekliyorlar. Fakat aralarından biri bu gergin bekleyiş ve süre gelen yasal tehditlerden sıkılarak, ipleri eline almaya karar verdi ve bu kez dava açan taraf olmaya karar verdi.

ISOHunt'ın sahibi Gary Fung, uzun zamandır Kanadalı telif hakları savunucusu Canadian Recording Industry Association (CRIA) tarafından yasal tehditlere uğradığını söyleyerek savaşını kendi açtığı davada sürdüreceğini açıkladı. Mahkemeden istediği şey ise basit; arama motorlarının yasa dışı içeriğe erişmek için kullanılmasının sitenin değil, kullanıcıların sorunu olarak kabul edilmesi. Verdiği örnek ise oldukça çarpıcı. Pek çok ülkede internet üzerinden pornografik içeriğe erişmek için bir yaş sınırı bulunuyor. Fakat yaş sınırı olmadan her kullanıcı kolaylıkla Google, Yahoo veya MSN'de gerçekleştirdikleri aramalar ile bu tarz içeriğe ulaşabiliyorlar. Fung, bu durumda eğer ISOHunt'ın kendi bünyesinde barındırmadığı yasa dışı içerik nedeniyle kapatılması gündeme gelirse, Google, Yahoo ve MSN'in de kapatılması gerektiğini savunuyor.

Fung, açtığı davayı kazandığında, ISOHunt'a karşı açılmış diğer davaların düşeceğini umuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

korsan ölürse onune geçilirse bi şekilde ilerde bireysel kullanıcıların çoğu netini kapatır zaten insalar müzik film oyun indirmek için alıyolar kendimizi kandırmayalım şimdi..

Çok mantıklı gerçekten...

Kapak Olur..

Google ile böyle bir olayın alakası olamaz. Google'ın kapanması demek live search yahoo vb gibi sitelerin de kapatılabileceği anlamına gelir. Böyle bir durumda yani arama motoru olmayan durumlarda da internetin suyu çıkar. Hatta sonu olur. Başlık fazla çarpıcı olmuş :D
Ayrıca da Torrent ile yasadışı şeyler indirilebileceğimiz gibi yasal şeyler de indirebiliriz. Tıpkı internette olduğu gibi.
Tüm internette yasa dışı olmayan şeyler de var. Hepsine müdahale edilemez. Çok zor. Ne yani böyle bir durumda da internete erişim mi engellenecek...
Bu tür sitelere dosyaları site sahipleri değil kullanıcılar ekler. Yasa dışı bir şeyi upload ve download etmek kullanıcının suçudur.

Oldukça mantıklı ve kabul edilebilir bir gerekçe, akıllı bir şahsiyetmiş gerçekten de.

Adam yalan dememiş herkes suçlu o zaman :) ama yaptığı iş yalnış orasıda kesin...

aferim Gary Fung' a. en iyi savunma hücumdur mantığını kanıtlamış kendisi.

adamlar doğru sçylüyo.interneti komple kapatın

haklı ama google yahoo microsoft karşısında duramaz

haklı olabilir.Google ile ne ararsan buluyorsun.

microsoft nerden çıktı ki :D

doğru söylüyo torrenti bulmanın en kolay yolu google

Sen de yorum yaz